10. května 1978: Polský zemědělec Jan Wolski (1907–1990) je nedaleko vesnice Emilcin unesen mimozemšťany.
Domů     Upíří princezna z Českého Krumlova: Proč Eleonora ze Schwarzenberka pila vlčí mléko?
Upíří princezna z Českého Krumlova: Proč Eleonora ze Schwarzenberka pila vlčí mléko?
od 25.2.2025
3.3tis
1682 – 1741 CK 00000
329
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Nad odhalenými hroby stojí archeologové a se zachmuřeným výrazem ve tváři si prohlížejí jejich obsah. V roce 2000 narazí dělníci na okraji Českého Krumlova na ostatky několika lidských těl.

Nález není sám o osobě nijak překvapivý, neboť zde kdysi stával hřbitov. Archeology však udiví netradiční poloha mrtvých těl. Ta totiž nese známky protiupírského rituálu. 

Byl to pár upírů? Portrét Eleonory Amálie z Lobkowicz (1682-1741) Adam František ze Schwarzenbergu

Mrtvoly mají useknutou hlavu a v čelistech dvou z nich je položen kámen, který se v minulosti vkládal do úst domnělým upírům. U jednoho z pohřbených dokonce odborníci naleznou kůl, jímž bylo nešťastníkovi možná probodnuto srdce.

Při následném rozboru vyjde najevo, že těla pocházejí z první poloviny 18. století, tedy z doby, kdy na krumlovském zámku vládla Eleonora Amálie ze Schwarzenberka (1682–1741). Že by na vyprávěních o princezně milující vlčí mléko a lidskou krev něco bylo?     

Portrét Eleonory Amálie z Lobkowicz (1682-1741)
Portrét Eleonory Amálie z Lobkowicz (1682-1741)

A co vlčí mléko?

Neustálé povrzávání parket v komnatách Adama Františka ze Schwarzenberka (1680–1732) dává tušit, že kníže o něčem usilovně přemýšlí a přechází přitom z jedné strany místnosti na druhou. „Bezmála dvacet let od svatby a dědic nikde,“ povzdechne si.

Už v roce 1701 si totiž bere za manželku pohlednou Eleonoru Amálii z Lobkovic. Ta sice o pět let později přivede na svět dítě, jde však o dceru. Pár se proto pokouší o dalšího potomka. Následná těhotenství ale končí potratem.

Kněžna se však doslechne o zázračných schopnostech vlčího mléka. „O něm se tradovalo, že může pomoci ženám ke zvýšení plodnosti a narození syna,“ připomíná českokrumlovský kastelán Pavel Slavko (*1956). Kněžna proto začne na zámku chovat vlky a pít jejich mléko.

Konečně syn!

Krumlovským zámkem se rozlehne hlasitý dětský pláč. Po skráních bledé Eleonory ze Schwarzenberka stékají krůpěje slaného potu a v náručí drží právě narozeného chlapečka.

Devět měsíců po návštěvě katedrály svatého Víta totiž v roce 1722 konečně přivádí na svět vytouženého syna, kterému dá jméno Josef Adam (1722–1782).

„Pokud si uvědomíme, že lidé na začátku osmnáctého století běžně umírali mezi čtyřicítkou a padesátkou, porod zdravého dítěte u čtyřicetileté ženy představoval skutečnou senzaci,“ upozorňuje publicista Marek Kerles. 

Adam František ze Schwarzenbergu
Adam František ze Schwarzenbergu

Splete si ho s jelenem

Z hustého lesa se vynoří pětice jelenů. Císař Karel VI. (1685–1740) leží schovaný v křoví a mžourá do dáli. Když spatří cosi uhánět po palouku, zacílí, nebo si to alespoň myslí, a vystřelí.

Vzhledem k tomu, že už od dětství špatně vidí, trefí namísto jelena vyděšeného knížete Adama Františka ze Schwarzenberka, který stál na protější straně louky. Ovdovělá Eleonora ze Schwarzenberka jen těžko přemáhá smutek.

„Neměla jsem si zahrávat s černou magií a temnými silami,“ vyčítá si údajně. V posledních letech se totiž stále více zajímá nejen o okultní vědy, ale i o množící se případy vampyrismu. 

