27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Záhady historie
Tajná chodba z náchodského zámku?
Mirek Brát
od Mirek Brát 7.6.2021
6.5tis
Areál náchodského zámku a podzámčí na leteckém snímku.
638
SDÍLENÍ
6.5tis
ZOBRAZENÍ

Náchodský zámeček z vršku kulatého, a už mě, má milá, vezou, vezou z něho: zpívá se v jedné lidové písničce. Ze státního zámku v Náchodě můžete nejen odjet, ale i odejít. Po silnici, po schodišti, nebo i tajnou chodbou. Zaujala vás třetí varianta?

Areál náchodského zámku a podzámčí na leteckém snímku. Centrum Náchoda. V popředí zalesněný zámecký kopec, kterým měla vést ke kostelu sv. Vavřince tajná chodba. Kostel sv. Vavřince, u kterého byly prováděny geologické sondy  s cílem nalézt vstup do podzemí. Náchodské centrální náměstí nabízí hezký pohled na zámek. Náchodské podzemí mělo posloužit zejména při obléhání města nepřítelem. Z původně mohutných středověkých náchodských hradeb toho příliš nezůstalo.

Náchod je historické město, které bylo strážcem důležité obchodní stezky vedoucí na území dnešního Polska. Svůj rozmach ovšem spojuje Náchod až s průmyslovou revolucí, takže křivolaké pitoreskní uličky středověkého městského jádra tady určitě nenajdete.

O to větší zájem však u místních badatelů a části veřejnosti vzbuzuje eventualita, že něco podstatného z historie města je zatím stále ukryto pod zemí.

Středověké podzemí

Řeč je o dosud neobjeveném rozsáhlém náchodském podzemí, včetně tajné chodby, která má spojovat náchodský zámek s centrem města, konkrétně pak kostelem sv. Vavřince. Zastánci teorie rozsáhlého náchodského podzemí spojují existenci labyrintu středověkých štol s budováním města v době vlády Jana Lucemburského.

Z původně mohutných středověkých náchodských hradeb toho příliš nezůstalo.

Za tohoto panovníka první poloviny čtrnáctého století měla být nejen zdvižena fortifikace hradeb, ale i vyhloubeny podzemní chodby sloužící pro případ obléhání města nepřítelem. Chodby v Náchodě jsou nyní zaměřovány metodami psychometrie – proutkařením.

Objevily se i dílčí pokusy lokalizovat středověké štoly pomocí moderních přístrojů geologického průzkumu.

Náchodské podzemí mělo posloužit zejména při obléhání města nepřítelem.

Romantika versus archeologie

Hodně zastánců teorie rozsáhlého náchodského podzemí se dovolává i Jana Karla Hrašeho (1840 – 1907) ředitele náchodských škol, nadšeného historika a zakladatele náchodského muzea. Hrašeho zevrubné historické práce dokonce hovoří o chodbě, která spojovala lokalitu dnešního náchodského zámku s nepříliš vzdálený vrchem Homolka, kde se měl nacházet nejstarší náchodský hrad.

Autorova lokální vlastivědná historiografie však mnohdy pracovala s romantizujícími představami, jejichž predikce pozdější archeologické průzkumy buď nepotvrdily či přímo vyvrátily.

Centrum Náchoda. V popředí zalesněný zámecký kopec, kterým měla vést ke kostelu sv. Vavřince tajná chodba.

Svědek Mléčko

Informace o náchodském podzemí a o tajné chodbě ze současného zámku (tehdy hradu) se objevují i v pojednáních o historii města v patnáctém století, kdy zde řádil žoldnéř ve službách polského krále, táborský hejtman Jan Kolda ze Žampachu.

Kostel sv. Vavřince, u kterého byly prováděny geologické sondy s cílem nalézt vstup do podzemí.

Tomu se mělo podařit při obléhání hradu záhadně uniknout a vyhnout se tak zajetí. Pověst z Náchoda zmiňuje, že jedině jakýsi náchodský měšťan Matěj Mléčko věděl, jakým způsobem Kolda uprchl, to jest znal také tajnou chodbu.

Mohli bychom tuto informaci přidat k dalším romantický pověstem, nebýt toho, že i solidní historické práce potvrzují, že v roce 1456 v Náchodě opravdu žil ctihodný měšťan Matěj Mléčko.

Náchodské centrální náměstí nabízí hezký pohled na zámek.

Epilog

Z náchodského zámku tak stále můžete odejít „po svých“, ale nikoli tajnou chodbou. Traduje se ovšem, že potomci šlechtického rodu Schaumburg – Lippe , který do zestátnění v roce 1945 vládl náchodskému zámku, o takové chodbě slýchali jako děti. A dost možná, že spolu s písničkou o náchodském zámku z vršku kulatého…

Foto: autor
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 1.3tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.5tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.8tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.1tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.7tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]