Skip to content

Úchvatný objev uvnitř švédského Stonehenge!

Skandinávská legenda vypráví o tom, že je megalitický monument Ales stenar na jihu Švédska místem posledního odpočinku bájného krále Aleho. Už dlouhou dobu se spekuluje o tom, že by tomu tak opravdu mohlo být.

V druhé polovině roku 2012 se objevuje důkaz, který naznačuje, že se nejspíš nejedná o plané povídačky. Odborníci ze Švédské komise pro národní dědictví totiž našli hrob, který by s největší pravděpodobností mohl patřit významnému muži…

Úzkou cestičkou vedoucí mezi silnicí a okrajem pevniny na jižním břehu Švédska pochodují zástupy lidí. Nesměřují však k plážím ani rybářským domkům, ale k záhadné památce ležící 500 metrů od usedlosti Kåseberga.

Švédsky se jí říká Ales stenar. Megalitický monument vytvořený z 59 kamenů přitom vzbuzuje zájem u laiků i odborníků. Se zarputilou a neutuchající snahou prahnou po vyluštění otazníků, které nad tajuplným komplexem visí.

Když se v říjnu roku 2012 vědcům ze Švédské komise pro národní dědictví podaří u Ales stenar objevit hrob, amatérští i profesionální badatelé propukají v radost. Vypadá to, že je tím objevena stopa, která by mohla vést k objasnění některých hádanek z minulosti.

Legendy říkají, že má být u Ales stenar pohřben bájný král…

MLADŠÍ A KRÁSNĚJŠÍ SESTRA

Co se ale vlastně podařilo vědcům objevit a proč to má takový význam? Tajemný megalitický komplex na jihu Švédska je světovým unikátem.

Jeho věhlas je takový, že se mu dokonce přezdívá „švédské Stonehenge“ (podle slavného megalitického kruhu na jihu Anglie – pozn.red.). Švédský geolog ze Stockholmské univerzity NILS-AXEL MÖRNER (*1938), který je od roku 2005 na odpočinku, se nebojí o Ales stenar prohlásit: „Stonehenge má mladší sestru, ale ta je mnohem krásnější.

“ Mörner přitom slova o příbuznosti britské a skandinávské památky nemyslí jen jako vtip nebo narážku. Domnívá se totiž, že se seveřané v době bronzové plavili do Británie, kde viděli anglické Stonehenge a nechali se jím inspirovat při vlastní stavbě.

Jak ale píše slovenský publicista TOMÁŠ VASILKO:

„Švédské kolegy nepřesvědčil. Uhlíkovou metodou (chemickofyzikální metoda užívaná při určování stáří biologického materiálu – pozn. red.) se zjistilo, že objekt má jen 1400 let, což nesedí s tvrzením Mörnera.“

Jestli ale něco opravdu kamenné monumenty spojuje, pak je to jejich záhadný původ!

Byl kamenný monument kalendářem, nebo spíš pohřebištěm?

OŘÍŠEK K ROZLOUSKNUTÍ

Ales stenar je – podobně jako Stonehenge – obestřen mnoha tajemstvími. V obou případech visí otazníky jak nad názvem, tak i nad stářím kamenných komplexů. Největší oříšek k rozlousknutí přitom představuje určení jejich vzniku a účelu.

Krok k objasnění záhadného původu se však podaří nejen na jihu Anglie, ale i ve Švédsku. V říjnu roku 2012 se totiž týmu archeologů pod vedením BENGTA SÖDERBERGA podaří odhalit u Ales stenar hrob! A objev odborníků ze Švédské komise pro národní dědictví nelze brát na lehkou váhu.

Podle skandinávské legendy má být totiž u Ales stenar poslední místo odpočinku bájného krále ALEHO, který měl vyhrát desítky bitev a podmanit si švédské město Uppsala!

Archeologové se Ales stenar zabývají od roku 2006…

OBSERVATOŘ, NEBO POHŘEBIŠTĚ?

Komu nalezený hrob patří? Mohlo by se skutečně jednat o mýtického panovníka? Odpovědět není snadné. Teorií a legend o účelu stavby je nepřeberně mnoho. Komplex kamenů, který je 67 metrů dlouhý a 19 metrů široký, je například spojován s astrologickým významem.

„Provedená měření potvrzují, že Ales stenar byl orientován podle dráhy Slunce během letního i zimního slunovratu a že mohl být používán celoročně jako jednoduchý, ale funkční kalendář,“ prozrazuje publicista JAROSLAV SLANINA.

Na přetřes ale přicházejí i možnosti, které v Ales stenar vidí kultovní místo nebo pohřebiště. Poslední varianta se dostává do středu zájmu společně se Söderbergovým objevem. Nález místa posledního odpočinku významného muže přitom může odhalit více z historie tajuplné lokality.

5500 LET STARÝ HROB

Odborníci ze Švédské komise pro národní dědictví zkoumají okolí Ales stenar už od roku 2006. Mapují oblast s pomocí magnetických senzorů a radarů. Zaujme je přitom kruhová struktura o délce 50 metrů. Rozhodnou se proto provést zkušební výkop.

Jaké je jejich překvapení, když pod zemí odhalí 5500 let starý hrob, který může s největší pravděpodobností patřit významnému náčelníkovi nebo bojovníkovi. Archeologové se to domnívají i přesto, že neobjeví žádné kosterní pozůstatky.

Kde ale berou takovou jistotu? Svoje odhady totiž zakládají na jiných zjištěních. „Našli jsme stopy – většinou otisky – velkých kamenů,“ vysvětluje Söderberg a dodává, že jejich postavení může být důkazem existence megalitické hrobky, které se říká dolmen: „Otisky velkých kamenů patřily k centrální pohřební místnosti, která byla obklopena velkými balvany a obroubena malými kameny.

“Kam se ale kameny později poděly?

KAMENY, KAMENY, KAMENY

Důvod, proč se kameny na místě nedochovaly, může spočívat nejspíš v krádeži. Ve Skandinávii přitom nejde o nic neobvyklého. Lidé v průběhu historie totiž odebírali balvany z megalitických staveb, aby z nich vytvořili své domy nebo kostely.

Jak říká Söderberg: „Všechny kameny byly rozebrány.“ Pro své domněnky ale důkazy nemá. Nezbývá, než hádat. Opravdu někdo hrobku rozebral a kameny přemístil? Ani zdaleka však nejde o poslední otazníky spojené s okolím Ales stenar.

Záhadou je totiž i identita jedince, který byl do hrobky uložen.

KDE JSI POHŘBENÝ, KRÁLI?

Podle poznatků archeologů muselo jít o velmi váženého muže, nejspíš místního velmože, náčelníka, nebo bojovníka. Odborníky k těmto domněnkám vede nález značného množství čepelí, škrabek a pazourků v místě hrobu.

Jedná se snad o důkaz, že byl na místě pohřben bájný král Ale? Na fakt, že vysvětlení není jednoduché, upozorňuje Söderberg: „Nemusel tu být pohřben náčelník, mohlo se jednat i o bohatého zemědělce.“K definitivnímu rozluštění záhady bude nejspíš potřebný další výzkum.

Jak říká ANNIKA KNARRSTRÖM ze Švédské komise pro národní dědictví: „Máme málo údajů na to, abychom mohli skutečně říct, kdo tu byl pohřben.“ Bez zodpovězení otázky, kdo mohl v objeveném hrobu ležet, však zůstává nevyřešené i tajemství megalitického monumentu, který je opodál.

Bylo Ales stenar významným pohřebištěm, či nikoliv?

Foto: wikipedie + archiv Enigmy
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak fungovala média v minulosti?
epochaplus.cz

Jak fungovala média v...

Média – dnes si mnoho lidí...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
I plíce mohou mít vysoký tlak
epochaplus.cz

I plíce mohou mít vysoký tlak

Dušnost při fyzické námaze nebo únava, případně bolest...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...
Sennheiser zahájil prodej špičkových mikrofonů pro nezávislé tvůrce
iluxus.cz

Sennheiser zahájil prodej...

Sennheiser zahájil prodej nových kondenzátorových...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...