Domů     Reportáže
Thanatoturistika: cesty za smrtí
Mirek Brát
od Mirek Brát 15.7.2021
3.7tis
Definice „temné turistiky“ se objevila ve druhé polovině 90. let 20. století.
196
SDÍLENÍ
3.7tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1996 byl v časopise „The International Journal of Heritage Studies“ poprvé použitý termín „temná turistika“. Akademici Foley a Lennon zde jasně upozornili na turistickou přitažlivost míst, kde došlo k utrpení a smrti velkého počtu lidí.

Turisté na tzv. Judenrampe (Židovská rampa). Místo sloužící pro příjem a selekci transportů v Osvětimi II.  Definice „temné turistiky“ se objevila ve druhé polovině 90. let 20. století.  Koncentrační tábor Osvětim II – Březinka. Vstup do koncentračního tábora Osvětim I.

Dříve i nyní

Pro temnou turistiku se rovněž používá neutrálnější název thanatoturistika podle řeckého boha smrti Thanata. Koncentrační tábor v polské Osvětimi, památníky genocidy v africké Rwandě či asijské Kambodži,  ukrajinský Černobyl – všechna tato místa figurují na špičce světových „destinací“ thanatoturistiky.

Debata o této formě turistiky je složitá a vrstevnatá. Turismus  je totiž v mnoha lokalitách významným motorem ekonomického rozvoje, a tak vzniká více marketingových studií než psychologických šetření odpovídajících po motivaci lidí k návštěvě těchto míst.

Zastánci thanatoturistiky uvádějí, že forma temné turistiky je přirozená a existovala mnohem dříve, než došlo k její odborné klasifikaci.

Koncentrační tábor Osvětim II – Březinka.

Argumentují nejen připomínkou, že už ve starověkém Římě lidé cestovali do amfiteátrů, aby se pokochali souboji a smrtí gladiátorů v aréně. Připomínají rovněž návštěvy italských Pompejí v 19. století či velký zájem veřejnosti o bitevní pole u belgického Waterloo.

 Vědci takové závěry sice přijímají, avšak upozorňují, že ve své podstatě je nutno považovat thanatoturistku stále za problematickou a do jisté míry zvrácenou.

Turisté na tzv. Judenrampe (Židovská rampa). Místo sloužící pro příjem a selekci transportů v Osvětimi II.

Zatím bylo provedeno jen málo psychologických empirických šetření ve vztahu k temné turistice. Pokud už byla realizována, jejich výstupy hovoří o tom, že tato místa nastavují zrcadlo lidské smrtelnosti.

Nejsnadnější formu hodnocení thanatoturistiky představuje frázovité mávnutí rukou, že tento fenomén je pouze výsledkem přesycenosti klasickou turistickou nabídkou.

Problém při vyhodnocení

Zjištění motivace k návštěvě některých míst na špičce žebříčku světové mapy thanatoturistiky bude nesnadné, ne-li přímo nemožné. Již zmíněná polská Osvětim je cílem organizovaných hromadných výprav, školních výletů apod.

 Z dílčích zpráv o porušení piety místa ze strany neukázněných turistů, nelze žádné komplexní závěry vyvozovat.  Thanatoturistika zve a cíleně přivádí návštěvníky do míst velkého lidského utrpení a smrti.

Lze věřit, že naprostá většina turistů chce poznat a pochopit historii, poklonit se obětem, vyjádřit empatii.

Vstup do koncentračního tábora Osvětim I.

Pak by tedy měla nabídka zájezdů thanatoturistiky na cestovních portálech pozbýt většiny negativních odsuzujících konotací. Alespoň do té doby, než se prokáže, že se ani po dvou tisících letech příliš nelišíme od Římanů, kteří se labužnicky zakusovali do zralých fíků, když před jejich očima bojovali gladiátoři na život a na smrt.

  Ti, kteří jdou na smrt tě zdraví! Ta nejtemnější turistika je cestování do hloubky lidské duše.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]