3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Turkmenistán chce uhasit slavnou bránu do pekla
Turkmenistán chce uhasit slavnou bránu do pekla
od 30.1.2022
2.8tis
Slavná brána do pekla má být uzavřena, foto Tormod Sandtorv / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
290
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

70 metrů široký kráter v turkmenské poušti, který z neznámých příčin hoří již desítky let, je pro svůj zlověstný vzhled označován za bránu do pekla. Nyní se tamní prezident pokusí s pekelnými plameny bojovat a uhasit je.

Slavná brána do pekla má být uzavřena, foto Tormod Sandtorv / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Jáma uprostřed pouště hoří už desítky let, foto Bjørn Christian Tørrissen / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Turkmenský prezident Gurbanguly Berdymuchamedov (vlevo), foto Tasnim News Agency / Creative Commons / Volné dílo

Hořící jáma, která se nachází v rozlehlé poušti Karakum v provincii Ahal, patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle Turkmenistánu.

reklama

Někteří návštěvníci tento 70 metrů široký a 20 metrů hluboký kráter, z jehož nitra už desítky let šlehají plameny, považují za skutečnou bránu do pekla a jiní jej tak alespoň nazývají. Ve všech ale zanechává silné dojmy. „Vyrazí vám to dech.

Okamžitě pomyslíte na své hříchy a máte chuť se modlit,“ prohlašuje v rozhovoru s novináři návštěvnice Gozel Yazkulieva z turkmenského hlavního města Ašchabadu.

Jáma uprostřed pouště hoří už desítky let, foto Bjørn Christian Tørrissen / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Jáma uprostřed pouště hoří už desítky let, foto Bjørn Christian Tørrissen / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

ZAŽEHLI JI SOVĚTI?

Jak přesně pekelná brána vznikla a kdo požár zažehl, zůstává navzdory velkému zájmu veřejnosti a milovníků záhad stále nejasné.

reklama

Jedna z teorií tvrdí, že se tak stalo v 70. letech minulého století, když se na místě zvrtla sovětská vrtná operace a operátoři kráter úmyslně zapálili, aby zabránili šíření plynu.

Původně se domnívali, že požár vyhasne během několika týdnů, jenže kráter hoří již více než 50 let!

Turkmenský prezident Gurbanguly Berdymuchamedov (vlevo), foto Tasnim News Agency / Creative Commons / Volné dílo
Turkmenský prezident Gurbanguly Berdymuchamedov (vlevo), foto Tasnim News Agency / Creative Commons / Volné dílo

BLÍŽÍ SE KONEC

Nyní však turkmenský prezident Gurbanguly Berdymuchamedov (*1957) prohlásil, že 70metrová brána do podsvětí bude zničena a peklo tak jednou provždy skončí. Pověření úředníci prý již hledají řešení, jak plameny uhasit.

reklama

„Negativně ovlivňuje životní prostředí i zdraví lidí žijících v okolí, přicházíme o cenné přírodní zdroje, za které bychom mohli získat značné zisky a využít je pro zlepšení blahobytu našich lidí,“ odůvodňuje své rozhodnutí prezident.

Znamená to blízký konec záhadné památky, která nyní stojí v centru turistického dění země? Lze očekávat, že pekelná jáma se jen tak nevzdá.

Berdymuchamedov totiž se stejným úkolem úředníky pověřil už v roce 2010, nikdo ale s efektivním plánem na uhašení údajné sovětské chyby ze 70. let nepřišel.

Přijde někdo s efektivním řešením nyní, nebo se turisté o svou oblíbenou atrakci nemusejí obávat?

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 383
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.5tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.7tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.7tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.