28. dubna 1998: Dochází k záhadnému zmizení Arlene Fraser (1965–1998) ze skotského Elginu.
Domů     Uzdravila Veroničina rouška i císaře?
Uzdravila Veroničina rouška i císaře?
od 14.12.2023
3.2tis
338
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Početný dav věřících upírá v chrámu sv. Petra v Římě zrak na nevelké plátno. Spatřit je na něm možné temný obrys tváře. Podle katolické církve jde o Veroničinu roušku a podobizna na ní patří samotnému Spasiteli. Látka má být navíc nadána zázračnou mocí. Některé legendy dokonce tvrdí, že prý dokáže vzkřísit mrtvé…

Otisk tváře Krista na Turinském plátně. Chrám v Manopello v Itálii. Plátno z Manoppella si roku 2006 na vlastní oči prohlédl i papež Benedikt XVI. Svatá Veronika údajně Ježíšovi při cestě na Golgotu otřela tvář potovým hadříkem. Historička Karen Rallsová. Keith Ward. Kristova tvář se otiskla v den jeho smrti i do jednoho potního hadříku.

Turínské plátno není jediný starověký artefakt, do něhož se údajně měla otisknout Kristova tvář. Jeho rysy má podle pověstí nést také drobná plátěná rouška.

Když Ježíš kráčel směrem ke Golgotě, prý k němu přistoupila žena jménem Bereníké, později známá jako Veronika, a látkou mu z tváře otřela krev. Konkrétně mu po obličeji měla přejet takzvaným sudariem neboli potovým hadříkem.

„Na znamení vděčnosti zanechal na látce otisk své podoby,“ píše záhadolog Matt Lamy. Z roušky se později stala posvátná relikvie, k níž do Vatikánu mířily zástupy poutníků.

Podle německého jezui­ty Heinricha Pfeiffera (1939–2021) jde ale jen o kopii a originál se nachází jinde. Kde?

Plátno z Manoppella si roku 2006 na vlastní oči prohlédl i papež Benedikt XVI.
Plátno z Manoppella si roku 2006 na vlastní oči prohlédl i papež Benedikt XVI.

Daruje ji papeži

Římského císaře Tiberia (42 př. n. l.–37 n. l.) už dlouhé měsíce nebylo možné spatřit v ulicích Věčného města. Na stará kolena se totiž přesune na ostrov Capri. Jedním z důvodů je zřejmě i postupující nákaza leprou.

Imperátor se ovšem nemoci jako zázrakem během krátké návštěvy Říma zbaví. Uzdravit ho podle některých zdrojů měla právě Veroničina rouška.

„Veronika se v doprovodu Ježíšem vzkříšeného Lazara a dalších poutníků přeplavila do jižní Francie a došla až do Říma,“ popisuje publicista Václav Pavlík. Ve Věčném městě měla žena uzdravit samotného císaře.

Následně kus magické látky svěřila svatému Klementovi (asi 35–99), z něhož se později stal papež.

Otisk tváře Krista na Turinském plátně.
Otisk tváře Krista na Turinském plátně.

Předmětem uctívání

„Vidím. Já vidím!“ křičí nevěřícně postarší poutník, který v dětství oslepl a myslel si, že už nikdy neuvidí. Poté, co poklekl před Veroničinu roušku a pomodlil se, se mu ovšem zrak dle vlastních slov vrátil.

Nejstarší historické záznamy o zázračném hadříku pocházejí ze 4. století. V roce 1297 je artefakt umístěn do Vatikánské baziliky, kde se stává předmětem uctívání.

Míří k němu zástupy lidí, zejména pak nemocných, kteří doufají, že jim stejně jako kdysi císaři pomůže od zdravotních neduhů. A dle dobových zpráv se tak skutečně děje.

Řadě poutníků se po návštěvě baziliky vrátí zrak, či sluch a mrzáci opět mohou chodit po svých.

Chrám v Manopello v Itálii.
Chrám v Manopello v Itálii.

Křísí mrtvé?

Ve Vatikánské bazilice není takřka k hnutí. Největší zájem o Veroničinu roušku nastává roku 1300. Papež ho totiž vyhlásí za Svatý rok s tím, že kdo svatostánek v Římě navštíví, dosáhne úplného odpuštění hříchů.

