Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým rozmarům přírody. Lidí díky prosperitě rapidně přibude, a to je ten zásadní problém. Mocné říše už nejsou schopné své lidi uživit, to byl případ i legendární Mayské říše.
Mayská říše se rozprostírala na území celého poloostrova Yucatán a protilehlého území až po Tichý oceán, konkrétně v dnešní Guatemale, Belize, severozápadním Hondurasu a dalších států.
Mohli si za to sami
Podle Toma Severa z NASA si stejně jako jiné kultury mohli Mayové za svůj zánik sami. Vykáceli totiž lesní porost, čímž poničili krajinu, což umocnilo působení klimatické změny, jež se projevila v podobě sucha.
Velká mayská města přitom byla závislá na zadržené dešťové vodě. Odlesnění zapříčinilo zvýšení průměrných teplot o 3 až 5 stupňů a srážky poklesly přibližně o 20 až 30 %.
Sucho trvalo až do 11. století, postihlo především území jižních nížin, v jejichž oblasti se roztroušené skupinky Mayů věnovaly pěstování kukuřice. Vědci z jeho týmu udělali pokus s odlesněním a nestačili se divit. „Bylo to šokující.
Úplné odlesnění způsobilo zvýšení průměrných teplot o tři až pět stupňů a pokles množství srážek o 20 až 30 procent,“ popisuje Sever děsivý výsledek pokusu.
Zánik jako spása
Do začátku 10. století většina mayských měst zanikla. Vyspělá civilizace se zhroutila a zbyly po ní jen ruiny, v některým místech se sice ještě nějaká poslední města udržela, ale ani ta se nakonec neubránila nájezdům Toltéků.
Podle badatelů je nepravděpodobné, aby sucho bylo jediným důvodem k zániku celé civilizace, rozhodně ale šlo o jeden z rozhodujících faktorů.
Mayové zřejmě mohli svému pádu zabránit, kdyby svůj život novým vlivům přizpůsobili.