27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Paranormální jevy
Případ posedlé Julie: Potřebovala satanistka exorcismus?
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 6.12.2017
5.3tis
The Rite
277
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Exorcismus považují mnozí za dávno překonanou pověru, která nemá reálný základ, a sama křesťanská církev je v názoru na vyhánění zlých duchů z lidí, zvířat či věcí nejednotná. Existují ale svědectví, která se vzpírají zdravému rozumu a některé osudy vzbuzují doslova hrůzu.

Opravdu o naši duši usilují démoni, nebo jde jen o projev psychické poruchy či nemoci?

Jedním z nejlépe zdokumentovaných případů posedlosti ďáblem je příběh, který podrobně popsal doktor Richard Gallagher, docent klinické psychiatrie na newyorské Medical College. Odehrál se v roce 2008 a je zajímavý právě tím, že jej popisuje lékař, odborník, který nakonec svěřil osud své pacientky do rukou exorcistů.

Žena středního věku, běloška, kterou Gallagher uvádí pod pseudonymem Julie, měla za sebou pestrou minulosti v satanských spolcích. Poté, co se rozloučila s církví, začala prý pociťovat příznaky posedlosti ďáblem a absolvovala léčbu u doktora Gallaghera.

NASTUPUJE TÝM EXORCISTŮ

Podle Gallagherova názoru byly klasické příznaky posedlosti u Julie velmi přesvědčivé. Hovořila jazyky, které neznala, v místnosti, kde byla přítomna, poletovaly různé předměty, vykřikovala sprosté urážky hlubokým mužským hlasem.

Nikdo nedokázal vysvětlit, jak dokázala rozeznat svěcenou vodu od obyčejné. Pokud byla pokropena svěcenou vodou, křičela bolestí, zatímco pokropení obyčejnou vodou na ni nemělo žádný vliv. Na její vlastní žádost pak absolvovala dva exorcistické obřady.

Gallagher dal vzhledem ke složitosti případu dohromady tým odborníků včetně psychiatrů, čtyř katolických kněží a dvou jeptišek.

Julie rozpoznala i svěcenou vodu.

ĎÁBEL SE BRÁNIL

To se se během vymítání odehrávalo, bylo pro všechny přítomné jako zlý sen. Během obřadu, přestože bylo teplo, se v místnosti rapidně ochladilo. Julie začala vydávat podivné zvuky a během modliteb hlasitě vrčela, vykřikovala urážky v různých jazycích včetně španělštiny či latiny, které neznala.

Hrubý hlas, který z ní vycházel, nepřipomínal nic lidského a vykřikoval „nech ji být, budeš toho litovat“, kněžím nadával do idiotů, kteří skončí v pekle. Julie vykazovala také neobyčejnou sílu a pět lidí ji nedokázalo udržet na posteli.

Největší hrůzu zažili přítomní po dobu asi 30 minut, kdy se dokonce vznášela asi půl metru nad lůžkem.

BYLO VYMÍTÁNÍ ÚSPĚŠNÉ?

Podle záznamů dr. Gallaghera po druhém obřadu příznaky posedlosti zmizely a Julie se začala chovat normálně. Jako lékař je však i přesto, že viděl na vlastní oči neuvěřitelné a doslova nadpřirozené věci, stále trochu skeptický a za pravdu má dává řada dalších odborníků.

Obřady exorcismu mohly mít na psychicky nemocnou ženu podobné účinky jako placebo, používané jako náhrada za léky. Její mysl mohla zkrátka přijmout fakt, že ďábel byl z jejího těla opravdu vyhnán. Přesto má doktor Gallagher Julii stále pod lékařským dohledem, protože nevylučuje, že by se její stav mohl vrátit.

Doktor Gallegher na Julii stále dohlíží.
Foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 1.2tis
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 1.3tis
Uri Geller (*1946) je muž, jenž prý disponuje snad všemi druhy nadpřirozených schopností. Geller proklamuje, že dokáže silou mysli ohýbat příbory či hýbat s věcmi. Veřejně předvádí, jak dokáže číst myšlenky, či pouhou silou vůle zastaví výtah.     Od poloviny 90. let 20. století se navíc pouští i do myšlenkografie. Člověk, který má mít […]
od Mirek Brát 24.9.2022 3.0tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.7tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.1tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]