27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Paranormální jevy
Případ posedlé Julie: Potřebovala satanistka exorcismus?
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 6.12.2017
5.3tis
The Rite
277
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Exorcismus považují mnozí za dávno překonanou pověru, která nemá reálný základ, a sama křesťanská církev je v názoru na vyhánění zlých duchů z lidí, zvířat či věcí nejednotná. Existují ale svědectví, která se vzpírají zdravému rozumu a některé osudy vzbuzují doslova hrůzu.

Opravdu o naši duši usilují démoni, nebo jde jen o projev psychické poruchy či nemoci?

Jedním z nejlépe zdokumentovaných případů posedlosti ďáblem je příběh, který podrobně popsal doktor Richard Gallagher, docent klinické psychiatrie na newyorské Medical College. Odehrál se v roce 2008 a je zajímavý právě tím, že jej popisuje lékař, odborník, který nakonec svěřil osud své pacientky do rukou exorcistů.

Žena středního věku, běloška, kterou Gallagher uvádí pod pseudonymem Julie, měla za sebou pestrou minulosti v satanských spolcích. Poté, co se rozloučila s církví, začala prý pociťovat příznaky posedlosti ďáblem a absolvovala léčbu u doktora Gallaghera.

NASTUPUJE TÝM EXORCISTŮ

Podle Gallagherova názoru byly klasické příznaky posedlosti u Julie velmi přesvědčivé. Hovořila jazyky, které neznala, v místnosti, kde byla přítomna, poletovaly různé předměty, vykřikovala sprosté urážky hlubokým mužským hlasem.

Nikdo nedokázal vysvětlit, jak dokázala rozeznat svěcenou vodu od obyčejné. Pokud byla pokropena svěcenou vodou, křičela bolestí, zatímco pokropení obyčejnou vodou na ni nemělo žádný vliv. Na její vlastní žádost pak absolvovala dva exorcistické obřady.

Gallagher dal vzhledem ke složitosti případu dohromady tým odborníků včetně psychiatrů, čtyř katolických kněží a dvou jeptišek.

Julie rozpoznala i svěcenou vodu.

ĎÁBEL SE BRÁNIL

To se se během vymítání odehrávalo, bylo pro všechny přítomné jako zlý sen. Během obřadu, přestože bylo teplo, se v místnosti rapidně ochladilo. Julie začala vydávat podivné zvuky a během modliteb hlasitě vrčela, vykřikovala urážky v různých jazycích včetně španělštiny či latiny, které neznala.

Hrubý hlas, který z ní vycházel, nepřipomínal nic lidského a vykřikoval „nech ji být, budeš toho litovat“, kněžím nadával do idiotů, kteří skončí v pekle. Julie vykazovala také neobyčejnou sílu a pět lidí ji nedokázalo udržet na posteli.

Největší hrůzu zažili přítomní po dobu asi 30 minut, kdy se dokonce vznášela asi půl metru nad lůžkem.

BYLO VYMÍTÁNÍ ÚSPĚŠNÉ?

Podle záznamů dr. Gallaghera po druhém obřadu příznaky posedlosti zmizely a Julie se začala chovat normálně. Jako lékař je však i přesto, že viděl na vlastní oči neuvěřitelné a doslova nadpřirozené věci, stále trochu skeptický a za pravdu má dává řada dalších odborníků.

Obřady exorcismu mohly mít na psychicky nemocnou ženu podobné účinky jako placebo, používané jako náhrada za léky. Její mysl mohla zkrátka přijmout fakt, že ďábel byl z jejího těla opravdu vyhnán. Přesto má doktor Gallagher Julii stále pod lékařským dohledem, protože nevylučuje, že by se její stav mohl vrátit.

Doktor Gallegher na Julii stále dohlíží.
Foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 26.5.2022 391
Polorozbořené ruiny se ztrácejí ve tmě pozdního večera. Trosky pohltila příroda. Krvavé drama, k němuž tu došlo, dosud vyzařuje do okolí svou negativní energii. Tohle místo místní lidé považují za prokleté a vyhýbají se mu. Jiní sem naopak míří, aby odhalili pravdu. Na první pohled běžné domy, chaty a zahrady za sebou mají pohnutou historii. Dosud […]
od Eva Soukupová 25.5.2022 2.0tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 2.8tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.7tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 3.0tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]