Přes den zpravidla spí

Znepokojení českokrumlovských obyvatel vzrůstá. Před zámkem zastavují kočáry a vystupují z nich podivně oblečení muži. Kněžna navíc ztratila přirozenou barvu pleti a celá postupně zesinala.

V noci se na zámku svítí a ozývá se z něj vytí vlků a další zvláštní zvuky. Podle dnešních historiků trpěla rakovinou slinivky břišní a dělohy, díky níž byla velmi bledá a nemohla dobře spát. Kde je pravda?

Pohřební průvod opustí krumlovský zámek a zamíří ke kostelu svatého Víta. Prostou rakev Eleonory ze Schwarzenberka nenesou významní šlechtici, jak je zvykem, ale nejchudší obyvatelé města.

V roce 1741 totiž těžce nemocná kněžna odjíždí na léčení do Vídně, kde však umírá. Císařův osobní lékař prý u ní krátce před smrtí zpozoruje příznaky vampyrismu. Po smrti je proto provedena pitva, při níž je kněžně vyňato srdce.

Proč však kněžnu na její poslední cestě doprovází jen chudina? A z jakého důvodu je na její náhrobek vytesána lebka se zkříženými hnáty? To zůstává dodnes záhadou…

Zdroje informací: Mgr. Kristina Swiderová. Adam František a Eleonora Amálie ze Schwarzenberku. Příčiny a průběh jejich manželské krize 1710–1722. Theatrum historiae. 2011, zamek-ceskykrumlov.eu, wikipedia.org
Foto: 1: Pixabay, 2: malíř je neznámý, wikipedie- volné dílo, 3: malíř je neznámý, wikipedie- volné dílo
Lokalita:
Související články
od 10.5.2026 552
Uprostřed pražského Nového Města stojí dům, kolem něhož se už po staletí šíří šeptanda o černé magii, ďábelských rituálech a lidech, kteří zmizeli beze stopy. Stačí projít kolem po setmění a člověk má pocit, že se okna dívají zpátky. Faustův dům patří k nejděsivějším místům Prahy a legenda o něm žije dodnes. Večer padá na dlažbu Karlova náměstí a barokní fasáda domu se pomalu noří do stínu. Tur
od 8.5.2026 2.7tis
Mrakodrapy, titáni mezi stavbami jsou skutečnou chloubou lidského stavitelství. K některým se však vážou i mnohé tragické události a, jak už to bývá, také záhady s nimi spojené. Tokijská věznice Sugamo je na nohou. Vězni nevraživýma očima pozorují dozorce, kteří si přišli pro jednoho z nich – komunistického špióna Richarda Sorgeho (1895–1944). Pos
od 7.5.2026 2.9tis
Hustým lesem Ballyboley se nesou kroky a štěkot. Manželé Breenovi v něm venčí své psy. Cesta je přitom zavede až k ponurému místu plnému mrtvých trouchnivějících stromů. A co hůř, za jedním z nich údajně cosi spatří. Hvozdem se mají potulovat přízraky, nemrtví kněží i podivná monstra. Na co zde Breenovi narazili?    Dvojici turistů přebíhá mráz po zádech
od 5.5.2026 3.6tis
V létě 1954 přiletí na japonské letiště muž, který má na pasu i řidičáku uvedeno, že pochází z Tauredu – země, která v našem světě neexistuje! Když mu to letištní celníci oznámí, je v naprostém šoku a neustále trvá na svém. Je to blázen, nebo se sem přenesl z paralelního světa?  Na mezinárodním letišti Haneda v japonském Tokiu je den jako každý jiný. Ster
od 4.5.2026 3.3tis
Polednice patří k nejznámějším bytostem českého folkloru, ale její původ není jenom pohádkový. Rodí se z lidových představ o poledním čase jako nebezpečném momentu dne, z výchovných strašáků i z literární geniality Karla Jaromíra Erbena. A právě Erben jí dává tvář, která nás děsí dodnes. V české tradici má polednice mnohem starší kořeny, než by se zdálo z Erbenovy slavné balady. Ve slovanském f
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zapečený losos s fenyklem
nejsemsama.cz
Zapečený losos s fenyklem
Pokud nemáte k dispozici čerstvý fenykl, použijte celer, petržel nebo černý kořen. Bylinky použijte podle chuti. Ingredience: ● 600 lososovitého pstruha ● 1 čerstvý fenykl ● 1 lžíce nasekaného kopru ● 1 snítka tymiánu ● špetka citronové kůry ● 150 ml smetany ● 2 stroužky česneku ● hrst cherry rajčátek ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● citronová šťáva ● máslo na vymazání Postup: Ryby osolte, opepřete a pokapejte citronovou šťávou.
