Procházíte se po městě během jasného odpoledne, když v tom se najednou kolem vás podivně setmí. Hledáte na nebi, jaký mrak zakryl slunce, ale místo toho spatříte už jen podivný temný opar, který postupně zahaluje vše, až je nakonec kolem jen neprostupná tma.
Paranormální událost připomínající mlhu měnící se rychle do úplné nebo částečné tmy se odehrála už několikrát.
Poprvé v roce 1780 na rozsáhlém území Nové Anglie, později také ve Francii, na Blízkém východě a zkušenosti s tajemnou a náhlou tmou mají i někteří horolezci dobývající Himaláje. Také v Londýně se odehrálo hned několik případů.
Řada lidí ovšem předpokládá, že přinejmenším v anglické metropoli šlo vždy o velmi hustou mlhu. Proč ale některé dobové záznamy hovoří doslova o temnotě?
Stojí za tím požáry?
V souvislosti s podivným zatměním se nejrůznější badatelé přou o to, co se za tím vším ukrývá. Zřejmě nejrozšířenější hypotéza hovoří o tom, že tmu možná způsobují vzdálené lesní požáry.
Hustý černý dým prý může vystoupat vysoko nad mraky a obloha I na stovky kilometrech vzdálených místech pak může tmavnout. Někteří lidé pak věří, že by podobný jev mohl způsobovat i dým a popel z vybuchujících sopek.
Brány do jiných světů?
Jenže mnoho odborníků na paranormální jevy věří, že má tato podivná tma daleko fantastičtější vysvětlení. Spekuluje se o tom, že jde červí díry, které mohou způsobovat i nepředvídatelné anomálie, jako jsou například časové skoky.
Ufologové zase věří, že jsou za vším ve skutečnosti mimozemšťané a pozadu nezůstává ani názor, že to mohou být spontánně vznikající brány do paralelních dimenzí, skrze které prochází duchové a démoni. Může být některá z těchto odvážných teorií skutečně pravdivá?