Skip to content

Tajná zbraň Byzantské říše: Jaké bylo její složení?

Jednalo se o vysoce účinný prostředek zkázy, před nímž se třásli všichni nepřátelé Východořímské říše. Šlo o jakéhosi předchůdce plamenometu– avšak zřejmě mnohem ničivějšího! Proč dodnes nevíme z čeho se vyráběl takzvaný řecký oheň?

Několik desítek válečných arabských lodí se přibližuje k pobřeží byzantské Konstantinopole (pozn. redakce – dnešnímu Istanbulu). Zatímco se chystají k drtivému útoku, vzduchem zaburácí zvuk podobný hromu.

Ještě než se posádky lodí stačí vzpamatovat, trupy mnoha lodí stravují ničivé plameny. Psal se rok 717. A tajemná zápalná substance hořela i na hladině a přinášela zkrázu všem útočníkům!

PŘEKVAPENÍ PRO SARACÉNY

Řecký nebo také tekutý oheň byl vysoce zápalnou látkou, která se vždy vznítila ve spojení se vzduchem a dokázala prý hořet i pod vodou. Ať už jsou některé zprávy o ní přehnané nebo ne, podle dopadu na historii muselo jít o zcela revoluční a podivuhodnou zbraň!

Východořímská říše, nazývaná také Byzanc, vděčila za svou dlouhou existenci na neklidném rozhraní Asie a Evropy mimo jiné tomuto předchůdci plamenometu!

CIZÍ VOJSKA NEMĚLA ŠANCI?

Směs chemických substancí, z níž se zbraň vyráběla, zřejmě vynalezl kolem roku 673 syrský uprchlík KALLINIKOS Z HELIOPOLE. Podle jiných názorů je recept na řecký oheň mnohem starší – má pocházet ze slavné Alexandrijské knihovny.

Ta ve starověku shromažďovala velkou část tehdejších znalostí. Zajímavé je, že se zánikem Alexandrijské knihovny se navždy ztratilo i mnoho dalších podivuhodných znalostí starověku.

Konstantinopol, rekonstruovaná část theodosiánských hradeb.

Řecký oheň několikrát prokázal svou děsivou účinnost. Roku 678 pomocí něj dokázali málo početní obránci Konstantinopole ubránit své město před několikanásobnou přesilou arabských útočníků. Stejná situace se opakovala i při dalším arabském útoku v letech 717 až 718, kdy díky řeckému ohni lehla popelem část posádek lodí Saracénské flotily, nebo při nájezdu vojska kyjevského knížete Igora na Konstantinopol roku 941.

DOSLOVA DRAČÍ ZKÁZA?

„Hluk, který tropil, byl jako hřmění a vypadal jako drak… V noci svítil tak, že jsme mohli vidět předměty v našem táboře tak jasně, jako za dne,“ vzpomínal francouzský účastník sedmé křížové výpravy – rytíř JEAN DE JOINVILLE (1224 – 1317) na účinky řeckého ohně.

Ten decimoval v polovině 13. století také francouzské rytíře při obléhání Konstantinopole. Proč? Někteří Evropané totiž záviděli tomuto městu jeho nesmírné bohatství, a namohli vystát volnomyšlenkářství zdejších císařů v otázkách víry, což jim zavdalo záminky k útokům na tuto metropoli.

Ale zpět k záhadné zbrani Východořímské říše. Nádoby, obsahující vysoce hořlavou směs, byly pomocí katapultů vrhány z hradeb mezi zoufalé křižáky, kteří proti ní neznali žádnou účinnou obranu. Později byla pomocí dmychadel a pump stříkána z hradeb, lodí i vozů mezi nepřátele, kde způsobovala nesmírnou zkázu – rychlé shoření útočníků a paniku.

SKLÁDAL SE ZE SÍRY A ASFALTU?

Podle některých záznamů se totiž řecký oheň dal uhasit pouze octem nebo močí, a hořel velmi spalujícím žárem. Z čeho se skládal? To dodnes není jisté, neboť jeho výroba a složení bylo nejpřísněji střeženým státním tajemstvím mocné Byzance.

Odhaduje se, že mohl obsahovat ropu, pryskyřici, asfalt, koudel, vápno, ledek, síru a další tajné příměsi. Jisté je, že se muselo jednat o vysoce hořlavou směs , která zároveň musela být vysoce stabilní – pokud připustíme její hoření i pod vodou.

Můžeme současně předpokládat, že ono burácení způsobovalo roztahování hořících plynů.

Silná Byzantská říše s pomocí tekutého ohně vyhrála množství pozemních i námořních bitev. Avšak roku 1453 čelila Konstantinopol tak silnému ataku tureckých vojsk, že jeho obráncům nepomohla ani tato tajná zbraň.

Po dobytí města Turky tak zaniká nejen Byzantská říše, ale navždy se ztrácí i znalost tajemné receptury řeckého ohně. Přes mnohé pokusy nebyla nikdy zcela odhalena…

Úvodní fotka je pouze ilustrační. Foto: flamethrowerplans.com, wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lázně, které prodlužují životnost baterií
21stoleti.cz

Lázně, které prodlužují...

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu, možná se vám...
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...
Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Impuls k husitským válkám: Radní pražského Nového Města vyletěli z okna
epochaplus.cz

Impuls k husitským válkám: Radní...

Novoměstský radní Jan Humpolec letí 30....
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...
Jeden jazyk pro celé lidstvo. Tvůrce esperanta usiloval o světový mír
epochaplus.cz

Jeden jazyk pro celé lidstvo....

„Kde jsou mé poznámky?“ ptá se Ludvík Zamenhof,...