28. září 2015: Sonda MRO potvrzuje, že se na povrchu Marsu nacházejí brázdy, kterými podle odebraných vzorků v minulosti pravděpodobně tekla voda, tudíž tam mohl být kdysi život.
Domů     V amerických lesích se ozývá mrazivý křik, patří prý bigfootovi
V amerických lesích se ozývá mrazivý křik, patří prý bigfootovi
od 1.7.2023
3.1tis
Je strašidelné vytí hlasovým projevem nepolapitelného seskveče? Foto Carlstak / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
307
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Vytí, při kterém v žilách tuhne krev, bylo již mnohokrát natočeno a kryptozoologové jej považují za zvukové projevy nepolapitelného kryptida. Blízce se podobá vytí vlků, ale v několika konkrétních bodech se také významně liší. Patří noční mrazivé vytí z hloubi pustých lesů skutečně seskvečovi?

Lidé žijící v lesnatých oblastech USA a Kanady zdejší faunu obvykle důvěrně znají. Vědí, jaké druhy zvířat se tu vyskytují, umí dobře popsat jejich chování a identifikovat různé zvukové projevy.

Čas od času se ale nocí ozve táhle děsivé vytí, které k žádnému známému tvorovi v oblasti nedokáží přiřadit ani zkušení vědci. Poslechněte si strašidelné nahrávky sami.

KLACEK NAPOVÍ

Za jedno ze zásadních vodítek k identifikaci zvukových projevů tajemného hominida, který údajně obývá hluboké lesy Severní Ameriky, odborníci považují klepání na dřevo.

Očitými svědky bylo již několikrát hlášeno, že pozorovali seskveče, jak ze země sbírá silný klacek a několikrát jím udeří do kmene stromu. Badatelé věří, že klepání slouží jako komunikační prostředek.

Měkčí klepání prý slouží k tomu, aby o sobě jedinci v blízkém okolí udržovali přehled. Může jít také o varovné poklepání, které má upozornit na nebezpečí.

Jeden silný úder do stromu doprovázený hlasitým výkřikem či jiným hlasovým projevem je zase překládán jako „Je tu někdo (další)?“.

Z lesa se k večeru začalo ozývat strašidelné vytí, foto Pixabay
Z lesa se k večeru začalo ozývat strašidelné vytí, foto Pixabay

NIKDO HO NEPOZNÁVÁ

Přestože výklad tohoto chování se pohybuje pouze v rovině spekulací, fakt, že seskveč používá klacky k tomu, aby jimi tloukl o stromy, je přijímán jako nezpochybnitelný. Proto je tajemné vytí doprovázené hlasitým klepáním dřeva přičítáno právě jim.

Existuje mnoho audionahrávek domnělých zvukových projevů seskveče. Řadu z nich prozkoumali i zkušení biologové, kteří nakonec uznávají, že se jim nepodařilo najít žádnou shodu se známými druhy žijícími v dané oblasti.

Táhlé vytí sice blízce připomíná psa či vlka, ale výrazně se liší například v kolísání melodie. Kromě toho je vytí doprovázeno ještě celou škálou jiných zvukových projevů, z nichž některé jsou pro psy a vlky zcela nepřirozené.

Z lesů se ozývají hrdelní skřeky, vrčení a již zmiňované klepání na kmeny stromů. Existují dokonce nahrávky, na nichž je slyšet hned několik jedinců z různých vzdáleností, kteří mezi sebou prokazatelně komunikují. Oblast, kde se tyto zvuky ozývají, se navíc překrývá s mapou výskytu seskveče.

PŘEKVAPENÍ NA LOVU

Charakteristickou ukázkou domnělého vytí seskveče je nahrávka pořízená  3. října 2019 v kanadské provincii Ontario. Jejím autorem je vášnivý lovec Gino Meekis, který si onoho dne vyrazil s manželkou a vnukem na lov tetřevů.

Před sedmou hodinou večerní se z lesa začne ozývat série podivných skřeků a vytí.

„Nejdřív jsem si myslel, že je to los, ale když se to ozvalo podruhé, změnil jsem názor,“ vypráví Meekis a zdůrazňuje, že místní divočinu důvěrně zná, neboť prvních 12 let života strávil na lovech se svým dědečkem.

