28. září 2015: Sonda MRO potvrzuje, že se na povrchu Marsu nacházejí brázdy, kterými podle odebraných vzorků v minulosti pravděpodobně tekla voda, tudíž tam mohl být kdysi život.
Domů     Ti, co mluví s koňmi: Jsou mezi námi lidé, kteří ovládají zvířecí řeč?
Ti, co mluví s koňmi: Jsou mezi námi lidé, kteří ovládají zvířecí řeč?
od 16.6.2023
3.0tis
Existuje něco jako zaříkávač koní? Může mít takový člověk nějaké nadpřirozené schopnosti?
320
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Někteří lidé mají mít výjimečný dar utišit neovladatelné nebo rozrušené koně. Ovládají magii, jak si mnozí myslí? Nebo jen velmi dobře znají povahu zvířat a dokážou s nimi snadno navázat kontakt? ENIGMA odhaluje způsoby práce tajemných zaříkávačů koní!

Existuje něco jako zaříkávač koní? Může mít takový člověk nějaké nadpřirozené schopnosti? Trenéři údajně umí vnímat ty nejmenší náznaky, že se zvířeti něco nelíbí a naopak. Dokáží někteří lidé zaříkávat zvířata? Jedná se o magii? Je za vším jen úzký vztah se zvířetem?

Pojem „zaříkávači koní“ vzniká v 19. století, kdy se tak říká lidem, kteří dokážou zkrotit jinak nepoddajné koně. Místo krutých fyzických i psychických trestů se zvířaty údajně rozmlouvají, protože jsou prý schopni „nahlédnout do jejich duše“.

V roce 1995 vydává anglický spisovatel Nicholas Evans (*1950) knihu Zaříkávač koní, která tyto netradiční postupy zpopularizuje. Podobně jako o tři roky později natočený film stejného jména.

Následně se vyrojí doslova stovky lidí, kteří tvrdí, že i oni jsou schopni komunikovat se zvířaty. Jak rozeznat šarlatány od skutečných zaříkávačů?

Trenéři údajně umí vnímat ty nejmenší náznaky, že se zvířeti něco nelíbí a naopak.
Trenéři údajně umí vnímat ty nejmenší náznaky, že se zvířeti něco nelíbí a naopak.

Využíval magii?

Pravděpodobně prvním světoznámým zaříkávačem koní se stává v 19. století irský trenér Daniel Sullivan (†1810), který působí především v Anglii. Sjíždějí se za ním zákazníci z různých částí země a svěřují mu svá problémová zvířata.

Sullivan je tajnůstkář a o jeho způsobech léčení není prakticky nic známo. Podle svědků zvířatům při práci cosi šeptá. Mezi lidmi se začne proslýchat, že Sullivan koně zaříkává nějakými speciálními formulemi. Mluví se i o využívání magie. Tajemství svého umění si Sullivan v roce 1810 odnáší s sebou do hrobu.

Dokáží někteří lidé zaříkávat zvířata? Jedná se o magii?
Dokáží někteří lidé zaříkávat zvířata? Jedná se o magii?

Jak komunikovat?

To, že zaříkávači koní během své praxe využívají magii, je později zamítnuto. Jako mnohem pravděpodobnější se jeví možnost, že jen velmi dobře znají chování a zvyky koní.

„Úspěšní zaříkávači často mnoho let pozorovali život a chování koní ve výbězích nebo ve volné přírodě.

Znají řeč těla, kterou koně používají ve svém přirozeném prostředí a která je jiná než řeč těla, jež se projevuje v jízdárně nebo v zápřahu,“ vysvětluje současný německý publicista Roland Knauer. Často to jsou prý jen drobnosti:

ohrnutý spodní ret, pohyby ušima, švihnutí ocasem nebo pohyb očí. „Sdělení je třeba pochopit a odpovědět na ně vlastní řečí těla, tedy gesty, kterým kůň rozumí,“ dodává Knauer.

Je za vším jen úzký vztah se zvířetem?
Je za vším jen úzký vztah se zvířetem?

Zásah shůry?

Americký trenér koní Monty Roberts (*1935) je rovněž přesvědčen, že klíčem k porozumění koním je sledování jejich pohybů a signálů. Následně je prý totiž možné díky neverbální komunikaci vyslat směrem ke zvířeti vlastní sdělení.

„Jistě, cosi magického v tom skutečně je, jenže ona magie je pouze kouzlem neobjeveného jazyka – primitivního, přesného a snadno srozumitelného jazyka. Jakmile se mu jednou naučíte, umožní, aby mezi člověkem a koněm zavládlo nové srozumění,“ uvádí Roberts.

Ještě jiný přístup uplatňuje 47letý zaříkávač koní z Francie Jean-François Pignon. Ten se spoléhá nejen na neverbální komunikaci, nýbrž také na víru v zázraky.

Když mu je 33 let, onemocní jeho oblíbená klisna Gazelle a veterinář jí nedokáže pomoci. Po šesti měsících se u něj staví jeden kamarád, který se za jeho koně pomodlí. „Nevěřil jsem, že to může mít nějaký účinek.

Jenže pak se zdravotní stav Gazelle skutečně zlepšil. Od té doby pomáhám koním na 50 % díky technice sledování jimi vysílaných signálů a na 50 % skrze slova Bible, zejména skrze slova o lásce,“ říká Pignon. Může pomáhat i víra v Boha?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 24.9.2023 3.3tis
Až do dnešních dnů zlověstně vyhlížející trosky zříceniny francouzské hradní pevnosti Champtocé jsou připomínkou nepřehlédnutelné postavy francouzských dějin první poloviny 15. století, a to maršála Gillese de Rais (asi 1404-1440). Tento ochránce Jany z Arku a vojevůdce z posledních let stoleté války se po bojích s Anglií uchýlil právě na toto své panství. Ša
od 21.9.2023 2.8tis
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolické svatostánky musely přejít do ilegality – staly se z nich tajné kostely. Protestantská vláda v Nizozemsku v této době nepovolovala katolické mše na
od 21.9.2023 3.4tis
Dva chlapci se krčí za hromadou kamení, tisknou se k zemi roztřesení hrůzou. Z podzemí právě vyletěl obří disk, který nemohl být z naší planety! Jinde prý obchází krajem děsivý kryptid, nesmrtelné bytosti či přízračná světla, údajné duše zemřelých. O Indii se říká, že je díky proslulým kořením zemí tisíce chutí, ale možná jde spíš o zemi tisíce záhad! ENIGMA vám představuje ty největší z nich.
od 19.9.2023 3.2tis
Fascinující nález se před časem povedl hledačce pokladů u koryta řeky Temže v londýnském Greenwichi. Jedná se o více než 100 let starou africkou sošku, jež má v zádech zatlučeno několik hřebíků. Nejde však o jen tak ledajaký umělecký výtvor – toto má být prostředník mezi světem živých a mrtvých!     Odborníci věří, že 30 cm velká, výjimečn
od 18.9.2023 2.7tis
Jedná se o nejstarší známou dřevěnou sochu na světě. Vědci mají jasno, že její stáří je přibližně 12 000 let. Stále však není známo, k čemu socha sloužila. Ezoterikové varují, že možná socha přináší i nějaké zlověstné varování z daleké minulosti. Jaké? Neznámý umělec sochu, nazývanou nyní Šigirský idol, zhotovil někdy na konci poslední doby ledové.
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
21stoleti.cz
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!    
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
epochaplus.cz
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu
Folie na okna se vyplatí
panidomu.cz
Folie na okna se vyplatí
I když nenahradí klimatizaci, citelně sníží zahřívání oken a místnosti slunečními paprsky. V chladných měsících zas brání úniku tepla ven. A to ještě není všechno, co okenní fólie umí. Vytvářejí tepelnou i světelnou bariéru, filtrují UV záření, brání rozbití skla a rozsypání střepů. Tyto schopnosti mají všechny okenní folie, jen v různé míře podle jejich