15. května 1890: V italské Kalábrii z nebe prší krev.
Domů     Tajemství ztracené Měsíční jeskyně
Tajemství ztracené Měsíční jeskyně
od 10.3.2023
2.8tis
Relativně dobře zdokumentovaná, se záhadným útvarem uvnitř. Přesto ji znovu nikdo nenajde… Foto: Pixabay
276
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Asi hodinu cesty od Košic, někde v blízkosti vesnic Plavnica a Stará Ľubovňa, se má v oblasti Levočských vrchů nacházet tajemná jeskyně s takzvanou Měsíční šachtou. Často se jí říká přímo Měsíční jeskyně.

Relativně dobře zdokumentovaná, se záhadným útvarem uvnitř. Přesto ji znovu nikdo nenajde... Foto: Pixabay Takto má vypadat vchod do Měsíční jeskyně... Foto: Antonín Horák, kopie z archivu Teda Philipse / CC BY-SA 4.0 Nákres je zatím k ničemu... Foto: Antonín Horák, kopie z archivu Teda Philipse / CC BY-SA 4.0

Její existence však nikdy nebyla oficiálně potvrzena. První zprávy o takzvané Měsíční jeskyni se objevují již ve 40. letech minulého století, za dob slovenského národního odboje proti Němcům.

Důstojník slovenské armády kapitán Dr. Antonín Horák se sem tehdy údajně dostane poté, co je vážně raněn nepřítelem. Jakýsi bača jménem Slávek jej náhodou najde, ošetří a dopraví do jeskyně, která mu má být dočasným útočištěm.

Bača přitom kapitána bázlivě varuje, aby se ji nepokoušel prozkoumat. Když se však Horák po několika dnech trochu vzpamatuje ze svých zranění, zvědavost mu nedá. Využije bačovy nepřítomnosti a vydá se hlouběji do útrob své temné skrýše.

Tehdy má zjistit, že o žádnou obyčejnou jeskyni nejde. Narazí v ní totiž na jakýsi zvláštní útvar…

Takto má vypadat vchod do Měsíční jeskyně... Foto: Antonín Horák, kopie z archivu Teda Philipse / CC BY-SA 4.0
Takto má vypadat vchod do Měsíční jeskyně… Foto: Antonín Horák, kopie z archivu Teda Philipse / CC BY-SA 4.0

Tajemný deník kapitána Horáka

„Připomínalo to obrovské černé silo, stěnu očividně lidského původu, hladkou jako sklo. Dalo se předpokládat, že jde o ohromný válec o průměru nejméně dvacet pět metrů, zaražený do okolní skály.

Celá modročerná stěna byla z materiálu, který spojoval vlastnosti oceli, kryptokrystalického křemene a kaučuku. Krumpáč na ní nezanechal stopy a energicky odskakoval,“

popisuje Horák průzkum tajemné sluje ve svém deníku. Ten je ale bohužel jediným zdrojem informací o Měsíční jeskyni. Pak už o ní hovoří jen kusé legendy.

Horák si do deníku zanese celý několikadenní průzkum jeskyně, který provede předtím, než se uzdraví a musí odejít. Přibližuje v něm, jak se dostal do jakési šachty ve tvaru půlměsíce, která vede hluboko do skály pod jeskyní. Jaké délky dosahuje?

Na její konec se Horák nedostal. Podle jeho názoru ale rozhodně není přírodního původu. O co tedy jde? O nějaký nikdy neobjevený prehistorický důl? Jenže co ten podivný nerozbitný krystalický materiál, o němž Horák mluvil?

Nejodvážnější záhadologové spekulují o tom, že Měsíční jeskyně je i se svými šachtami pozůstatkem po nějaké dávné civilizaci, která disponovala netušenou technikou. Je to přehnaná představa, nebo by tato myšlenka mohla mít něco do sebe?

Nákres je zatím k ničemu... Foto: Antonín Horák, kopie z archivu Teda Philipse / CC BY-SA 4.0
Nákres je zatím k ničemu… Foto: Antonín Horák, kopie z archivu Teda Philipse / CC BY-SA 4.0

„Největší záhada světa“

V 70. letech minulého století přetiskuje Horákovy záznamy americká Národní speleologická společnost. Slovenský kapitán tehdy v článku umisťuje jeskyni přibližně do zeměpisných souřadnic 49,2 stupně severní šířky a 20,7 stupně východní délky.

Přesnost tohoto údaje je až zarážející, jenže v zadaných souřadnicích se ani při nejlepší vůli žádný vchod do jeskyně nenachází. Jak je to možné? Je vstup tak dokonale maskovaný, nebo je odpověď prozaičtější a souřadnice udávají polohu chybně?

Horák samozřejmě také mohl záměrně lhát. Otázkou však je, proč by to dělal, když už svůj příběh časopisu poskytl.

Pravděpodobnějším se tedy v tomto případě jeví být omyl. Slovenská Měsíční jeskyně na sebe po zveřejnění článku strhne pozornost světových badatelů.

Asi nejvíce se o její věhlas zasazuje Jacques Bergier (1912–1978), francouzský spisovatel, záhadolog, ale především respektovaný vědec.

Ten ve svém díle Kniha nevysvětlitelného označuje tajemnou slovenskou jeskyni za „největší záhadu světa“. Jenže problém je v tom, že jeskyně dosud nebyla nikým dalším objevena, ačkoliv se ji pokoušelo hledat mnoho organizovaných expedic.

