Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

V Pompejích se prý procházejí duchové dávné katastrofy

Jako by k mrazení v zádech nestačilo procházet se mezi troskami starodávných domů a prohlížet si morbidní sousoší tvořené desítkami těl tak, jak je smrt zastihla. Proslulé místo zkázy jménem Pompeje je pronásledováno řadou duchů, kteří odmítají místo opustit.

Za nocí se tu ozývají strašlivé skřeky či pláč. Nezřídka je možné tu spatřit záhadná světla či tajemné přízraky. Podle všeho jde o duše dávných obyvatel města, které si možná ani neuvědomují, co se s nimi před 2000 lety stalo.

Co je na tomto místě drží? Může za to jejich náhlá smrt, nebo snad prokletí, do kterého se uvrhli svých proslule hříšným životem? Přestože Pompeje lákají zástupy turistů, málokdo se odváží zdržovat se v uličkách města po západu slunce.

Záhadné jevy, k nimž na místě neštěstí dochází, naopak přitahují pozornost lovců záhad i televizních štábů. A spousta z nich neodchází s prázdnou!

Pompeje prý byly městem hříchu, foto Marcus Cyron / Creative Commons / volné dílo

ZTRACENÉ MĚSTO OPĚT NALEZENO

Kolem jedné hodiny odpolední 24. srpna roku 79 (některé prameny uvádějí 24. října – pozn. red.) se ozve mohutný výbuch a vysoko k nebesům stoupá temný dým. Sopka Vesuv, o níž mnozí ani netuší, že je sopkou, se po 1500 let dlouhém spánku přihlašuje k životu a rozsévá zkázu.

Láva, pěna, mohutné balvany a obrovské množství horkého prachu putují vzduchem a posléze dopadají na město.„Z Vesuvu šlehaly plameny a vysoké ohnivé sloupy. Ze dne se stala noc. Padal popel, budovy se třásly.

Moře bylo rozbouřené, byl cítit sirný zápach. Rozednilo se teprve třetí den od výbuchu,“ líčil ve svém v dopise římský spisovatel Plinius mladší (61–113). Pompeje jsou během krátkého okamžiku pohřbeny pod několika metry sopečného prachu.

V polovině 18. století je město znovu odhaleno a od 19. století se pracuje na jeho postupném odkrývání. Když je pak otevřeno pro veřejnost, hlídači i návštěvníci záhy zjišťují, že zde historie ožívá víc, než by chtěli.

Pompeje podle všeho stále obývají duchové těch, kteří zde zemřeli. Po západu slunce se tu ozývají jejich bolestné steny, podivné zvuky, kroky, které nikomu nepatří a dokonce dochází i k mrazivým zjevením.

Těla obětí zalitá lávou, jak je zastihla smrt, foto Lancevortex / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ZŮSTANE JEN HŘBITOV

Podle legendy bylo město zničeno božím hněvem, neboť se jeho obyvatelé bezostyšně oddávali hříchu. Když pak archeologové začínají město odkrývat, vychází najevo, že pověsti možná nebyly daleko od pravdy.

Fresky, obrazy či sochy na každém rohu zobrazují naturalistické erotické scény. Je možné, že na sebe obyvatelé Pompejí skutečně uvrhli kletbu, kvůli které jsou jejich duše navěky uvězněny mezi světem živých a mrtvých?

Badatelé upřednostňují jinou hypotézu. Ve městě náhle zemřelo více než 10 000 obyvatel. Některé odhady dokonce hovoří o 25 000. Smrt toho dne byla hladová a své oběti zastihla náhle, aniž by ji kdokoliv očekával.

V takových případech se prý stává, že duše mrtvého je zmatená, neví, že fyzické tělo zemřelo a nedokáže se odpoutat od světa, v němž předtím žila. Paranormální jevy v místě neštěstí možná způsobuje i velké množství jisté energie, která byla v jeden okamžik uvolněna a čas od času se znovu promítne.

V popelu bylo nalezeno mnoho dutin s lidskými ostatky a díky nápadu zaplnit dutiny sádrou pak vznikly otisky obětí v pozicích, v jakých je horký popel pohltil. To je možná jedna z dalších příčin, proč zde duše setrvávají.

V ruinách města prý dodnes zůstávají duchové obětí sopky, foto Lord Pheasant / reative Commons / volné dílo

ZÁHADNÉ STÍNY

Návštěvníky procházející mezi ostatky obětí často přepadá tíživý pocit v žaludku, jakási předzvěst blížící se katastrofy. Po setmění tu mnoho svědků zaslechlo hrůzostrašné výkřiky, zčistajasna se tu také vynořuje pach síry.

Filmový štáb známého lovce záhad Joshe Gatese (*1977) se v Pompejích rozhodl strávit noc, během které pořizují hned několik důkazů o přítomnosti duchů. Když se pokoušejí s duchy komunikovat, na zvukové nahrávce se objeví neidentifikovatelný šramot připomínající kašel či lapání po dechu a pak cosi nesrozumitelného promluví mužský hlas.

Filmaři pozorují také tajemná světla podobná bludičkám, která se tu často objevují. Nejmrazivější je ale nahrávka, kterou pořizuje jeden člen týmu pomocí termo-kamery. Ve stejnou chvíli, kdy filmař zahlédne tmavý stín se v záběru kamery objeví pohybující se lidská silueta, která po několika krocích zmizí.

Jenže podle termo-kamery má silueta stejnou teplotu jako nedaleká zeď! Rozhodně tedy nemůže jít o cokoliv živého. Co to tedy zachytili? Může tato nahrávka být důkazem, že Pompeje obývají duše zdejších rezidentů i necelé dva tisíce let po jejich smrti?

Foto v úvodu: Qfl247 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Strojaři představili už 6. generaci studentské formule
21stoleti.cz

Strojaři představili už 6....

V předvečer dubajského EXPA, kde se závěrem...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Babička říkala, že to špatně dopadne
skutecnepribehy.cz

Babička říkala, že to...

Z dětství si pamatuji na spoustu...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...