„Slyšel jsem mnoho divokých zvířat, ale nic takového,“ prohlašuje. Zvuky nejprve přicházejí z dálky, ale rychle se přesunou mnohem blíže. „Slyšeli jsme, jak se to pohybuje, muselo to být něco těžkého,“ doplňuje Meekis.

Jeho manželku v ten okamžik přemůže strach, popadne vnuka a spěšně se vrací k autu. Meekis ještě stihne pořídit několikaminutový záznam vytí a po návratu domů ho umístí na internet, kde nasbírá více než 2,5 milionu shlédnutí. Co rodinu na lovu tak vyděsilo?

ZDROJ NEZNÁME

Nahrávka zaujala i novináře, kteří se s žádostí o vysvětlení obracejí na biology ministerstva zdrojů a lesnictví. Dostávají ale jen neurčité odpovědi.

Mluvčí ministerstva Jolanta Kowalski přiznává, že si nejsou jisti, co je zdrojem těchto zvuků.

„Naši biologové říkají, že by to mohl být větší savec, například vlk, ale protože je ve značné vzdálenosti od rekordéru, není možné vědět to s jistotou,“ uvádí.

Jak ale vysvětlit zvukové projevy, které nelze připsat žádnému žijícímu živočichovi a ani vlci je ve svém spektru prokazatelně nemají? Skeptici se domnívají, že jde pouze o terénem nebo povětrnostními podmínkami zkreslené hlasy lišek či kojotů.

Ti se v oblasti sice vyskytují běžně, ale jen obtížně jimi lze vysvětlit hlasité klepání na stromy. Existují i názory, že jde jen o žert místních vtipálků.

Odborníci zkoumající tyto nahrávky se však shodují, že takové zvuky rozhodně nespadají do lidského hlasového spektra a není možné je napodobit.

Foto: Pixabay, Creative commons, Youtube (Stargell Blackstar), Youtube (SasquatchBioacoustic)
Lokalita:
reklama
Související články
od 27.9.2023 1.2tis
Mořské panny mají být postavy vyskytující se tak maximálně v mýtech a dílech spadajících do žánru fantasy. Alespoň si to myslí drtivá většina lidí. Jenže opravdu to tak je? V posledních letech se doslova roztrhl pytel s různými svědectvími, podle nichž jsou mořské panny ve skutečnosti naprosto reálná stvoření! Již stovky let si lidé vyprávějí
od 27.9.2023 1.7tis
V mytologii nalezneme zmínky o tajemných ještěřích monstrech, která tehdejší lidé považují za draky! Podobná nestvůra měla být spatřena i před několika staletími na Slovensku. O co šlo? A mohou být legendy o dracích alespoň z části založené na skutečnosti?     Velké ještěří monstrum přelétává louku na úpatí Nízkých Tater. Za chvíli pod seb
od 26.9.2023 2.0tis
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlení ani současná věda, jiné jsou dle legend spojené s bohy nebo svatými. ENIGMA vám představuje ty nejzajímavější a nejzáhadnější z nich!   Po celé roky vědci
od 26.9.2023 2.3tis
Říká se, že svět velkého byznysu je nemilosrdný. Mnohokrát se v minulosti potvrdilo, že kvůli vidině finančního zisku jsou obrovské korporace schopné páchat ty nejhorší věci. Pochyby a konspirace obklopují i některé nejznámější společnosti současnosti. Jaké znepokojivé otázky si ohledně nich máme klást? Německý gigant na poli v
od 25.9.2023 2.4tis
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, které se večer před ním zúčastnila? Předávkovala se, ublížila jí nevlastní matka, nebo se stala obětí temných sil?     Když Američan Richard Ed
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
21stoleti.cz
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!    
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
epochaplus.cz
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu
Folie na okna se vyplatí
panidomu.cz
Folie na okna se vyplatí
I když nenahradí klimatizaci, citelně sníží zahřívání oken a místnosti slunečními paprsky. V chladných měsících zas brání úniku tepla ven. A to ještě není všechno, co okenní fólie umí. Vytvářejí tepelnou i světelnou bariéru, filtrují UV záření, brání rozbití skla a rozsypání střepů. Tyto schopnosti mají všechny okenní folie, jen v různé míře podle jejich