Skip to content

Tajuplný dům Winchesterů

Wiliam Winchester pocházel z bohaté rodiny obchodníka s košilemi. Jeho otec Oliver se v roce 1860 začal věnovat také zbrojnímu průmyslu. Prosperita firmy je značná a tak je přejmenována na „Winchesterovu zbrojní společnost“. Wiliamovi se také v osobním životě zatím daří a seznámí se s půvabnou dívkou pocházející rovněž z bohaté rodiny. Sarah, jak se dívka jmenuje, je hudebně nadaná, umí několik světových jazyků a není divu, že se posléze stává chotí Wiliama Winchestera.

Pokud vám spojení jména Winchester a zbrojního průmyslu připomíná pušku zvanou lidově „winchestrovka“, tak jste na správné stopě. Jde o zbraň, která rozhodovala o výsledku občanské války, a která hrála roli i při dobývání indiánských území.

A snad to byla krev tisíců zmařených životů, které zasáhly do příběhu Sarah Winchestrové. Na jedné straně obrovské zisky firmy, na druhé osobní neštěstí.

VYKOUPENÉ ŠTĚSTÍ?

Po několika šťastných letech se v roce 1866 Sarah narodí dcera Annie Pardee Winchesterová. Postihne ji však krátce po narození nemoc, která způsobuje rychlé chřadnutí těla. Na ni pak ještě téhož roku dcera umírá.

Výsledek obrázku pro winchester house tourist attraction

Sarah se ze ztráty potomka nemůže vzpamatovat a upadá do těžkých depresí. Ale tím to nekončí, krátce potom ztrácí další nejbližší, umírá její švagr a poté i manžel.

RODOVÁ KLETBA?

To se již mluví o rodové kletbě spojené se zbrojním podnikáním. Nešťastná Sarah na radu v roce 1884 navštíví jakousi jasnovidku, která toto prokletí potvrzuje. Její blízké prý má na svědomí rodinná kletba.

Má postavit rodinné sídlo, které by zmátlo duchy. Sama prý má zemřít až po jeho dostavění.

A tak se Sarah pustila do obrovského díla. Samozřejmě nijak nepospíchala s jeho dokončením a tak stále něco nechávala přidělávat, přestavovat a upravovat. Jako jediná dědička ohromného bohatství na to měla dostatek peněz.

Výsledkem je dům v kalifornii v San Jose, který buduje dalších 38 let, ale který nemá být ukončen, aby nebylo naplněno proroctví jasnovidky. Proto se na něm neustále pracuje 24 hodin denně bez přerušení.

Je to stále přestavované dílo se 160 místnostmi, dvěma tanečními sály a několika výtahy. Je zde často používáno číslo třináct na počtu svícnů, schodišť, schodů apod.

Výsledek obrázku pro winchester house inside pinterest
Pohled do jednoho z pokojů
SOUČASNÁ PODOBA DOMU

Možná to bylo i následkem depresí, ale Sarah se snažila zmást duchy nejen rozsáhlostí domu, ale i celou řadou technických nesmyslů. Je tu například řada schodů, které končí u stropu a nikam nevedou, nebo dveře vedoucí přímo ze zdi budovy do volného prostoru, tajné chodby, zazděné dveře, okna zasazená do podlahy apod.

NÁVRH PRO DUCHY

Byly to návrhy samotné Sarah, jako ochrana před lstivými duchy. Ale na druhou stranu pořádala v jednom salónku seance s dobrými duchy. Od nich prý dostávala rady co a jak v domě navrhnout nebo přestavět, aby se lépe ochránila.

Sarah zemřela v roce 1922 přirozenou smrtí a kromě velmi podivné stavby a velkého majetku zanechala i závěť obsahující tradičně třináct odstavců s jejími třinácti podpisy.

Výsledek obrázku pro winchester house stairs pinterest
Schody které nikam nevedou.
DNEŠNÍ ATRAKCE V DOMĚ

Po zemětřesení byly některé části komplexu znovu opraveny, i když s menším počtem pater. Dnes je z domu turistická atrakce. Dům Winchesterů je zajímavý především pro lovce paranormálních jevů, kteří zde pořídili celou řadu videí a fotografií s duchy.

Byla zaznamenána různá barevná světla ve formě koulí, zvuk klavíru, podivně zahalený muž, nebo samovolné pohyby klik apod.

Je rovněž známa výpověď skupiny provádějící své výzkumy o Halloweenu v roce 1975. Stalo se to v místnosti, kde Sarah zemřela. Jedna z účastnic jakoby náhle zestárla, objevily se jí na obličeji hluboké vrásky a na hlavě šedivé vlasy.

Bolestí nemohla ani stát a volala o pomoc. Po chvíli se však vrátila do normálního stavu, bez jakýchkoliv změn nebo bolestí.

Také jsou zde návštěvníci před návštěvou domu varováni, aby se drželi pohromadě, jinak mohou v domě zabloudit na dlouhé hodiny a někteří zde mohou mít pocity úzkosti či depresí. Není divu, v domě s tolika nepředvídatelnými zvláštnostmi.

Foto: wikipedia, pinterest, dailyexpress
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Morava v Pardubickém kraji
epochanacestach.cz

Morava v Pardubickém kraji

Obci položené mezi...
Rozhozený žaludek volá SOS
nasehvezdy.cz

Rozhozený žaludek volá SOS

Pokud vaše trávení není v pořádku, měla byste omezit nebo...
Kdo byl skutečný „poslední samuraj“?
epochaplus.cz

Kdo byl skutečný „poslední...

Ačkoli se kasovní trhák Poslední samuraj s Tomem...
Příběh vánočního stromečku s dvaceti rozzářenými vánočními stromky
21stoleti.cz

Příběh vánočního stromečku s...

Vypadá to, že advent v plné kráse přece jen nakonec...
Panství sběratelů umění
rezidenceonline.cz

Panství sběratelů umění

V podmanivé, melancholické krajině hrabství Litchfield...
Jurský park uprostřed Pacifiku: Galapágy, domov prehistorických ještěrů i obřích želv!
epochalnisvet.cz

Jurský park uprostřed Pacifiku:...

Toto ekvádorské souostroví je díky své...
Mateřským mlékem se nepřenáší
21stoleti.cz

Mateřským mlékem se nepřenáší

Může kojící matka přenést koronavirus na své dítě? Touto...
Půvabná cesmína: Symbol Vánoc i pořádně jedovatá nádhera
epochaplus.cz

Půvabná cesmína: Symbol Vánoc i...

Můžete ji použít do vánočních věnců, vazeb i...
Tradiční pečené kaštany
nasehvezdy.cz

Tradiční pečené kaštany

Chcete si doma udělat vlastní pečené kaštany?...
Divadlo světa: Vydělal první atlas svému autorovi na dům?
epochalnisvet.cz

Divadlo světa: Vydělal první...

„Vaše dílo se výborně prodává,“ ujistí knihkupec...
Černá estetika
iluxus.cz

Černá estetika

Kultovní manufaktura Audemars Piguet odhalila...
Resort Březová: Zážitek pro celou rodinu
epochanacestach.cz

Resort Březová: Zážitek pro...

Outdoor Resort Březová...