17. května 1926: Narozen významný český záhadolog Ludvík Souček (1926–1978).
Domů     Tváře z Bélmezu stále překvapují. Projevuje se vyšší moc?
Tváře z Bélmezu stále překvapují. Projevuje se vyšší moc?
od 24.2.2023
3.3tis
362
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Je tomu už více než 50 let, co se v nenápadné španělské vesnici začal odehrávat příběh jednoho z nejslavnějších a nejlépe zdokumentovaných případů paranormálních jevů v historii. Bélmezské tváře začaly jako skvrna v kuchyni. Dnes jde pro mnoho lidí o největší důkaz, že Bůh existuje a dává o sobě vědět.

Žádné náhodné skvrny. Na podlaze se jasně objevovaly zřetelné tváře a postavy. Obrazů se postupně objevila celá řada. Jde o nějaký důmyslný podvod? Tváře na kamenech nebo dřevě jsou často spojovány s Bohem.

Bélmez de la Moraleda. Tak zní celý název malé vesnice ležící ve stínu jihošpanělských hor. Záhada Bélmezských tváří začíná v kuchyni jedné zdejší obyvatelky – Marie Gomez Pereiry.

V srpnu 1971 chystá tato žena večeři pro svou rodinu, když vtom si všimne zvláštní skvrny na podlaze. V tu chvíli se ještě nic zvláštního neděje. Maria jednoduše vezme hadr a vodu a snaží se flek vyčistit.

Jenže se jí to nejen nedaří, ale skvrna dokonce postupně – během dalších dnů – začíná měnit tvar a zvětšovat se, až nakonec připomíná mužskou tvář. Rodina je v šoku a po celé vesnici se začíná šeptat, že se v domácnosti Marie Gomez děje něco skutečně podivného.

To však lidé ještě netuší, že tím celá záhada teprve začíná. Mohl si někdo z nebohé Marie ve skutečnosti celou dobu střílet?

Žádné náhodné skvrny. Na podlaze se jasně objevovaly zřetelné tváře a postavy.
Žádné náhodné skvrny. Na podlaze se jasně objevovaly zřetelné tváře a postavy.

Nová podlaha nepomůže

Uplyne necelý měsíc, kdy se události dají do pohybu ještě o poznání rychleji. Na cementové podlaze kuchyně se totiž objevuje další skvrna jasně připomínající tvář. To už to Maria nevydrží a společně s manželem informují o celé záležitosti starostu.

Zatímco se celá vesnice radí, co s tím, v kuchyni se objeví ještě několik dalších tváří – mužské i ženské, zřetelné i méně jasné. V tu chvíli padne rozhodnutí: jednu z tváří vysekat přímo z kamenné podlahy.

„Vykopali jsme jámu hlubokou až 2,8 metru,“ vzpomíná Miguel Gomez, syn paní Marie a muž, který po její smrti léta předvádí záhadu poutníkům a turistům.

Podle něj se v té době na místo nahrnuli nejrůznější výzkumnici tvrdící, že by vše mohlo způsobovat něco pod podlahou. „A skutečně. Našli jsme tam lidské kosti údajně z 12. století,“ dodává Miguel. Znamenalo to rozluštění záhady?

Středem pozornosti

„Váš dům leží na 700 let starém arabském pohřebišti,“ tvrdí badatelé rodině. Ta jen krčí rameny a nechává kuchyň znovu vybetonovat a položit novou podlahu. Většina lidí předpokládá, že tím celá záležitost skončí.

Jenže místo toho se na nové podlaze objevuje další tvář, a vedle ní další a další. Vše dostává navíc dynamický spád – některé tváře totiž během pár hodin mizí, aby se vzápětí objevily jiné. Nepatří jen mužům, ale i ženám, a dokonce dětem.

To už zprávy o tajemném zázraku letí do celé země. Na místo se vydávají nejen poutníci, novináři a věřící, ale také nejrůznější vyšetřovatelé paranormálních jevů.

Třeba legendární německý záhadolog Hans Bender, který aktivitu označil za nejdůležitější případ století, nebo sám viceprezident španělské parapsychologické společnosti José Luis Jordán (*1931). Ten je nicméně zpočátku velmi skeptický a vše považuje za podvod.

Tvrdí, že jsou skvrny vytvářené s pomocí nějakých pigmentů nebo chemických sloučenin.

Obrazů se postupně objevila celá řada. Jde o nějaký důmyslný podvod?
Obrazů se postupně objevila celá řada. Jde o nějaký důmyslný podvod?

Tajemství trvá

Nařčení z podvodu vede k mnoha analýzám (všechny vyloučily, že by šlo o barvu nebo chemický prostředek) a nakonec i k experimentu. Podlaha je vyfotografována, překryta a zabezpečena, aby se k ní nikdo nedostal.

A přesto, když je poté vše pod přísným dohledem kamer odkryto, je zjevné, že se tváře změnily a přesunuly. Definitivně tím vzniká bélmezský kult a z domu se stává poutní místo, které po desetiletí navštěvují lidé z celého světa.

Tváře se tam objevují dodnes, i když mnoho lidí tvrdí, že po úmrtí paní Marie v roce 2004, už méně často a s menší intenzitou. Přesto trvají spekulace o tom, co záhadu způsobuje. Vytváří snad obrazy neznámým způsobem jeden ze synů zesnulé paní?

Projevují se tímto způsobem mrtví, kteří byli na pozemku kdysi pohřbeni? Nebo je to skutečně projev nebeské síly?

Tváře na kamenech nebo dřevě jsou často spojovány s Bohem.
Tváře na kamenech nebo dřevě jsou často spojovány s Bohem.

Častá záhada

Tváře objevující se na kamenech, dřevě nebo třeba v půdě jsou poměrně častou záhadou, kterou si obvykle lidé spojují s Bohem. Nejčastěji tak věří, že jde o tvář trpícího Krista.

Případy známe už z 19. století. V roce 1897 zemřel ve Walesu děkan katedrály v Llandaffu John Vaughan. Dva týdny po jeho pohřbu se na západní zdi katedrály objevila vlhká skvrna, která se stále více podobala tváři. Pod ním se prý navíc rýsovaly iniciály Vaughanova jména.

V roce 1923 se zase na bílé omítce katedrály v Christchurchi objevil zřetelný obrys tváře dávno zesnulého děkana Henryho Lidella. Časem se tam navíc objevily obrazy připomínající další osoby.

Podobných případů existuje více a téměř vždy jde o záhadu, která nemá vysvětlení. Je to jen dílo lidí, kteří takto obratně manipulují s veřejností? Nebo to má nadpřirozený původ?

Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 16.5.2024 1.2tis
Svým tvarem zdálky připomíná pyramidu, a proto je hora Schiehallion tyčící se v krajině skotské oblasti Perth a Kinross nepřehlédnutelná. Místní už od starověku věří, že tu sídlí kouzelné bytosti, duchové a podle některých pramenů i bohové. To ale není zdaleka není vše…     Přezdívá se jí Čarovná hora Kaledonských (obyvatelé Kaledonie, his
od 16.5.2024 1.6tis
O staré lávce z 18. století se vyprávějí vskutku hrůzostrašné příběhy. Kdysi dávno tu prý šílený vrah tu zabil několik dětí a poté byl na stejném místě popraven. Od té doby v okolí mostu straší. Zaznamenány tu byly podivné světelné jevy či strašidelné zvuky, jako je křik, pláč či démonický smích. Říkají mu Pekelný most nebo Most do pekla. Ve skutečnosti jde o nenápadnou ocelovou lávku klenoucí
od 15.5.2024 2.4tis
V hornických městech Humberstone a La Noria v Chile prý dochází k celé řadě zvláštních úkazů. Návštěvníci z různých koutů světa uvádějí, že zde mají pocit, jako by je někdo nebo něco sledovalo. Někteří z nich dokonce tvrdí, že zde spatřili jakési přízračné postavy. Obývají snad Humberstone a La Noriu duchové? Příběh důlního městečka Humberstone se začíná
od 15.5.2024 2.8tis
Pozorování neidentifikovatelných létajících objektů není pouze záležitostí jiných států. I nad naší malou zemí byla v minulosti zaznamenána už celá řada případů, které dodnes vrtají hlavou nejen milovníkům záhad, ale často i úřadům. Podívejte se s námi na ty nejzajímavější z nich. Čtvrtá hodina odpolední.
od 13.5.2024 2.9tis
Samovznícení. Tajemný fenomén, ke kterému občas dochází po celém světě. Jak se zdá, letos se tento jev nevyhnul ani České republice. V tomto případě však existuje podezření, že za něj mohl zákeřný duch! Alespoň si to myslí populární český moderátor Slávek Boura. Co dodnes víme o případu tzv. Nedamovského poltergeista? [gallery ids="125208,125207,125210,125212,125209,125211,125213,125214,125215"
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
epochaplus.cz
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce? Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s