Skip to content

Úžasný objev na území Španělska: Mohla to být Atlantida?

Roku 2004 jsou poprvé zveřejněny unikátní satelitní snímky, jež v bažině u španělského města Cádiz odkrývají tajemné struktury, připomínající starověké město. A svět již sedm let napjatě sleduje archeologické dobrodružství, které může vyvrcholit největším objevem dějin!

Tedy pokud se potvrdí předpoklad, že se pod nánosy bahna skrývají pozůstatky bájného města Atlantida… Nebo je to, jako už tolikrát, zase jenom planý poplach?

Ukazuje letecký snímek pozůstatky Atlantidy?

Když německý fyzik Dr. Rainer W. Kühne (*1970) poprvé ukáže veřejnosti snímky bažinaté oblasti Marisma de Hinojos blízko španělského Cádizu, vyvolá celosvětový rozruch. Na fotografiích lze totiž spatřit zvláštní struktury a pozoruhodné soustředné kruhy, pohřbené pod zemí.

O podobných budovách se přitom zmiňuje již starověký řecký učenec Platón (427–347 př. Kr.) ve svých dílech Timaios a Kritiás, kde popisuje starověké město Atlantis, jež se mělo zhruba 9600 let před Kristem po strašlivé přírodní katastrofě potopit na dno oceánu.

Zkušení experti i nadšení amatéři ho hledají na stovkách míst po celé planetě, ale dosud marně. Dr. Kühne je však přesvědčen, že se Atlantida skrývá právě u Cádizu! „Platón psal o ostrově o průměru 5 stádií (925 m), obklopeném několika kruhovými stavbami – soustřednými kruhy – tvořených střídavě zemí a vodou.

A na fotografiích máme soustředné kruhy, které popisoval Platón,“ prohlašuje Kühne. Podařilo se snad konečně objevit tisíce let ztracené bájné město?

Pohřbilo Atlantidu tsunami?
POHŘBILA MĚSTO TSUNAMI?

Do bažin záhy vyrážejí výzkumníci, španělští experti vedení archeologem Dr. Sebastiánem Celestino-Perézem a mezinárodní skupina Dr. Richarda Freunda z univerzity v Hartfordu (Connecticut, USA), kteří chtějí fantastický objev potvrdit, či definitivně vyvrátit.

Výzkum ztěžuje fakt, že se bažiny rozkládají v národním parku Doñana, kde platí přísná omezení. Vědci ale přesto slaví úspěch! Používají ultramoderní sonary, radary a hi-tech přístroje a z výsledků výzkumu prý není pochyb, že struktury vytvořil člověk a pod nánosy bahna se skrývá starověké město!

Může to být Atlantida? Ale vždyť ta měla ležet na ostrově, zatímco tato oblast se rozkládá na pevnině, navíc 100 kilometrů od pobřeží! I s tímto rozporem si experti vědí rady. Došlo podle nich k chybě překladu z egyptských zdrojů, z nichž měl Platón vycházet a v nichž existuje totožný hieroglyf označující ostrov i pobřeží.

Takže Atlantis byla údajně omylem umístěna na ostrov, ačkoliv se měla rozkládat na pevnině. „Město leželo na břehu zálivu, ale bylo zřejmě zasaženo obří vlnou tsunami, která ho pohřbila pod nánosy bahna,“ vysvětluje Dr. Freund. Bahno údajně pokrývá i celý záliv a ruiny se tak ocitají ve vnitrozemí Španělska. Vynoří se teď na světlo světa?

Počítačový model ukazující, jak mohla Atlantida vypadat.
STOVKA KAMENNÝCH PAMÁTEK

Jistým náznakem, že může jít o Atlantis, mají být i nálezy podivuhodných kamenů, do nichž jsou vyryty symboly soustředných kruhů, připomínající Platónův popis Atlantidy. „Je jich tady více než sto a pocházejí z různých míst v okolí,“ upozorňuje Dr. Freund. Domnívá se, že mohly být vytvořeny přeživšími Atlanťany jako památníky zničeného města. Geologické stopy objevené španělským profesorem geologie Antoniem Rodrigez-Ramirezem pak naznačují, že starověká metropole mohla být skutečně zničena vlnou tsunami.

Zatím ale není jisté, kdy smrtící přírodní katastrofa španělské pobřeží zasáhla. Ze starověkých letopisů navíc vyplývá, že v dávných dobách se má v této oblasti nacházet minimálně ještě jedno starověké město zvané Tartéssos, jehož poloha je dnes neznámá.

Co tedy archeologové v bažinách Marisma de Hinojos vlastně objevili? Legendární Atlantidu, ztracený Tartéssos, či úplně jiné město? Snad na to odpoví pokračující archeologický výzkum, který sleduje téměř celý svět…

Autor článku: Lenka Kabeláčová

Foto: zmescience.com, thesun.co.uk, triblive.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak vypadala první cesta do vesmíru?
epochaplus.cz

Jak vypadala první cesta do...

Do vesmíru se podívalo už několik stovek...
Umění ve skalách: Kopicův statek
epochanacestach.cz

Umění ve skalách: Kopicův...

Kopicův statek, jedna z...
Katastrofa klepe na dveře
21stoleti.cz

Katastrofa klepe na dveře

Scénář jako z katastrofického...
Indický vrah miminek žádal u výslechu o sušenky!
epochaplus.cz

Indický vrah miminek žádal u...

Je všední den roku 2007 a indická vesnice...
Objevte malinký hrádek ve Slatiňanech
epochanacestach.cz

Objevte malinký hrádek ve...

Zatímco Kladruby nad...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Covid, nebo chřipka? Jak to poznat?
nasehvezdy.cz

Covid, nebo chřipka? Jak to...

Protože Covid-19 je dosud ne moc známé onemocnění,...
VIP menu po celé Praze
iluxus.cz

VIP menu po celé Praze

Café Buddha působí na pražském rozvozovém trhu...
Panda proti pandě
21stoleti.cz

Panda proti pandě

Černobílé pandy jsou mezi zoology velice...
Oliver: Nejpodivnější šimpanz v historii
epochalnisvet.cz

Oliver: Nejpodivnější...

Miluje kávu, pivo, cigarety a ženy. Umí...
Jaká plemena se dožívají nejvyššího věku?
nasehvezdy.cz

Jaká plemena se dožívají...

Asi každý by rád, aby se jeho psí mazlíček, pokud je...
Komár, největší zabiják současnosti!
epochalnisvet.cz

Komár, největší zabiják...

Nejsou velcí ani silní jako tygři, ani jedovatí jako...