15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Záhady historie
Úžasný objev na území Španělska: Mohla to být Atlantida?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 6.8.2019
3.9tis
423
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Roku 2004 jsou poprvé zveřejněny unikátní satelitní snímky, jež v bažině u španělského města Cádiz odkrývají tajemné struktury, připomínající starověké město. A svět již sedm let napjatě sleduje archeologické dobrodružství, které může vyvrcholit největším objevem dějin!

Tedy pokud se potvrdí předpoklad, že se pod nánosy bahna skrývají pozůstatky bájného města Atlantida… Nebo je to, jako už tolikrát, zase jenom planý poplach?

Ukazuje letecký snímek pozůstatky Atlantidy?

Když německý fyzik Dr. Rainer W. Kühne (*1970) poprvé ukáže veřejnosti snímky bažinaté oblasti Marisma de Hinojos blízko španělského Cádizu, vyvolá celosvětový rozruch. Na fotografiích lze totiž spatřit zvláštní struktury a pozoruhodné soustředné kruhy, pohřbené pod zemí.

O podobných budovách se přitom zmiňuje již starověký řecký učenec Platón (427–347 př. Kr.) ve svých dílech Timaios a Kritiás, kde popisuje starověké město Atlantis, jež se mělo zhruba 9600 let před Kristem po strašlivé přírodní katastrofě potopit na dno oceánu.

Zkušení experti i nadšení amatéři ho hledají na stovkách míst po celé planetě, ale dosud marně. Dr. Kühne je však přesvědčen, že se Atlantida skrývá právě u Cádizu! „Platón psal o ostrově

o průměru 5 stádií (925 m), obklopeném několika kruhovými stavbami – soustřednými kruhy – tvořených střídavě zemí a vodou. A na fotografiích máme soustředné kruhy, které popisoval Platón,“ prohlašuje Kühne. Podařilo se snad konečně objevit tisíce let ztracené bájné město?

Pohřbilo Atlantidu tsunami?

POHŘBILA MĚSTO TSUNAMI?

Do bažin záhy vyrážejí výzkumníci, španělští experti vedení archeologem Dr. Sebastiánem Celestino-Perézem a mezinárodní skupina Dr. Richarda Freunda z univerzity v Hartfordu (Connecticut, USA), kteří chtějí fantastický objev potvrdit, či definitivně vyvrátit.

Výzkum ztěžuje fakt, že se bažiny rozkládají v národním parku Doñana, kde platí přísná omezení. Vědci ale přesto slaví úspěch! Používají ultramoderní sonary, radary a hi-tech přístroje a z výsledků výzkumu prý není pochyb, že struktury vytvořil člověk a pod nánosy bahna se skrývá starověké město!

Může to být Atlantida? Ale vždyť ta měla ležet na ostrově, zatímco tato oblast se rozkládá na pevnině, navíc 100 kilometrů od pobřeží! I s tímto rozporem si experti vědí rady. Došlo podle nich k chybě překladu z egyptských zdrojů, z nichž měl Platón vycházet a v nichž existuje totožný hieroglyf označující ostrov i pobřeží.

Takže Atlantis byla údajně omylem umístěna na ostrov, ačkoliv se měla rozkládat na pevnině. „Město leželo na břehu zálivu, ale bylo zřejmě zasaženo obří vlnou tsunami, která ho pohřbila pod nánosy bahna,“ vysvětluje Dr. Freund.

Bahno údajně pokrývá i celý záliv a ruiny se tak ocitají ve vnitrozemí Španělska. Vynoří se teď na světlo světa?

Počítačový model ukazující, jak mohla Atlantida vypadat.

STOVKA KAMENNÝCH PAMÁTEK

Jistým náznakem, že může jít o Atlantis, mají být i nálezy podivuhodných kamenů, do nichž jsou vyryty symboly soustředných kruhů, připomínající Platónův popis Atlantidy. „Je jich tady více než sto a pocházejí z různých míst v okolí,“ upozorňuje Dr. Freund.

Domnívá se, že mohly být vytvořeny přeživšími Atlanťany jako památníky zničeného města. Geologické stopy objevené španělským profesorem geologie Antoniem Rodrigez-Ramirezem pak naznačují, že starověká metropole mohla být skutečně zničena vlnou tsunami.

Zatím ale není jisté, kdy smrtící přírodní katastrofa španělské pobřeží zasáhla. Ze starověkých letopisů navíc vyplývá, že v dávných dobách se má v této oblasti nacházet minimálně ještě jedno starověké město zvané Tartéssos, jehož poloha je dnes neznámá.

Co tedy archeologové v bažinách Marisma de Hinojos vlastně objevili? Legendární Atlantidu, ztracený Tartéssos, či úplně jiné město? Snad na to odpoví pokračující archeologický výzkum, který sleduje téměř celý svět…

Autor článku: Lenka Kabeláčová

Foto: zmescience.com, thesun.co.uk, triblive.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 2.5tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.0tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.8tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 3.1tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.8tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]