Skip to content

Vědci si lámou hlavu nad zvláštními otisky v egyptské Jeskyni šelem

Jeskyně známá jako Wadi Sura II nebo jako Jeskyně šelem dostává jméno podle maleb, kterých se v 1,7 metru vysoké a 7 metrů široké jeskyni těsní na pět tisíc. Vůbec nejzajímavější jsou stovky otisků malých rukou.

Poté, co je vyloučeno, že by šlo o dětské dlaně, se vědci snaží zjistit, komu tyto otisky ve skutečnosti patří.

Některá zvířata jsou zvláštně zdeformovaná.

V roce 2002 trojice amatérských průzkumníků Massimo a Jacopo Foggini a Ahmed Mestikawi na hranici jihozápadního Egypta s Libyí a Súdánem učiní významný objev. Odhalí totiž jeskyni, kterou lidé obývali již před 8000 lety a opatřili ji tehdy působivou výzdobou.

A pak, asi 3500 let před naším letopočtem, ji zřejmě pod vlivem klimatických změn opustili a jeskyně na další tisíce let zmizela v poušti. Obrazy v ní si po celou dobu zachovaly svou věrnou podobu. Podle vědců jsou jeskynní malby vytvořené použitím červených, žlutých, bílých a černých pigmentů obrazují známá zvířata, například býky, žirafy či lidské postavy.

Zvířata jsou často nějakým způsobem znetvořená a obklopená lovci. To vše je proloženo záplavou otisku malých dlaní. Komu patří?

Původně se mělo za to, že jde o otisky dětských dlaní.
DĚTEM NEPATŘÍ

Přestože otisky dlaní jsou velmi častým motivem jeskynních maleb z celého světa, ty, které neznámí pravěcí umělci vytvořili v egyptské jeskyni Wadi Sura II, se něčím liší. Odborníci, kteří sem v roce 2010 přijíždějí malby zkoumat, otisky rozdělují do třinácti různých skupin.

O těch nejmenších se zprvu domnívají, že jde o ruce dětské. Když se k archeologům připojí britská odbornice na staré africké kultury Emmanuelle Honoré z McDonaldova ústavu pro archeologický výzkum, aby zjistila, jak staré děti se na výzdobě jeskyně podílely, začne se výzkum ubírat překvapivým směrem.

Ukáže se totiž, že dlaně nemohou být lidské! K tomuto závěru dospěje na základě důkladného měření a pečlivé dokumentace. Analýza, která měla původně jen určit přesné stáří malých umělců, o nichž se vědkyně domnívala, že na svět přišli jen pár dnů před vytvořením otisků, se náhle mění v bezvýslednou snahu zjistit, jakému druhu vlastně patří.

Čí jsou, když ne lidské?

Emmanuelle Honoré porovnává otisky se svou dlaní.
ŽÁDNÁ SHODA

Podle Honoré jsou otisky menší než dlaně novorozených dětí a prsty jsou příliš dlouhé na to, aby byly lidské. To se potvrdí, když spolu s týmem dalších vědců porovná otisky z jeskyně s dlaněmi desítek novorozenců.

Ani v jednom případě nenarazí na shodu. Že by snad jeskyni obýval nějaký tajemný druh člověka, o němž věda ještě neví? Honoré a její tým podle tvaru dlaní nakonec vylučuje i možnost, že by otisky patřily dlaním primáta.

Nápovědou k rozluštění nečekané záhady ovšem mohou být další malby z Jeskyně šelem. Mezi lidskými jedinci na kresbách jsou totiž zobrazovány i bytosti připomínající křížence plazů a lidí. Některé z nich dokonce požírají nebo naopak vyvrhávají lidské bytosti.

Jak se tato monstra dostala do galerie, v níž všechny ostatní malby zobrazují skutečné existující tvory? Popustili autoři maleb uzdu fantazii, nebo se snad setkávali a bojovali s podivnými reptiliány?

Varan nilský
MÁ BŮH PODOBU VARANA?

Právě vyobrazení podivných ještěřích lidí se nakonec ukáže jako nadějná stopa. Vychází totiž najevo, že otisky se nejvíce podobají prackám varana nilského, který v oblasti žije, případně mladých aligátorů.

To nakonec není příliš překvapivé, neboť varan nilský je v této oblasti považován za ochránce kočovných kmenů a jeskyni bezesporu kočovníci zdobili. Jejich otisky a malby tak mohu vyjadřovat úctu k tomuto přírodnímu božstvu.

Na druhou stranu ovšem vědci uznávají, že jistotu nemají. „Pro nás výzkumníky je velmi náročné interpretovat tyto obrazy, protože máme kulturu, která je naprosto odlišná od té, která je vytvořila,“ přiznává Honoré. Zarážející totiž je, že k tvorbě otisků byly pravděpodobně použity čerstvě usekané pracky, což hovoří proti hypotéze uctívání plazích božstev. Nedává totiž smysl, aby tvůrci maleb lovili a zabíjeli své ochránce.

Stejně tak je nezvyklé, aby tito ochránci byli vyobrazováni, jak požírají lidi. O čem tedy výzdoba Jeskyně šelem skutečně hovoří?

Foto: Wikimedia Commons, arscan.fr
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Chanel Cruise 2021 – Balada na módní vášeň
epochalnisvet.cz

Chanel Cruise 2021 –...

Jednoduchou, přesto originálně pojatou módní...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Planeta Merkur má ohon. Vypadá jako kometa
21stoleti.cz

Planeta Merkur má ohon....

Víte, jaká je největší kometa ve...
Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové
epochaplus.cz

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere...
Na Korsice byly nalezeny starověké hroby
21stoleti.cz

Na Korsice byly nalezeny...

Na severním pobřeží francouzského ostrova Korsika...
Za zázračným sgrafitem do Slavonic
epochanacestach.cz

Za zázračným sgrafitem do...

Město Slavonice vás...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Prague Cello Quartet připravil na závěr května koncert
iluxus.cz

Prague Cello Quartet připravil...

V době online kultury se i Prague Cello...
Světové rekordy: Které z nich jsou nejbizarnější?
epochaplus.cz

Světové rekordy: Které z nich...

Když se řekne „světový rekord“, většina z...