Skip to content

Tragédie od Srbské Kamenice: Co když jsme jugoslávský letoun sestřelili…

Nehody se stávají. Čím víc nejasností se kolem nich vyrojí, tím podezřelejší jsou. To je i případ tragické havárie jugoslávského dopravního letadla, které se v lednu 1972 zřítilo nad severočeskou Srbskou Kamenicí.

Okolnosti nehody se nikdy nepodařilo spolehlivě objasnit.

Dvoumotorové dopravní letadlo McDonnell Douglas DC 9 jugoslávských aerolinek JAT s označením letu JU 367 a s 28 lidmi na palubě míří ze švédského Stockholmu do srbského Bělehradu. Do svého cíle ale nedorazí.

Dodnes není jasné, co mu osudného 26. ledna 1972 udělalo čáru přes rozpočet. Jistě víme v podstatě jen to, že chvíli po 16. hodině odpoledne lidé u Srbské Kamenice na Děčínsku zaslechnou mohutné burácení a o pár okamžiků později již z mraků na lesní svah na okraji vesnice z více než desetikilometrové výšky prší části letadla a lidská těla.

Co se v mrazivých oblacích stalo?

Mapa letu JAT367 FOTO: Karel x / Wikimedia Commons – volné dílo
INDICIE V TROSKÁCH

Při ohledání trosek letadla se zjistí, že na zbytcích stěn a stropu nákladového prostoru se nachází černý poprašek, který je identifikován jako pyroslož (výbušný materiál). Úřady proto vysloví domněnku, že mohlo jít o teroristický útok.

Nosná konstrukce stroje je navíc v těchto místech zohýbána a potahové plechy trupu jsou odtrhány směrem ven. To by nasvědčovalo výbuchu vycházejícímu ze zavazadlového prostoru. Podaří se údajně nalézt i zbytky upraveného hodinového strojku se stopami chemikálií.

Pronesl někdo z cestujících do letadla bombu? Ráno po nehodě volá do redakce švédských novin Kvällsposten neznámý muž, který tvrdí, že je členem separatistické organizace Chorvatského národního odporu, protisrbsky orientované skupiny Ustaša.

Pracovníkům listu oznámí, že nehoda je akcí této organizace. Tajemný volající však není nikdy dopaden a ani nikdo jiný není z činu obviněn. Opravdu stojí za tragédií ustašovci?

Vesna Vulović (1950–2016) zázračně přežije… Jako jediná. FOTO: JAT Airways (dříve Yugoslav Airlines)
ZMÝLENÁ NEPLATÍ

Kromě teroristů padá podezření i na útok československé stíhačky, která údajně mohla na dopravní letadlo omylem vystřelit. Za touto hypotézou stojí německý investigativní novinář Peter Hornung-Andersen a jeho český kolega Pavel Theiner, kteří se odvolávají na tajné státní dokumenty českého Úřadu pro civilní letectví, k nimž se prý dostali.

Postup tehdejšího vyšetřování podle nich měla ovlivňovat i StB (Státní tajná bezpečnost). Proti jejich spekulacím ale stojí tvrzení radiostanic, které v osudném okamžiku sledovaly vzdušný prostor a shodují se, že žádný stroj v blízkosti havarovaného letu nezaznamenaly.

Mohou být výpovědi pracovníků radiostanic ovlivněny nařízeními shora? V roce 2009 se ke konspirační teorii Hornunga a Theinera přihlásí i německá televize ARD, podle níž bylo vyšetřování zmanipulované.

Pád letounu dodnes není zcela objasněn… FOTO: clipperarctic / Wikimedia commons – CC BY-SA 2.0
OKAMŽIK ZLOMU

Podle závěrů oficiálního vyšetřování by mohla rekonstrukce havárie vypadat asi takto: Přibližně v 16 hodin dochází v letadle k výbuchu s neznámým zdrojem. Exploze naruší trup letadla a jeho podlahovou část.

Stroj se následkem poškození o pár okamžiků později rozlomí na dvě části a nad Srbskou Kamenicí se řítí volným pádem k zemi. Bližší informace o tom, co se dělo na palubě, se bohužel zřejmě nikdy nedozvíme.

Záznamová zařízení umístěná ve stroji selhala, a dění je tedy doložitelné jen do okamžiku, kdy se poklidná situace rázem mění v kritickou. Důvod ztroskotání letu však není jedinou záhadou této tragédie.

Ta další má i jméno – Vesna Vulovič. Tato srbská letuška je totiž jedinou osobou, která nehodu přežila, a dokonce je zapsána v Guinessově knize rekordů jako člověk, který přežil volný pád z největší výšky.

Žena si však z osudných chvil nic nepamatuje. „Kdykoli na neštěstí pomyslím, převládá u mě znepokojivý pocit viny, že jsem přežila, a rozpláču se,“ svěřuje se Vesna.

Autorka: Jitka Krulcová

Foto: Wikimedia Commons, Jat Airways (úvodní foto Anybody / Wikimedia commons - CC BY-SA 4.0)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kostel Panny Marie Vítězné: Za zázraky Pražského Jezulátka
epochanacestach.cz

Kostel Panny Marie Vítězné: Za...

Kostel Panny Marie Vítězné na...
Stane se z ní svobodná matka?
nasehvezdy.cz

Stane se z ní svobodná matka?

Do nového roku vkročila...
Sloupy s duší. Proč lidé staví obelisky?
epochaplus.cz

Sloupy s duší. Proč lidé...

Na věž jsou příliš úzké, na patník moc vysoké,...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Pozor na mozkovou mrtvici
21stoleti.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...
Vztahy v době pandemie
epochaplus.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Vrch Burkovák: Mystické místo starých Keltů
epochanacestach.cz

Vrch Burkovák: Mystické místo...

Říká se mu Burkovák,...
AQ M25 přichází se skvělou konektivitou a vylepšeným zvukem
iluxus.cz

AQ M25 přichází se skvělou...

Společnost AQ představila nové multimediální...
Stal se švédský ztroskotanec králem kanibalů?
epochalnisvet.cz

Stal se švédský ztroskotanec...

Tichomořské vlny se nad námořníkem slitují. Když...
I kočky mají city
epochalnisvet.cz

I kočky mají city

Říká se o nich, že je na rozdíl od psů nelze...
Vstoupil do jejího života nový muž?
nasehvezdy.cz

Vstoupil do jejího života...

Už léta se potýká se...
Sídlo, jehož zdmi procházely dějiny
rezidenceonline.cz

Sídlo, jehož zdmi procházely...

Historické stavby bývají pro svůj nezaměnitelný...