15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Reportáže
Tragédie od Srbské Kamenice: Co když jsme jugoslávský letoun sestřelili…
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 20.4.2021
6.3tis
Klasický let skončí katastrofou. FOTO: Anybody / Wikimedia commons – CC BY-SA 4.0
265
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Nehody se stávají. Čím víc nejasností se kolem nich vyrojí, tím podezřelejší jsou. To je i případ tragické havárie jugoslávského dopravního letadla, které se v lednu 1972 zřítilo nad severočeskou Srbskou Kamenicí. Okolnosti nehody se nikdy nepodařilo spolehlivě objasnit.

Klasický let skončí katastrofou. FOTO: Anybody / Wikimedia commons - CC BY-SA 4.0 Mapa letu JAT367 FOTO: Karel x / Wikimedia Commons - volné dílo Vesna Vulović (1950–2016) zázračně přežije... Jako jediná. FOTO: JAT Airways (dříve Yugoslav Airlines) Pád letounu dodnes není zcela objasněn... FOTO: clipperarctic / Wikimedia commons - CC BY-SA 2.0

Dvoumotorové dopravní letadlo McDonnell Douglas DC 9 jugoslávských aerolinek JAT s označením letu JU 367 a s 28 lidmi na palubě míří ze švédského Stockholmu do srbského Bělehradu. Do svého cíle ale nedorazí.

Dodnes není jasné, co mu osudného 26. ledna 1972 udělalo čáru přes rozpočet. Jistě víme v podstatě jen to, že chvíli po 16. hodině odpoledne lidé u Srbské Kamenice na Děčínsku zaslechnou mohutné burácení a o pár okamžiků později již z mraků na lesní svah na okraji vesnice z více než desetikilometrové výšky prší části letadla a lidská těla. Co se v mrazivých oblacích stalo?

Mapa letu JAT367 FOTO: Karel x / Wikimedia Commons – volné dílo

INDICIE V TROSKÁCH

Při ohledání trosek letadla se zjistí, že na zbytcích stěn a stropu nákladového prostoru se nachází černý poprašek, který je identifikován jako pyroslož (výbušný materiál). Úřady proto vysloví domněnku, že mohlo jít o teroristický útok.

Nosná konstrukce stroje je navíc v těchto místech zohýbána a potahové plechy trupu jsou odtrhány směrem ven. To by nasvědčovalo výbuchu vycházejícímu ze zavazadlového prostoru. Podaří se údajně nalézt i zbytky upraveného hodinového strojku se stopami chemikálií.

Pronesl někdo z cestujících do letadla bombu? Ráno po nehodě volá do redakce švédských novin Kvällsposten neznámý muž, který tvrdí, že je členem separatistické organizace Chorvatského národního odporu, protisrbsky orientované skupiny Ustaša.

Pracovníkům listu oznámí, že nehoda je akcí této organizace. Tajemný volající však není nikdy dopaden a ani nikdo jiný není z činu obviněn. Opravdu stojí za tragédií ustašovci?

Vesna Vulović (1950–2016) zázračně přežije… Jako jediná. FOTO: JAT Airways (dříve Yugoslav Airlines)

ZMÝLENÁ NEPLATÍ

Kromě teroristů padá podezření i na útok československé stíhačky, která údajně mohla na dopravní letadlo omylem vystřelit. Za touto hypotézou stojí německý investigativní novinář Peter Hornung-Andersen a jeho český kolega Pavel Theiner, kteří se odvolávají na tajné státní dokumenty českého Úřadu pro civilní letectví, k nimž se prý dostali.

Postup tehdejšího vyšetřování podle nich měla ovlivňovat i StB (Státní tajná bezpečnost). Proti jejich spekulacím ale stojí tvrzení radiostanic, které v osudném okamžiku sledovaly vzdušný prostor a shodují se, že žádný stroj v blízkosti havarovaného letu nezaznamenaly.

Mohou být výpovědi pracovníků radiostanic ovlivněny nařízeními shora? V roce 2009 se ke konspirační teorii Hornunga a Theinera přihlásí i německá televize ARD, podle níž bylo vyšetřování zmanipulované.

Pád letounu dodnes není zcela objasněn… FOTO: clipperarctic / Wikimedia commons – CC BY-SA 2.0

OKAMŽIK ZLOMU

Podle závěrů oficiálního vyšetřování by mohla rekonstrukce havárie vypadat asi takto: Přibližně v 16 hodin dochází v letadle k výbuchu s neznámým zdrojem. Exploze naruší trup letadla a jeho podlahovou část.

Stroj se následkem poškození o pár okamžiků později rozlomí na dvě části a nad Srbskou Kamenicí se řítí volným pádem k zemi. Bližší informace o tom, co se dělo na palubě, se bohužel zřejmě nikdy nedozvíme.

Záznamová zařízení umístěná ve stroji selhala, a dění je tedy doložitelné jen do okamžiku, kdy se poklidná situace rázem mění v kritickou. Důvod ztroskotání letu však není jedinou záhadou této tragédie.

Ta další má i jméno – Vesna Vulovič. Tato srbská letuška je totiž jedinou osobou, která nehodu přežila, a dokonce je zapsána v Guinessově knize rekordů jako člověk, který přežil volný pád z největší výšky.

Žena si však z osudných chvil nic nepamatuje. „Kdykoli na neštěstí pomyslím, převládá u mě znepokojivý pocit viny, že jsem přežila, a rozpláču se,“ svěřuje se Vesna.

Autorka: Jitka Krulcová

Foto: Wikimedia Commons, Jat Airways (úvodní foto Anybody / Wikimedia commons - CC BY-SA 4.0)
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]