Bujná vegetace na jihozápadě Asie až dosud ukrývala město, které se „ztratilo“ v džungli před několika stovkami let. Snahy o jeho znovunalezení vědce zaměstnávaly několik let. Jak někdejší khmérská metropole vypadá nyní?
Mahendraparvata, někdy nazývaná „ztracené město Kambodže“ se v počátcích éry Khmérské říše, jež trvala od 9. do 15. století, stala jejím hlavním městem.
O existenci města sice archeologové a historikové věděli celá desetiletí, jenže vodítek k němu měli zoufale málo.
Až po mnohaletém bádání a za výrazné pomoci moderní technologie, zejména pak díky laserovému skenování terénu ze vzduchu, byl mezinárodní tým vědců zaveden na místo na náhorní plošině Phnom Kulen na severu Kambodže.
IGNOROVANÉ POHOŘÍ
Výzkumný tým úspěšně zmapoval rozsáhlou městskou síť, o níž se říká, že pochází z 9. století. Samotní Khmérové Mahendraparvatu časem opustili a přesunuli své centrum do města Angkor a Mahendraparvata v průběhu další historie upadla v naprosté zapomnění.
Donedávna ji jen tiše obrůstala džungle. „Hornatému regionu Phnom Kulen se doposud dostávala pozoruhodně malá pozornost,“ vysvětlují vědci vedeni archeologem Jean-Baptistou Chevancem z britské Nadace pro archeologii a rozvoj.
„V archeologických mapách téměř úplně chybí, s výjimkou roztroušených bodů označujících pozůstatky některých zděných chrámů.“ V letech 2012 až 2017 však nad oblastí proběhlo několik výzkumných přeletů a laserové mapování terénu odhalilo rozsáhlou síť tisíců nově zjištěných archeologických prvků, které dříve unikaly pozornosti, neboť se ztratily ve staletém porostu.
NESNADNÉ BÁDÁNÍ
„Starověcí Khmérové upravocali krajinu a tvaroval její rysy ve velkém měřítku – rybníky, vodní nádrže, kanály, silnice, chrámy, rýžová pole a také dále,“ vysvětluje Chevance.
Mahendraparvata se podle nejnovějších zjištění rozkládala na ploše asi 50 čtverečních kilometrů, což odpovídá například rozloze Českých Budějovic na jihu republiky. Na město však v širším okruhu navazují ještě další prvky lidských zásahů do rázu krajiny.
Khmérové, kteří postavili několik stovek hinduistických a buddhistických chrámů po celé své říši, tedy na území Laosu, Kambodže, Thajska a Vietnamu, byli v tomto ohledu zřejmě velice vyspělí.
Průzkum toho, co zbylo z jejich někdejšího hlavního města, však není snadný. Komplikuje ho hlavně hustý les, který pokrývá většinu oblasti. Jaká tajemství se skrývají pod bujnou vegetací kambodžské džungle?