Mezi těmi, kdo tehdy vzácné plátno obdivují, je i slavný Dante Alighieri (1265–1321). Podle tehdejšího mínění umí rouška „uhasit žízeň a vzkřísit mrtvé.“ O tom, že by ovšem někoho přivedla zpátky k životu, nemáme žádné konkrétní zprávy. Ba naopak.

V roce 1300 je zájem o její spatření tak veliký, že má v uvozovkách několik lidí na svědomí. „Papežské záznamy ukazují, že v jubilejních letech 1300 a 1350 bylo mnoho osob ušlapáno, když se chtělo na závoj podívat,“ uvádí historička Karen Rallsová.

Svatá Veronika údajně Ježíšovi při cestě na Golgotu otřela tvář potovým hadříkem.
Svatá Veronika údajně Ježíšovi při cestě na Golgotu otřela tvář potovým hadříkem.

Jen jednou za rok

Kněz pozvedne rám s Veroničinou rouškou a po dvě minuty ho drží v rukách, aby si údajnou podobiznu Krista mohli prohlédnout věřící. Stojí přitom na balkoně v bazilice sv. Petra.

Vzácná relikvie je dnes lidem ukazována jen jednou ročně, a to vždy na Květnou neděli. O jejím osudu po roce 1300 toho mnoho nevíme. Někteří badatelé se dokonce domnívají, že potový hadřík byl během vyplenění Říma v roce 1527 zničen. Podle všeho tomu tak není.

V roce 1608 je kvůli přestavbě zbourána část Svatopetrské baziliky. K zemi jde tehdy i místo, kde byla Veroničina rouška do té doby uchovávána. Látka je proto přesunuta do vatikánského archivu a od té doby vystavována jen jednou ročně.

Historička Karen Rallsová.
Historička Karen Rallsová.

Jde jen o kopii?

Novináři pozvaní na konferenci konanou ve Věčném městě se nestačí divit. 3. června roku 1999 totiž na ní německý jezuita Heinrich Pfeiffer prohlašuje, že úspěšně dokončil třináctiletý výzkum s cílem najít pravý Veroničin závoj.

„Vatikánská rouška je jen kopie,“ šokuje přítomné. Jeho slova přitom nelze brát na lehkou váhu. Jde totiž o profesora dějin křesťanského umění na Gregoriánské univerzitě ve Vatikánu a oficiálního poradce Papežské komise pro kulturní dědictví církve.

Pfeiffer následně přijde s tím, že originál stále existuje a on ví, kde se nachází.

Uchováván v tajnosti

„Jsem přesvědčený, že toto je autentický Veroničin závoj,“ říká německý jezuita a ukazuje na obraz. Pravou relikvii údajně našel ukrytou v opatství Manoppello ve střední Itálii. Do vesničky se měla dostat už v roce 1508 a být sto let v držení rodiny Leonelliů.

V roce 1608 ji ale údajně ukradl jistý Pancrazio Petrucci. Jeho žena ji za 400 scudů později prodala doktoru De Frabritiis, aby měla na zaplacení výkupného za manžela.

Lékař následně závoj věnoval kapucínským mnichům z místního opatství, kteří jej uchovávali v tajnosti jako posvátný symbol.

Keith Ward.
Keith Ward.

Nebylo vytvořeno barvami

Několik dlouhých okamžiků si už záhadné plátno z Manoppella prohlíží papež. 1. září roku 2006 si relikvii přijede prohlédnout sám Benedikt XVI. (1927–2022). K její autenticitě se přitom nevyjádří.

Před sebou má každopádně takřka průhlednou látku širokou sedmnáct a dlouhou dvacet čtyři centimetrů. Je na ní podobizna vousatého muže s dlouhými vlasy a otevřenýma očima. Patrné jsou na ní také červené kapky, údajně od krve.

Zajímavé je, že při různém nasvícení se obraz objevuje a ztrácí. „Test ultrafialovými paprsky potvrdil, že zobrazení nebylo vytvořeno barvami,“ dodává Pfeiffer.