Kam se tedy kapitán Horák dostal a kdo byl vlastně tajemný bača Slávek? Je možné, že někdo ze starousedlíků z okolí Plavnice a Ľubovni zná tajemství Měsíční jeskyně, v níž se má skrývat ona neprozkoumaná záhada?

Je skutečně někde na severovýchodě Slovenska ukryt kout, který je popsán v Horákově deníku? Nebo jde jen o jednu velkou legendu a Měsíční jeskyně i se svou záhadou existuje jen v představách snílků?

Foto: Pixabay, CC
Lokalita:
reklama
Související články
od 15.5.2024 333
Obrovský žralok megalodon dosahující délky 20 až 30 metrů prokazatelně žil ještě před 1,6 miliony let. Skutečně je ale tento druh již vyhynulý? Objevuje se řada moderních svědectví, která tvrdí opak. K setkáním s obřím žralokem, který připomíná pravěkého megalodona dochází prý i v současné době! [gallery ids="125129,125130,125131,125132,125133,125134,125135,125136,125137,125138,125139,125140,12
od 14.5.2024 2.0tis
Bigfoot je označení pro neznámý druh dvounohého opočlověka, jehož existence dosud nebyla spolehlivě prokázána, přesto řada lidí věří, že skutečně existuje. Dva metry vysoké monstrum má přežívat v lesích Severní Ameriky. Dokážou jeho tajemství odhalit nejnovější svědectví? [gallery ids="124436,124435,124437,124439,124440,124438,124442,124441,124444,124443,124445,124446,124447,124448,124450,12445
od 13.5.2024 2.2tis
Erijské jezero je nejmenší vodní plocha v systému Velkých jezer na území Severní Ameriky. Navzdory nevelké rozloze je toto jezero významnou základnou komerčního rybolovu. Paradoxně by aktivity rybářů na jezeře mohly pomoci vyřešit jednu dávnou záhadu. Tou je tajemná vodní příšera jménem Bessie. Erijským jezerem prochází státní hranice mezi Kanadou
od 13.5.2024 3.0tis
Muž se celý třese. Jdou na něj mdloby. Je to jenom krátká cesta výtahem. Nic to není. Snaží se uklidnit, avšak marně. Už od svého mládí trpí klaustrofobií. Netuší, proč má takový strach z uzavřených prostor. Může snad za to nějaká špatná zkušenost z jeho dětství? Nebo je možné, že příčina jeho úzkosti leží ještě hlouběji v minulosti?
od 12.5.2024 3.2tis
Pluckley. Na první pohled obyčejná malebná vesnice ve východní Anglii. Jenže ve skutečnosti místo s nejbohatším výskytem paranormálních jevů vůbec! Za vše mluví i fakt, že daná obec je kvůli hrůzostrašným událostem dokonce zapsána v Guinessově knize rekordů. Co všechno vás může čekat, pokud se do ní vypravíte? Kolem studených kamenných zdí m
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Univerzální dárcovská krev na obzoru
21stoleti.cz
Univerzální dárcovská krev na obzoru
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev osta
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
nejsemsama.cz
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
epochaplus.cz
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus.
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
epochalnisvet.cz
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
Slunečné město Miami na Floridě se stane domovem dalšího rezidenční projektu v režii prestižní automobilky. Tentokrát si tuto destinaci pro svůj premiérový projekt vybrala značka Pagani, která proslula svými výkonnými a rychlými vozy. V oblasti North Bay Village nyní chce postavit mrakodrap Pagani Residences.   Slunečné město Miami na Floridě přivítá první luxusní rezidenční projekt
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
epochanacestach.cz
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus
Patchworkové taštičky nejen na mobil
panidomu.cz
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
iluxus.cz
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
Signorina Unica Eau de Parfum ztělesňuje mnohostranné pojetí ženskosti, na němž staví značka Ferragamo. Vzdává hold jedinečné esenci, která tkví v každé ženě, a povzbuzuje k přijetí vlastní unikátní o
Okradla mě kamarádka
skutecnepribehy.cz
Okradla mě kamarádka
Byly jsme neoddělitelná dvojice. Já a moje kamarádka jsme si padly hned do oka, a tak to mělo zůstat. Ale nezůstalo. Květované šatičky, blonďaté vlásky, oči modré jako len a pár roztomilých pih na malém nosíku! Když jsem ji uviděla, hned mě okouzlila. Já byla pravý opak. Hned se z nás staly nerozlučné kamarádky. Seděly jsme spolu
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
historyplus.cz
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
Zuří! Přemysl Otakar I. div nevyskočí vzteky z kůže. Vytáhl s armádou do pole, jenže žádná bitva nebude. Skoro všichni velmoži ho zradili! Místo, aby vyhnal biskupa Jindřicha Břetislava ze země, kníže sám musí uprchnout za hranice.   České země neprožívají na konci 12. století zrovna nejšťastnější období. Znesváření Přemyslovci spolu už téměř 20 let bojují o
Rajčatové rizoto v italském stylu
tisicereceptu.cz
Rajčatové rizoto v italském stylu
Vylepšit ho můžete opečenou slaninou, kuřecím masem i krevetami. Suroviny 250 g rýže arborio 1 cibule sůl pepř 2 stroužky česneku olivový olej špetka chilli 100 ml bílého vína 400 g loup
Žilková se odstřihla od jeho jména
nasehvezdy.cz
Žilková se odstřihla od jeho jména
Konečně má, po čem toužila! Veronice Žilkové (62) ze seriálu ZOO se dlouho nedařilo zavřít dveře za minulostí. Ačkoli rozvod s Martinem Stropnickým (67) po 18 letech manželství oznámila zkraje roku