Vědci v Thárské poušti identifikovali nové obří geoglyfy, které svou velikostí předčí i slavné obrazce na planině Nazca. Na rozdíl od těch peruánských jsou ovšem indické geoglyfy poměrně mladé. Kdo je vytvořil a za jakým účelem, zůstává nejasné.
Čáry a obrazce, které se nacházejí na odlehlé vyprahlé náhorní plošině Nazca v jižním Peru, zná asi každý. Zdaleka však nejde o jediná díla svého druhu.
Na jiných místech světa podle všeho existují ještě větší geoglyfy, které zůstaly po staletí téměř nepovšimnuty. Několik z nich bylo objeveno teprve před nedávnem objeveno v Thárské poušti na severozápadě Indie.
Geoglyfy, které s pomocí aplikace Google Earth objevila dvojice nezávislých výzkumníků z Francie, jsou nyní považovány nejen za největší geoglyfy na Zemi, ale také za největší grafická vyobrazení jakéhokoli druhu, která kdy vytvořila lidská ruka.
Obrazce se skládají z obřích pruhů a spirál a jsou tak velké, že je lze pořádně rozeznat pouze ze vzduchu.
NEJVĚTŠÍ NA SVĚTĚ
Největší z nich je obří asymetrická spirála tvořená jedinou smyčkou táhnoucí se v délce 12 kilometrů zabírá plochu o délce 724 metrů a šířce 201 metrů. Další obrazec se nachází jihozápadně od spirály a tvoří jej hadu podobný tvar s linií o délce 11 km.
„Tyto geoglyfy, dosud největší objevené na světě a poprvé na indickém subkontinentu, jsou jedinečné i co se týče jejich záhadných tvarů,“ napsali vědci. Obří spirála a hadovitá linie jsou zatím hlavními body zájmu.
„Vzhledem k jejich prostorové sousednosti lze obrazce 1, 2 a 3 vnímat jako na sebe navazující projekt,“ doplňují vědci. Předpokládá se, že indické geoglyfy na rozdíl od těch z Peru nebyly vytvořeny v dávných dobách, ale přibližně před 150 lety. Kdo přesně je vytvořil a proč byly postaveny, však nadále zůstává záhadou.