5. prosince 1945: V oblasti bermudského trojúhelníku mizí pětičlenná letka amerických torpédových bombardérů Avenger.
Domů     Tři záhady z kosmu: Existuje i bílá díra?
Tři záhady z kosmu: Existuje i bílá díra?
od 4.7.2022
2.5tis
Vesmír nám nabízí stále více otázek, na odpovědi si musíme počkat… Foto: Pixabay
266
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Dle některých vědců existuje ve vesmíru i tzv. bílá díra, která na rozdíl od černé díry, která předměty vysává, předměty odráží. Co  je na tom pravdy?

Vesmír nám nabízí stále více otázek, na odpovědi si musíme počkat... Foto: Pixabay Vlajka zmizí. Ale jen jedna, bylo jich víc. Foto: NASA / Neil A. Armstrong - volné dílo Svítící tvorové z jiné planety? Kdepak, jen tihle pozemští mořští živočichové. Foto: Circe Denye / CC0

Zatímco černé díry jsou podle vědců vesmírné objekty, které vše včetně světla pohlcují a z nichž se nic nemůže vrátit ven, k bílým dírám naopak žádná věc proniknout nemůže.

reklama

Existuje teorie, že černé díry jsou spojeny s jiným vesmírem (takzvanou červí dírou) a hmota, již pohltí ve vesmíru našem, se v tom druhém vynoří právě prostřednictvím bílých děr. Celý „mechanismus“ prý může fungovat i opačně.

Ovšem bílé díry jsou objekty pouze hypotetické, a vůbec tedy existovat nemusí. Podle teorie britského teoretického fyzika Stephena Hawkinga (*1942) jsou možná naprosto totožné s dírami černými. Kde je pravda? To snad ukáže budoucí výzkum.

Vlajka zmizí. Ale jen jedna, bylo jich víc. Foto: NASA / Neil A. Armstrong - volné dílo
Vlajka zmizí. Ale jen jedna, bylo jich víc. Foto: NASA / Neil A. Armstrong – volné dílo

ZMIZELA Z MĚSÍCE AMERICKÁ VLAJKA MISE APOLLO 11?

Mezi lety 1969–1972 zanechávají američtí astronauti z programu Apollo na Měsíci celkem šest vlajek, dlouhou dobu se však neví, kolik z nich stále stojí.

reklama

V červenci 2012 přicházejí výsledky analýzy záběrů z orbitální kamery, která obíhá kolem Měsíce, a závěry jsou překvapivé. Vypadá to, že všechny vlajky, až na jednu, jsou stále na svém místě.

Chybí pouze ta, kterou sem umístili astronauti z mise Apollo 11 v roce 1969. Z jakého důvodu? Oficiální vysvětlení podává přímo jeden z nich, druhý člověk, který stanul na Měsíci, Buzz Aldrin (*1930).

Vlajka prý byla sražena vzdušným proudem z motoru Apolla 11 během jeho startování při odletu.

Svítící tvorové z jiné planety? Kdepak, jen tihle pozemští mořští živočichové. Foto: Circe Denye / CC0
Svítící tvorové z jiné planety? Kdepak, jen tihle pozemští mořští živočichové. Foto: Circe Denye / CC0

JSOU V JAPONSKÉM MOŘI TVOROVÉ Z JINÉ PLANETY?

Krásný pohled se mohl naskytnout návštěvníkům pláže v japonském městě Tojama. U břehů se nahromadily malé modře svítící útvary připomínající vánoční žárovky. Mnoho lidí se vyděsilo, že se jedná o mimozemské kreatury, světélka však mají prozaické vysvětlení.

reklama

Jde o zvláštní druh hlavonožce, pojmenovaný Watasenia scintillans, který má schopnost bioluminiscence (vyzařování světla). Ta je výsledkem oxidace látky zvané luciferin a slouží jako obrana před predátory. Jakákoliv panika tedy v tomto případě není na místě.

Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 3.2tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap