Skip to content

Ted Serios přesvědčil svět, že dokáže vyfotit vlastní myšlenky

Americký venkovan v 60. letech minulého století získal pozornost celé řady vědců a médií. Začal totiž tvrdit, že pouhou silou mysli dokáže na filmu ve fotoaparátu vytvořit náhodný obraz. Během série pokusů skutečně „fotografuje“ místa a objekty vzdálené tisíce kilometrů.

Mentální fotografie londýnského Big Benu.

Uprostřed místnosti stojí do půli těla svlečený muž. V ruce drží polaroid otočený objektivem k sobě. Výraz v jeho tváři zračí vyčerpání a usilovné soustředění zároveň. Za přítomnosti několika vědců se pokouší vtisknout svou myslí rozličné obrazy na fotografický materiál.

Na jeho čele se objeví krůpěje studeného potu a za několik vteřin hrobovým tichem zazní zvuk závěrky fotoaparátu. V prvních okamžicích na obrázcích není patrného nic zvláštního. Jen pokroucená tvář pokusného subjektu.

Pak se ale série nepodařených záběrů přeruší. Na právě zasychající fotografii začínají vystupovat rozmazané obrysy jakési budovy. Takový snímek by však v uzavřeném pokoji neměl vůbec vzniknout. Přitom vyšel přímo z polaroidu, takže jakýkoliv podvod v temné komoře je vyloučen.

Jde snad o skutečný odraz mysli podivínského muže?

Serios předvádí své schopnosti pod dozorem vědců.
NEJHORŠÍ POKUSNÝ SUBJEKT VŠECH DOB

Zázračným fotografem není nikdo jiný než proslulý Američan Ted Serios (1918–2006). Ten podle svého tvrzení dokáže silou mysli vyfotografovat místa a objekty vzdálené tisíce kilometrů. Pod svá ochranná křídla jej v 60.

letech vezme renomovaný psychiatr a parapsycholog z Denveru Dr. Jule Eisenbud (1908–1999). Jeho záměrem je prozkoumat Seriosovy domnělé schopnosti. Dokonce jej kvůli tomu nechá podrobit důkladné lékařské prohlídce.

Brzy si však uvědomí, jak hořké sousto polyká. Nejenže se jeho výzkum ukáže velmi nákladným, Serios mu práci nijak neulehčuje. Je to známý pijan, ztělesnění nespolehlivosti a své síly je ochotný předvádět jen tehdy, když se na to sám cítí.

Vědec si tak může o nějakých ideálních experimentálních podmínkách nechat jen zdát. Lze takovým pokusům vůbec věřit? Přes všechna úskalí jsou výsledky této dvojice působivé a v některých případech těžko napadnutelné.

Serios zavřený vy studiu vytvořil snímek vzdáleného Pantheonu.
OBRAZY VZDÁLENÝCH MÍST

Takzvané mentální fotografie vznikají na různých místech. V hotelových pokojích, televizních studiích i v laboratořích. Mezi desítkami snímků pitvořícího se muže, které jsou během pokusů vyprodukovány, lze najít i zcela bílé nebo černé záběry.

Jejich vznik však za daných podmínek nebyl možný. Vyloučit se dá i vada fotoaparátu. Těch je totiž vždy připraveno několik a vlastní přístroje si často přinesou i mnozí přihlížející. A nejzajímavější snímky zachycují ještě mnohem více.

„Na fotografiích, které se vynořovaly, byla místa a scény od Denveru na hony vzdálené, jako například náměstí sv. Marka v Benátkách anebo londýnský Westminster,“ tvrdí britský dokumentarista Simon Welfare (*1946). V květnu 1965 Serios vyrobí celou sérii obrázků jakéhosi obchodu. Později vyjde najevo, že se jedná o obchod v Coloradu, který se ještě před několika lety jmenoval „The Old Gold Store“. V době, kdy fotografie vznikají, nese název „The Old Wells Fargo Express Office“. Na Seriosových snímcích se oba názvy mísí. Průčelí obchodu zdobí nápis „The Wld Gold Store“. Jako by jeho zmatená mysl nevěděla, který z těchto názvů na film přenést. Gramatické chyby a nepřesnosti obrazu se objevují i na jiných záběrech.

Je to důkaz jejich pravosti?

Jeden ze zdařilejších snímků zachycuje střechu katedrály.
PODEZŘELÁ POMŮCKA

Při některých pokusech není Serios schopen vyprodukovat jedinou mentální fotografii. Jindy je však neobyčejně úspěšný, což Eisenbuda mate. Přesto původně skeptický vědec začíná věřit, že jsou vyprodukované obrázky výsledkem psychokinetických sil.

Největší slabinou mentálních fotografií Teda Seriose je fakt, že k jejich výrobě používá jakousi tajemnou pomůcku, které říká gismo. Jde o rourku vytvořenou například ze svinutého papíru, již Serios během fotografování drží před objektivem.

Sám tvrdí, že slouží k tomu, aby záběr nepokazil tím, jak před fotoaparátem mává prsty. Skeptici v ní ale spatřují vysvětlení mentálních fotografií. Ačkoli Serios prohlašuje, že je ochotný kdykoliv gismo poskytnout k prozkoumání, zástupci amerického časopisu Popular Photography se přesvědčí o opaku.

Když ho jednou těsně po pořízení fotografie požádají o jeho předložení, Ted podrážděně ustoupí o krok zpět a schová gismo do kapsy. Proč by se tak choval, pokud by nic neskrýval? Eisenbud ale připomíná, že některé obrázky vznikají rovněž bez této pomůcky a mnohdy se Serios fotoaparátu ani nedotkne!

Foto: umbc.edu, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
Olovo: Nejužitečnější jed
epochaplus.cz

Olovo: Nejužitečnější jed

Na první pohled obyčejná chemická látka, na druhý...
V Zoo Liberec truchlí
epochaplus.cz

V Zoo Liberec truchlí

Liberecká zoo se v pondělí 26. dubna 2021...
Má jediné přání! Splní se jí to, po čem tak touží?
nasehvezdy.cz

Má jediné přání! Splní se jí...

Nikdy nebyla tak nešťastná,...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Sennheiser zahájil prodej špičkových mikrofonů pro nezávislé tvůrce
iluxus.cz

Sennheiser zahájil prodej...

Sennheiser zahájil prodej nových kondenzátorových...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...