20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Záhady historie
V Pompejích se prý procházejí duchové dávné katastrofy
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 26.8.2021
3.6tis
Pompeje zničila blízká sopka Vesuv, foto Qfl247 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
64
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Jako by k mrazení v zádech nestačilo procházet se mezi troskami starodávných domů a prohlížet si morbidní sousoší tvořené desítkami těl tak, jak je smrt zastihla. Proslulé místo zkázy jménem Pompeje je pronásledováno řadou duchů, kteří odmítají místo opustit.

Pompeje zničila blízká sopka Vesuv, foto Qfl247 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Pompeje prý byly městem hříchu, foto Marcus Cyron / Creative Commons / volné dílo Těla obětí zalitá lávou, jak je zastihla smrt, foto Lancevortex / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 V ruinách města prý dodnes zůstávají duchové obětí sopky, foto Lord Pheasant / reative Commons / volné dílo

Za nocí se tu ozývají strašlivé skřeky či pláč. Nezřídka je možné tu spatřit záhadná světla či tajemné přízraky. Podle všeho jde o duše dávných obyvatel města, které si možná ani neuvědomují, co se s nimi před 2000 lety stalo.

Co je na tomto místě drží? Může za to jejich náhlá smrt, nebo snad prokletí, do kterého se uvrhli svých proslule hříšným životem? Přestože Pompeje lákají zástupy turistů, málokdo se odváží zdržovat se v uličkách města po západu slunce.

Záhadné jevy, k nimž na místě neštěstí dochází, naopak přitahují pozornost lovců záhad i televizních štábů. A spousta z nich neodchází s prázdnou!

Pompeje prý byly městem hříchu, foto Marcus Cyron / Creative Commons / volné dílo

ZTRACENÉ MĚSTO OPĚT NALEZENO

Kolem jedné hodiny odpolední 24. srpna roku 79 (některé prameny uvádějí 24. října – pozn. red.) se ozve mohutný výbuch a vysoko k nebesům stoupá temný dým. Sopka Vesuv, o níž mnozí ani netuší, že je sopkou, se po 1500 let dlouhém spánku přihlašuje k životu a rozsévá zkázu.

Láva, pěna, mohutné balvany a obrovské množství horkého prachu putují vzduchem a posléze dopadají na město.„Z Vesuvu šlehaly plameny a vysoké ohnivé sloupy. Ze dne se stala noc. Padal popel, budovy se třásly.

Moře bylo rozbouřené, byl cítit sirný zápach. Rozednilo se teprve třetí den od výbuchu,“ líčil ve svém v dopise římský spisovatel Plinius mladší (61–113). Pompeje jsou během krátkého okamžiku pohřbeny pod několika metry sopečného prachu.

V polovině 18. století je město znovu odhaleno a od 19. století se pracuje na jeho postupném odkrývání. Když je pak otevřeno pro veřejnost, hlídači i návštěvníci záhy zjišťují, že zde historie ožívá víc, než by chtěli.

Pompeje podle všeho stále obývají duchové těch, kteří zde zemřeli. Po západu slunce se tu ozývají jejich bolestné steny, podivné zvuky, kroky, které nikomu nepatří a dokonce dochází i k mrazivým zjevením.

Těla obětí zalitá lávou, jak je zastihla smrt, foto Lancevortex / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ZŮSTANE JEN HŘBITOV

Podle legendy bylo město zničeno božím hněvem, neboť se jeho obyvatelé bezostyšně oddávali hříchu. Když pak archeologové začínají město odkrývat, vychází najevo, že pověsti možná nebyly daleko od pravdy.

Fresky, obrazy či sochy na každém rohu zobrazují naturalistické erotické scény. Je možné, že na sebe obyvatelé Pompejí skutečně uvrhli kletbu, kvůli které jsou jejich duše navěky uvězněny mezi světem živých a mrtvých?

Badatelé upřednostňují jinou hypotézu. Ve městě náhle zemřelo více než 10 000 obyvatel. Některé odhady dokonce hovoří o 25 000. Smrt toho dne byla hladová a své oběti zastihla náhle, aniž by ji kdokoliv očekával.

V takových případech se prý stává, že duše mrtvého je zmatená, neví, že fyzické tělo zemřelo a nedokáže se odpoutat od světa, v němž předtím žila. Paranormální jevy v místě neštěstí možná způsobuje i velké množství jisté energie, která byla v jeden okamžik uvolněna a čas od času se znovu promítne.

V popelu bylo nalezeno mnoho dutin s lidskými ostatky a díky nápadu zaplnit dutiny sádrou pak vznikly otisky obětí v pozicích, v jakých je horký popel pohltil. To je možná jedna z dalších příčin, proč zde duše setrvávají.

V ruinách města prý dodnes zůstávají duchové obětí sopky, foto Lord Pheasant / reative Commons / volné dílo

ZÁHADNÉ STÍNY

Návštěvníky procházející mezi ostatky obětí často přepadá tíživý pocit v žaludku, jakási předzvěst blížící se katastrofy. Po setmění tu mnoho svědků zaslechlo hrůzostrašné výkřiky, zčistajasna se tu také vynořuje pach síry.

Filmový štáb známého lovce záhad Joshe Gatese (*1977) se v Pompejích rozhodl strávit noc, během které pořizují hned několik důkazů o přítomnosti duchů. Když se pokoušejí s duchy komunikovat, na zvukové nahrávce se objeví neidentifikovatelný šramot připomínající kašel či lapání po dechu a pak cosi nesrozumitelného promluví mužský hlas.

Filmaři pozorují také tajemná světla podobná bludičkám, která se tu často objevují. Nejmrazivější je ale nahrávka, kterou pořizuje jeden člen týmu pomocí termo-kamery. Ve stejnou chvíli, kdy filmař zahlédne tmavý stín se v záběru kamery objeví pohybující se lidská silueta, která po několika krocích zmizí.

Jenže podle termo-kamery má silueta stejnou teplotu jako nedaleká zeď! Rozhodně tedy nemůže jít o cokoliv živého. Co to tedy zachytili? Může tato nahrávka být důkazem, že Pompeje obývají duše zdejších rezidentů i necelé dva tisíce let po jejich smrti?

Foto v úvodu: Qfl247 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 19.1.2022 1.3tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.4tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.7tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Mirek Brát 18.1.2022 1.7tis
Příliš nechybělo a statutární město Liberec by se stalo ve svém německém názvu Reichenberg synonymem pro sebevražedné útoky ve stylu „kamikaze“. Za druhé světové války se nacisté inspirovali japonskými akcemi v Tichomoří a vytvořili projekt Reichenberg. V rámci něho vznikla pilotovaná verze střely V-1. Proč se nakonec tento projekt v bojových podmínkách neuskutečnil? V závěru druhé světové války se […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.3tis
Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají? Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze […]