Lidé pohřbení zaživa, zjevení přízraků či pohanských démonů, to je jen krátký výčet temných legend, které se vážou ke kostelíku sv. Mořice a nedalekému hřbitovu na vrchu Mouřenec.
Záhadologové jsou přesvědčeni, že se zdejšími nadpřirozenými silami si není radno zahrávat.
Šumavské pověsti jsou často velmi neveselé. Výjimkou není ani sbírka legend okolo vrchu Mouřenec nedaleko Kašperských Hor. Kostelík sv. Mořice, který se na něm nachází, působí idylicky. Stejně jako hřbitov, který se okolo něj rozkládá.
Především toho se však týká většina pověstí o mrtvých, které se k tomuto kopci vážou. Měli by se zde nacházet nebožtíci, kteří se nerozkládají.
Traduje se také, že jakási kletba zahubila ty, kteří se odvážili rušit klid nebožtíků a přišli v polovině minulého století vykrádat hroby. Navíc se na kopci mají zjevovat duchové a přízraky. Že by právě tady byla nějaká zvláštní brána do záhrobí?
Silná negativní energie
Podle pověstí se na místě dnešního kostela měla nacházet v dávných dobách pohanská svatyně i pohřebiště. Nedaleko je také zvláštní skalní masiv.
Někteří esoterikové jsou přesvědčeni, že se v něm kumuluje mimořádně silná negativní energie, kterou pak skála vyzařuje do okolí.
To může citlivějším osobám způsobit problémy na psychické i fyzické úrovni, které se u nich projevují i dlouho poté, co místo opustí. Proto je lepší se mu zcela vyhnout. A příčinou obtíží nemusí být zdaleka jen „špatná“ energie.
„Skalní hřeben je místem záporné zemské síly, což v minulosti kdosi využil k magickým praktikám. Proto se i dnes na něm zdržuje démon,“ tvrdí o tomto místě ve své knize například český psychotronik Pavel Kozák.
Je tedy možné, že původní dřevěný křesťanský kostel, a později i současný, během staletí mnohokrát upravovaný kamenný svatostánek, vyhnaly negativní síly z pohanských dob z vrchu Mouřenec do okolí a ty našly útočiště například právě v tomto skalním útvaru?
Otisky dávných tragédií?
O kostech uložených v kostnici zdejšího hřbitova se tvrdilo, že jsou pozůstatky švédských vojáků z dob třicetileté války.
Švédů se týká i pověst, která vypráví o tom, že na ukrutníky, kteří drancovali, co se dalo, políčí past zdejší hospodář, který se obává řádění vojenských tlup. Vykope hlubokou jámu a na její dno zapíchá ostré kůly. Příkop pak zamaskuje.
Když do něj několik vojáků spadne, zaživa je zraněné zasype hlínou. Od té doby se prý na Mouřenci ozývá nářek, který přichází odnikud. Některá místa zdejšího hřbitova však nesou otisky i dávnějších tragédií.
Silná negativní energie se má podle psychotroniků vyskytovat především v jeho západní části a podle nich se týká hromadné a násilné smrti většího počtu lidí, která se odehrála pravděpodobně ve středověku. Může to vysvětlit i další podivné věci, které mají být spojené se hřbitovem?
Příliš mnoho pověstí
Krátce po 2. světové válce a následném odsunu zdejších německých obyvatel údajně zavítá na hřbitov čtveřice vykradačů hrobů. Nic cenného nenajdou. V podezřele krátké době ale všichni umírají. Tvrdí se, že je dostihla kletba. Mohlo to být skutečně tak?
Nicméně hřbitov má i další tajemství. Těla řady zdejších nebožtíků se nerozkládají a mluví se o nich jako o „živých mrtvých“. Je to snad dokladem podivných energií na hřbitově? Anebo měli tito mrtví zaživa zvláštní schopnosti?
Jedním z možných racionálních vysvětlení je zvláštní složení půdy, která zabraňuje přirozenému rozkladu těl. S touto lokalitou je však spojeno příliš mnoho nevysvětlitelných událostí a záhrobních legend, aby se pro všechny otazníky našly jednoduché odpovědi. Mohl by být vrch Mouřenec místem, kde se protíná svět živých se světem mrtvých?