26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Reportáže
Thanatoturistika: cesty za smrtí
Mirek Brát
od Mirek Brát 15.7.2021
3.7tis
Definice „temné turistiky“ se objevila ve druhé polovině 90. let 20. století.
196
SDÍLENÍ
3.7tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1996 byl v časopise „The International Journal of Heritage Studies“ poprvé použitý termín „temná turistika“. Akademici Foley a Lennon zde jasně upozornili na turistickou přitažlivost míst, kde došlo k utrpení a smrti velkého počtu lidí.

Turisté na tzv. Judenrampe (Židovská rampa). Místo sloužící pro příjem a selekci transportů v Osvětimi II.  Definice „temné turistiky“ se objevila ve druhé polovině 90. let 20. století.  Koncentrační tábor Osvětim II – Březinka. Vstup do koncentračního tábora Osvětim I.

Dříve i nyní

Pro temnou turistiku se rovněž používá neutrálnější název thanatoturistika podle řeckého boha smrti Thanata. Koncentrační tábor v polské Osvětimi, památníky genocidy v africké Rwandě či asijské Kambodži,  ukrajinský Černobyl – všechna tato místa figurují na špičce světových „destinací“ thanatoturistiky.

Debata o této formě turistiky je složitá a vrstevnatá. Turismus  je totiž v mnoha lokalitách významným motorem ekonomického rozvoje, a tak vzniká více marketingových studií než psychologických šetření odpovídajících po motivaci lidí k návštěvě těchto míst.

Zastánci thanatoturistiky uvádějí, že forma temné turistiky je přirozená a existovala mnohem dříve, než došlo k její odborné klasifikaci.

Koncentrační tábor Osvětim II – Březinka.

Argumentují nejen připomínkou, že už ve starověkém Římě lidé cestovali do amfiteátrů, aby se pokochali souboji a smrtí gladiátorů v aréně. Připomínají rovněž návštěvy italských Pompejí v 19. století či velký zájem veřejnosti o bitevní pole u belgického Waterloo.

 Vědci takové závěry sice přijímají, avšak upozorňují, že ve své podstatě je nutno považovat thanatoturistku stále za problematickou a do jisté míry zvrácenou.

Turisté na tzv. Judenrampe (Židovská rampa). Místo sloužící pro příjem a selekci transportů v Osvětimi II.

Zatím bylo provedeno jen málo psychologických empirických šetření ve vztahu k temné turistice. Pokud už byla realizována, jejich výstupy hovoří o tom, že tato místa nastavují zrcadlo lidské smrtelnosti.

Nejsnadnější formu hodnocení thanatoturistiky představuje frázovité mávnutí rukou, že tento fenomén je pouze výsledkem přesycenosti klasickou turistickou nabídkou.

Problém při vyhodnocení

Zjištění motivace k návštěvě některých míst na špičce žebříčku světové mapy thanatoturistiky bude nesnadné, ne-li přímo nemožné. Již zmíněná polská Osvětim je cílem organizovaných hromadných výprav, školních výletů apod.

 Z dílčích zpráv o porušení piety místa ze strany neukázněných turistů, nelze žádné komplexní závěry vyvozovat.  Thanatoturistika zve a cíleně přivádí návštěvníky do míst velkého lidského utrpení a smrti.

Lze věřit, že naprostá většina turistů chce poznat a pochopit historii, poklonit se obětem, vyjádřit empatii.

Vstup do koncentračního tábora Osvětim I.

Pak by tedy měla nabídka zájezdů thanatoturistiky na cestovních portálech pozbýt většiny negativních odsuzujících konotací. Alespoň do té doby, než se prokáže, že se ani po dvou tisících letech příliš nelišíme od Římanů, kteří se labužnicky zakusovali do zralých fíků, když před jejich očima bojovali gladiátoři na život a na smrt.

  Ti, kteří jdou na smrt tě zdraví! Ta nejtemnější turistika je cestování do hloubky lidské duše.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.4tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]