Z mořského hedvábí

Při pohledu na roušku z Manoppella je okamžitě patrné, že byla vytvořena z jedinečné látky. Na její vznik posloužilo vzácné mořské hedvábí. Ovšem jeho použití máme doložené až z 2. století našeho letopočtu.

Více světla do záhady by tak vneslo radiokarbonové datování. Vzhledem k choulostivému stavu předmětu však test nepřichází v úvahu. Rouška by totiž mohla být nenávratně poškozena. Vědci jsou i proto k Pfeifferovým závěrům skeptičtí.

„Myslím si, že tvrzení o závoji je naprosto absurdní,“ prohlásí kupříkladu Keith Ward (*1938) z Oxfordské univerzity. Řada katolíků s ním ale nesouhlasí, jiní zase mají za to, že pravá Veroničina rouška je ve Vatikánu. Kdo z nich má pravdu? Dozvíme se to někdy?

Kristova tvář se otiskla v den jeho smrti i do jednoho potního hadříku.
Kristova tvář se otiskla v den jeho smrti i do jednoho potního hadříku.

Je na ní Kristova posmrtná tvář?

Když poutníci dorazí do katedrály ve španělském Oviedu, okamžitě zamíří k bohatě zdobené truhlici. Ukrývá totiž podobný kus látky, jakou je Veroničina rouška.

Podle Janova evangelia se Kristova tvář otiskla v den jeho smrti ještě do jednoho potního hadříku. Jde o roušku z Ovieda, do níž mu měla být otřena tvář při snímání z kříže.

Do Španělska se ze Svaté země údajně dostala v 7. století. „Je utkaná ze stejného materiálu a stejným způsobem jako Turínské plátno,“ upozorňuje spisovatel Jan A. Novák (*1951).

Oba předměty navíc obsahují pylová zrna rostlin kvetoucích kolem Jeruzaléma.

Foto:
reklama
Související články
od 23.4.2024 3.3tis
Vědci a skeptici z celého světa vysvětlují podivuhodné prožitky racionálně. Předpokládají, že jsou za nimi mozkové nebo duševní poruchy. Jak je ale možné, že si zážitky z minulých životů odnášejí i zcela psychicky i fyzicky zdraví lidé? „Prostě si je vymýšlejí,“ tvrdí skeptici. To však nemohou dokázat.   O tom, že minulé životy jsou spíše proj
od 21.4.2024 3.2tis
Pod pojmem bilokace se skrývá fantastická schopnost ocitnout se na dvou či více místech současně. Je vůbec něco takového možné? Svědectví o podobných tajemných událostech je celá řada. Dá se taková schopnost získat? Italský biskup a pozdější světec Alfons z Liguori (1696–1787) oznamuje užaslým věřícím, že dnes 22. září 1774 naposledy vydechl p
od 18.4.2024 2.7tis
Nahrávka ze září roku 2012 údajně zachycuje zásah nadpřirozené bytosti, která jistému šťastlivci v poslední vteřině zachránila život. Na Tchaj-wanu žijící spisovatel a ufolog Scott C. Waring odmítá rozšířené tvrzení, že jde o zásah strážného anděla. Průmyslová kamera podle něj zachytila teleportaci a bytost na záznamu je mimozemského původu. Jak se k tomuto názoru badatel dobral?  
od 3.4.2024 2.5tis
V mexickém státě Queretaro se nachází městečko Tlacote, které bylo v jednu dobu prakticky každý den v obležení poutníků. Všichni tam stáli frontu na vodu z místního pramene, která prý dokázala hotové zázraky. Jaké bylo pozadí příběhu slavného pramene z Tlacote? A jak to tam vypadá dnes?     Nad malou farmou u městečka Tlacote el Bajo, kter
od 2.4.2024 2.6tis
Jméno nejslavnějšího poutního místa na jihovýchodě Rakouska je odvozeno od rakouského slova „zelle”, tedy cela. Legenda pamatuje skromnou celu, kterou si zde postavil mnich jménem Magnus. Ten je v polovině 12. století vyslán do horského kraje v dnešním rakouském Štýrsku, aby duchovně sloužil tamním lidem. Na cestu si odnáší sošku Panny Marie s Ježíškem, kterou sám vyřezal z lipového dřeva. A na zá
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
epochaplus.cz
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit! I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost.
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své