Jedny z prvních potvrzených zmínek o Usirské říši najdeme v díle skotského učence Williama B. Gallowaye.
Ten v druhé polovině 19. století publikuje knihu o starém Egyptě, ve které přináší překvapivé zprávy o tajemné ztracené civilizaci, která v dávných dobách sídlila na území dnešního Středozemního moře a nakonec z neznámého důvodu zanikla. Existovala skutečně?
Nad zbytky civilizace následně převzal kontrolu začínající Egypt, který tím možná získal některé své technologie a postupy v architektuře a dalších oblastech.
Od počátku 20. století se o Usirské říši začíná mluvit čím dál častěji a mnoho badatelů pátrá po dalších informacích, které by její existenci potvrzovaly.
Spekuluje se především o vztahu Usirijců k Atlantidě a někteří badatelé přicházejí s teorií, že Usirijci mohli být největšími soupeři Atlantiďanů, a dost možná dokonce stáli za jejich zánikem.
Založeno bohem
Mezi nejvýznamnější výzkumníky ve světě záhad, kteří se Usirskou říší intenzivně zabývali, patří Američan David Hatcher Childress (*1957). Podle něj tato říše existovala zhruba před 15 tisíci lety.
„Šlo o dobu, ve které bylo na naší planetě několik vysoce vyvinutých civilizací, každá s technologiemi, které vysoce převyšují ty naše,“ uvádí ve své knize o ztracených městech a prastarých záhadách autor.
Zemi prý založil sám Usir, podle záhadologů zřejmě příslušník nějaké mimozemské rasy, kterého lidé začali uctívat jako boha. Také místo, na kterém se říše rozkládala, bylo tehdy úplně jiné. Středozemní moře totiž podle vědců před 15 tisíci lety neexistovalo.
V jeho místech byla obrovská plocha, ve které široce protékala řeka Nil, dříve nazývaná předky Egypťanů a Egypťany samotnými jako Stix.
Odkud čerpal informace?
Pakliže připustíme existenci Usirské říše a zároveň existenci Atlantidy, která se zřejmě nacházela někde nedaleko, musíme si zodpovědět také otázku, jaký byl vztah mezi těmito vyspělými velmocemi.
Zatímco řada badatelů věří, že spolu bojovaly ve zničující válce, Childress poukazuje na to, že v esoterických kruzích kolují legendy popisující oba národy jako spojence proti neznámému třetímu nepříteli.
Jenže Childressovy teorie mají spoustu odpůrců, kteří poukazují na to, že zdroje, ze kterých autor vychází v podobě esoterických legend a údajných přepisů svitků z tajných knihoven starého Egypta, Číny, Indie, Tibetu a dalších, jsou přinejmenším pochybné.
Mytologie starého Egypta na druhou stranu naznačuje, že tento národ skutečně navazoval na podstatně starší tradici. Mohly by se na dně Středozemního moře najít pohřbené zbytky této dávné civilizace?