3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Vědci si lámou hlavu nad zvláštními otisky v egyptské Jeskyni šelem
Vědci si lámou hlavu nad zvláštními otisky v egyptské Jeskyni šelem
od 5.3.2020
3.9tis
Galerie v jeskyni šelem je neuvěřitelně bohatá.
305
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Jeskyně známá jako Wadi Sura II nebo jako Jeskyně šelem dostává jméno podle maleb, kterých se v 1,7 metru vysoké a 7 metrů široké jeskyni těsní na pět tisíc. Vůbec nejzajímavější jsou stovky otisků malých rukou.

Poté, co je vyloučeno, že by šlo o dětské dlaně, se vědci snaží zjistit, komu tyto otisky ve skutečnosti patří.

Galerie v jeskyni šelem je neuvěřitelně bohatá. Emmanuelle Honoré porovnává otisky se svou dlaní. Původně se mělo za to, že jde o otisky dětských dlaní. Některá zvířata jsou zvláštně zdeformovaná. Varan nilský
Některá zvířata jsou zvláštně zdeformovaná.
Některá zvířata jsou zvláštně zdeformovaná.

V roce 2002 trojice amatérských průzkumníků Massimo a Jacopo Foggini a Ahmed Mestikawi na hranici jihozápadního Egypta s Libyí a Súdánem učiní významný objev.

reklama

Odhalí totiž jeskyni, kterou lidé obývali již před 8000 lety a opatřili ji tehdy působivou výzdobou. A pak, asi 3500 let před naším letopočtem, ji zřejmě pod vlivem klimatických změn opustili a jeskyně na další tisíce let zmizela v poušti.

Obrazy v ní si po celou dobu zachovaly svou věrnou podobu. Podle vědců jsou jeskynní malby vytvořené použitím červených, žlutých, bílých a černých pigmentů obrazují známá zvířata, například býky, žirafy či lidské postavy.

Zvířata jsou často nějakým způsobem znetvořená a obklopená lovci. To vše je proloženo záplavou otisku malých dlaní. Komu patří?

Původně se mělo za to, že jde o otisky dětských dlaní.
Původně se mělo za to, že jde o otisky dětských dlaní.

DĚTEM NEPATŘÍ

Přestože otisky dlaní jsou velmi častým motivem jeskynních maleb z celého světa, ty, které neznámí pravěcí umělci vytvořili v egyptské jeskyni Wadi Sura II, se něčím liší.

reklama

Odborníci, kteří sem v roce 2010 přijíždějí malby zkoumat, otisky rozdělují do třinácti různých skupin. O těch nejmenších se zprvu domnívají, že jde o ruce dětské.

Když se k archeologům připojí britská odbornice na staré africké kultury Emmanuelle Honoré z McDonaldova ústavu pro archeologický výzkum, aby zjistila, jak staré děti se na výzdobě jeskyně podílely, začne se výzkum ubírat překvapivým směrem.

Ukáže se totiž, že dlaně nemohou být lidské! K tomuto závěru dospěje na základě důkladného měření a pečlivé dokumentace.

Analýza, která měla původně jen určit přesné stáří malých umělců, o nichž se vědkyně domnívala, že na svět přišli jen pár dnů před vytvořením otisků, se náhle mění v bezvýslednou snahu zjistit, jakému druhu vlastně patří. Čí jsou, když ne lidské?

Emmanuelle Honoré porovnává otisky se svou dlaní.
Emmanuelle Honoré porovnává otisky se svou dlaní.

ŽÁDNÁ SHODA

Podle Honoré jsou otisky menší než dlaně novorozených dětí a prsty jsou příliš dlouhé na to, aby byly lidské. To se potvrdí, když spolu s týmem dalších vědců porovná otisky z jeskyně s dlaněmi desítek novorozenců. Ani v jednom případě nenarazí na shodu.

reklama

Že by snad jeskyni obýval nějaký tajemný druh člověka, o němž věda ještě neví? Honoré a její tým podle tvaru dlaní nakonec vylučuje i možnost, že by otisky patřily dlaním primáta.

Nápovědou k rozluštění nečekané záhady ovšem mohou být další malby z Jeskyně šelem. Mezi lidskými jedinci na kresbách jsou totiž zobrazovány i bytosti připomínající křížence plazů a lidí. Některé z nich dokonce požírají nebo naopak vyvrhávají lidské bytosti.

Jak se tato monstra dostala do galerie, v níž všechny ostatní malby zobrazují skutečné existující tvory? Popustili autoři maleb uzdu fantazii, nebo se snad setkávali a bojovali s podivnými reptiliány?

Varan nilský
Varan nilský

MÁ BŮH PODOBU VARANA?

Právě vyobrazení podivných ještěřích lidí se nakonec ukáže jako nadějná stopa. Vychází totiž najevo, že otisky se nejvíce podobají prackám varana nilského, který v oblasti žije, případně mladých aligátorů.

To nakonec není příliš překvapivé, neboť varan nilský je v této oblasti považován za ochránce kočovných kmenů a jeskyni bezesporu kočovníci zdobili. Jejich otisky a malby tak mohu vyjadřovat úctu k tomuto přírodnímu božstvu.

Na druhou stranu ovšem vědci uznávají, že jistotu nemají. „Pro nás výzkumníky je velmi náročné interpretovat tyto obrazy, protože máme kulturu, která je naprosto odlišná od té, která je vytvořila,“ přiznává Honoré.

Zarážející totiž je, že k tvorbě otisků byly pravděpodobně použity čerstvě usekané pracky, což hovoří proti hypotéze uctívání plazích božstev. Nedává totiž smysl, aby tvůrci maleb lovili a zabíjeli své ochránce.

Stejně tak je nezvyklé, aby tito ochránci byli vyobrazováni, jak požírají lidi. O čem tedy výzdoba Jeskyně šelem skutečně hovoří?

Foto: Wikimedia Commons, arscan.fr
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.9tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.4tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.0tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz