Do souvislosti s asijskou pouští Gobi dávají záhadologové hlavně legendy o tajemném červovi jménem olgoj chorchoj. Jenže tahle vyprahlá pustina toho ukrývá mnohem víc. Někteří lidé věří, že mimo jiné i ruiny prastaré kultury.
Řada záhadologů naznačuje, že právě v Gobi se před 12 tisíci lety rozkládala úrodná země, na které hospodařila jedna z největších civilizací dávného světa.
Už v první polovině 20. století se o ní zmiňuje britský okultní spisovatel a inženýr James Churchward (1851–1936). Podle něj před 25 tisíci lety postihla katastrofa legendární kontinent Mu.
Část lidí z něj odešla do Indie a část do Asie, kde následně založili tzv. Ujgurskou říši. Kvůli Churchwardově pověsti mystifikátora je však potřeba brát jeho informace s rezervou.
Jenže když se k jeho tvrzení s postupem času přidali i další spisovatelé a badatelé, a především poté, co se objevily informace o zajímavých archeologických nálezech z pouště, začalo jít o skutečně zajímavou záhadu, které dominuje legenda o Zlatém městě. Právě to mělo být hlavním sídlem tohoto prastarého ujgurského národa.
VYSPĚLÉ ZNALOSTI
Americký záhadolog Philip Coppens shrnuje v jednom ze svých článků informace o Zlatém městě a naznačuje, že mohlo být skutečně vyspělé. Legendy hovoří o chrámu s výtahy či o dopravních prostředcích připomínajících dnešní auta.
Při zkoumání archeologických nálezů z pouště Gobi pak zaujmou hlavně zprávy o ruinách prastarého města Char Chot, pod kterým našel v roce 1907 ruský archeolog Pjotr K. Kozlov (1863–1935) hrob s ostatky urozených osob starý až 12 tisíc let.
Právě ten má svou zachovalostí dokládat vyspělost starých Ujgurů. „Znali písmo a měli rozsáhlé vědomosti o astrologii, hornictví, výrobě textilií, architektuře, matematice, zemědělství a lékařství.
Uměli mistrně zdobit hedvábí či zhotovovat sochy ze zlata, stříbra, bronzu či hlíny,“ uvádí český publicista Petr Bajnar s tím, že největšího rozkvětu civilizace dosahovala před 17 tisíci lety.
Proč ale tak vyspělý národ následně zničehonic zanikl? A proč o něm dnes máme tak málo informací?