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
epochanacestach.cz
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté přestavbě se koncem května nebo začátkem
Lahodný meruňkový koláč s tvarohem
tisicereceptu.cz
Lahodný meruňkový koláč s tvarohem
Snadný recept na přípravu. Podávejte jako moučník ke kávě nebo čaji. Ingredience 1 vejce 100 g másla 120 g hladké mouky 80 g třtin. cukru Náplň 2 vejce 1 balíček vanilkového cukru 1 z
Děsíme se vnuka, zlo s ním roste
skutecnepribehy.cz
Děsíme se vnuka, zlo s ním roste
Jsme vysílení z našeho Martínka. Je to s ním o nervy. Doufali jsme, že ho změní sourozenec. Opak je ale pravdou. Teď je navíc ještě zlý a agresivní! Na vnoučata jsme se s manželem moc těšili. Říkali jsme si, že s nimi budeme trávit co nejvíce času, počítali jsme s tím, že je budeme často hlídat. Ve svých představách jsme viděli
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Na povrchu přes 800 stupňů. Webb přiblížil jeden z nejdrsnějších známých světů
21stoleti.cz
Na povrchu přes 800 stupňů. Webb přiblížil jeden z nejdrsnějších známých světů
Pomocí Webbova teleskopu astronomové pořídili dosud nejdetailnější snímky planety mimo naši Sluneční soustavu. Exoplaneta LHS 3844 b obíhá kolem červeného trpaslíka asi 49 světelných let od Země a čer
4 podivná úmrtí kolem Lucemburků: Zabil plyn Jana Zhořeleckého?
historyplus.cz
4 podivná úmrtí kolem Lucemburků: Zabil plyn Jana Zhořeleckého?
Karel IV. jede zachmuřeně v čele svých oddílů podzimní krajinou. Směřuje k západním hranicím království. Někde mezi Tachovem a Domažlicemi jej však zastihne rychlý posel se zprávou, že jeho úhlavní rival Ludvík Bavor, proti němuž vytáhl do boje, zemřel. Při lovu medvěda ho ranila mrtvice.   Za dílo šťastné náhody lze označit náhlý skon císaře
Hodlá Pazderková sbalit zadaného  kolegu ze seriálu?
nasehvezdy.cz
Hodlá Pazderková sbalit zadaného kolegu ze seriálu?
Cesty lásky jsou věru nevyzpytatelné. To dokládají i zákulisní drby, které se k nám donesly. Herečka Iva Pazderková (46) má mít údajně mimořádné sympatie ke kolegovi ze seriálu Sex O’Clock Viktoru D
Ragdoll vás okouzlí
panidomu.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem.
Užijte si jaro v plném zdraví
epochalnisvet.cz
Užijte si jaro v plném zdraví
Již 4 hodiny svižných procházek za týden nás chrání před osteoporózou a tím i před zlomeninami kyčlí. Navíc dochází díky působení slunečního svitu i k povzbuzení organismu k produkci vitaminu D.   Co potřebují vaše kosti a klouby… Trpělivě nás nosí po celý život. Umožňují nám vyskočit radostí, doběhnout autobus nebo jezdit na lyžích. Můžeme něco udělat
Tužka jako symbol nadčasovosti: přežila impéria i digitální svět
epochaplus.cz
Tužka jako symbol nadčasovosti: přežila impéria i digitální svět
Na první pohled obyčejná věc. Kousek dřeva a černé „cosi“ uvnitř. Jenže tužka je jedním z nejdokonalejších vynálezů historie, jednoduchá, levná a téměř nezničitelná. Jak se z náhodně nalezeného kamene stal nástroj, který používáme dodnes? Příběh tužky začíná skoro pohádkově. Píše se 16. století a někde v anglickém Borrowdale se po bouři vyvrátí strom. Pod
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
iluxus.cz
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
Praha získala podnik, který na domácí gastronomické scéně dosud chyběl. V samém srdci metropole vznikl první Champagne bar v České republice – prostor zasvěcený výhradně vínům z oblasti Champagne. Bez
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz