reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Turkmenistán chce uhasit slavnou bránu do pekla
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 30.1.2022
2.8tis
Slavná brána do pekla má být uzavřena, foto Tormod Sandtorv / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
290
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

70 metrů široký kráter v turkmenské poušti, který z neznámých příčin hoří již desítky let, je pro svůj zlověstný vzhled označován za bránu do pekla. Nyní se tamní prezident pokusí s pekelnými plameny bojovat a uhasit je.

Slavná brána do pekla má být uzavřena, foto Tormod Sandtorv / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Jáma uprostřed pouště hoří už desítky let, foto Bjørn Christian Tørrissen / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Turkmenský prezident Gurbanguly Berdymuchamedov (vlevo), foto Tasnim News Agency / Creative Commons / Volné dílo

Hořící jáma, která se nachází v rozlehlé poušti Karakum v provincii Ahal, patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle Turkmenistánu. Někteří návštěvníci tento 70 metrů široký a 20 metrů hluboký kráter, z jehož nitra už desítky let šlehají plameny, považují za skutečnou bránu do pekla a jiní jej tak alespoň nazývají.

Ve všech ale zanechává silné dojmy. „Vyrazí vám to dech. Okamžitě pomyslíte na své hříchy a máte chuť se modlit,“ prohlašuje v rozhovoru s novináři návštěvnice Gozel Yazkulieva z turkmenského hlavního města Ašchabadu.

Jáma uprostřed pouště hoří už desítky let, foto Bjørn Christian Tørrissen / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

ZAŽEHLI JI SOVĚTI?

Jak přesně pekelná brána vznikla a kdo požár zažehl, zůstává navzdory velkému zájmu veřejnosti a milovníků záhad stále nejasné.

Jedna z teorií tvrdí, že se tak stalo v 70. letech minulého století, když se na místě zvrtla sovětská vrtná operace a operátoři kráter úmyslně zapálili, aby zabránili šíření plynu.

Původně se domnívali, že požár vyhasne během několika týdnů, jenže kráter hoří již více než 50 let!

Turkmenský prezident Gurbanguly Berdymuchamedov (vlevo), foto Tasnim News Agency / Creative Commons / Volné dílo

BLÍŽÍ SE KONEC

Nyní však turkmenský prezident Gurbanguly Berdymuchamedov (*1957) prohlásil, že 70metrová brána do podsvětí bude zničena a peklo tak jednou provždy skončí. Pověření úředníci prý již hledají řešení, jak plameny uhasit.

„Negativně ovlivňuje životní prostředí i zdraví lidí žijících v okolí, přicházíme o cenné přírodní zdroje, za které bychom mohli získat značné zisky a využít je pro zlepšení blahobytu našich lidí,“ odůvodňuje své rozhodnutí prezident.

Znamená to blízký konec záhadné památky, která nyní stojí v centru turistického dění země? Lze očekávat, že pekelná jáma se jen tak nevzdá.

Berdymuchamedov totiž se stejným úkolem úředníky pověřil už v roce 2010, nikdo ale s efektivním plánem na uhašení údajné sovětské chyby ze 70. let nepřišel.

Přijde někdo s efektivním řešením nyní, nebo se turisté o svou oblíbenou atrakci nemusejí obávat?

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 946
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.4tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.7tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.4tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.2tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]