21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Záhady historie
Tragédie v klášteře Hradisko na Olomoucku
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 30.7.2021
6.1tis
322
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

IMMUREMENT: pod tímto pojmem se rozumí zazdívání zaživa, kterým se trestali přestupky od římských dějin až téměř do konce 18. století. Pohnutky k tomu byly nejrůznější, protože tak nebyla přímo prolita lidská krev.

Takže šlo od trestání skutečných zločinů, až po pohodlné zbavování se nepohodlných lidí. Jedním z řady immurementů na našem území se váže také ke klášteru Hradisko na Olomoucku.

Klášter Hradisko. FOTO: Michal Maňas / Creative Commons / CC BY 4.0 Pohled na klášter v roce 1845. FOTO: Ludwig Förster, Amédée Demarteau / Creative Commons / Volné dílo Pohled na klášter Hradisko. FOTO: Tedmek / Creative Commons / Volné dílo

KLÁŠTER HRADISKO

Na místě starého slovanské hradiště, podle pověsti založeném knížetem Břetislavem, byl později postaven hrádek a benediktinský klášter Hradisko s kostelem sv. Štěpána.

Řád se těšili vážnosti knížete pro učenost a zbožnost jeho příslušníků. A tak Přemyslovci chodívali na pobožnosti výhradně do kláštera, i když jinam to měli blíže. Zejména manželka Oty III., paní Durana, navštěvovala klášter denně. Jejím zpovědníkem a učitelem byl sám starý opat.

Paní Durana byla sice zbožná, ale také trochu domýšlivá žena. Na jejích ranních návštěvách ji doprovázela mladá komorná Blanka, která na svoji paní čekala obvykle na nádvoří kláštera.

Pohled na klášter Hradisko od jihozápadu

OSUDNÝ OMYL

Jejího čekání si povšiml novic Vít. Časem při jejím každodenním čekání vznikla mezi mladými tajná láska. Protože Vít ještě nesložil řeholní slib, mohl z kláštera kdykoliv odejít. Blanka tak snila o šťastné budoucnosti po jeho boku.

Ale své paní ze strachu, aby nebyla propuštěna, se o tom nezmínila ani slovem. Ale jednoho dne došlo k osudnému omylu. Tehdy za šera Vít spatřil v ponurné klášterní chodbě přicházet ženskou postavu. Neváhal, doběhl ji, a v domnění, že jde o komornou Blanku, ji obejmul a políbil.

Avšak po výkřiku ženy poznal, že se dopustil dotěrnosti na paní Duraně. Marně ji žádal za odpuštění a utajení toho, co se stalo. Paní však byla neoblomná a vše svěřila svému choti. Žádala, aby příslušný muž byl za svůj čin potrestán.

RAFINOVANÝ TRIK

Kníže však se nehodlal zabývat nějakým vyšetřováním a zvolil jinou taktiku. Pozval starého opata k nezávaznému setkání. Na konci se ho jako by mimoděk otázal: „Co si myslíš, důstojný otče opate, jaký trest zasluhuje mnich, který se v milostné touze odvážil zneuctít kněžnu?“ Opat odpověděl v tom smyslu, že o takovém případu nikdy neslyšel, ale pokud by se tak stalo, měl by být provinilec zaživa zazděn, aby měl čas uvažovat o svém poblouznění.

A také řád, jehož by byl příslušníkem, by měl být smeten z povrchu zemského. Poté se v přátelském duchu rozešli.

Jaké však bylo opatovo překvapení, když záhy obdržel zprávu, že kníže rozhodl, že se klášter ruší a všech 20 mnichů má být společně zazděno. Kníže bohužel využil vlastní opatova rozhodnutí. Marné bylo jakékoliv vysvětlování či sliby.

Těžko přemáhali mniši při vší své statečnosti zmatek a strach. Byli odvedeni do refektáře, společné místnosti kláštera, kde byli zaživa zazděni. Stal se jejich společným hrobem. Jak ubíhaly dny, pomalu ustával zpěv a modlitby mnichů.

Ozývala se jen ojedinělá sténání. Jen o dušičkách bylo prý po celou noc slyšet jakoby vzdálené zpěvy žalmů.

A rafinovaný trik s vlastním odsouzením mnichů prý měl zcela jiné pozadí. Všechno bohatství kláštera, včetně polí, vesnic apod. se tak dostalo do držení knížete. A to dokonce bez toho, že by za své rozhodnutí pociťoval nějaké výčitky.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 1.9tis
V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který patřil dvojčatům Davisovým, muži žili sami, jejich rodiče zemřeli již dávno a ženy ani jednoho z nich nezajímaly. O mužích se toho příliš nevědělo, byli samotářští, s nikým se nebavili a z domu vycházeli jen výjimečně na nákupy. Co to bylo za ránu? Lidé z okolí se o […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.2tis
June a Jennifer Gibbons, známé jako „tichá dvojčata“, s nikým kromě sebe nemluvily – téměř 30 let. Pak ale jedno dvojče za záhadných okolností zemřelo. V dubnu 1963 se ve vojenské nemocnici v Adenu v Jemenu narodila dvojčata. Jejich narození nebylo neobvyklé, stejně jako jejich dětské dispozice, ale jejich rodiče brzy začali chápat, že June […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho fanatiků, výstředních jedinců a svérázných osob. Ale nikdo z nich nejspíš nesahá Angličanovi Maurici Wilsonovi (1898–1934) ani po kotníky vykukující z jeho lodiček… Tenhle vyznamenaný hrdina z 1. světové války trpí po jejím skončení hroznými záchvaty kašle. Doktoři si nevědí rady, nic nepomáhá, a tak se Wilson rozhodne […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.7tis
V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety! Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda? […]
od Mirek Brát 16.5.2022 1.7tis
V roce 1828 se objevil v ulicích německého Norimberku podivný chlapec, který o sobě tvrdil, že vyrostl v naprosté izolaci v malé temné cele. Splňoval tak charakteristiky takzvaného vlčího dítěte, byť nebyl vychován zvířaty někde v divočině. Jeho tajemný život ukončila brzy i neméně záhadná smrt. Kaspar Hauser se stal ve své době senzací, později se stal inspirací i mnoha […]