22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Neobjasněné události
Vědci našli důkazy o zemětřesení popsaném v Bibli
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 26.8.2021
5.5tis
Biblické texty hovoří o zemětřesení v 8. století př. n. l., foto Pixabay
423
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Archeologové v Izraeli objevili důkazy o zemětřesení, ke kterému došlo v 8. století před naším letopočtem. Tento objev mimo jiné potvrzuje pravdivost dalších starozákonních záznamů.

Biblické texty hovoří o zemětřesení v 8. století př. n. l., foto Pixabay Jeruzalémská čtvrt Silwan v současnosti, foto Gilabrand / Creative Commons / CC BY 3.0 Město kdysi poničilo silné zemětřesení, foto Daniel Ventura / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Již dříve byly objeveny na jiných místech Izraele a na dně Mrtvého moře možné důkazy o dávném zemětřesení. A nyní výzkumný tým pracující na vykopávkách ve východní jeruzalémské čtvrti Silwan přináší další významný díl mozaiky, který tuto hypotézu potvrzuje.

Archeologové totiž před nedávnem objevili důkazy o poškození budov a keramiky, které mohlo být způsobeno obrovským zemětřesením z 8. století př. n. l., o němž se zmiňují hned dvě biblické knihy, starozákonní kniha proroka Ámose a kniha Zachariáš.

Jeruzalémská čtvrt Silwan v současnosti, foto Gilabrand / Creative Commons / CC BY 3.0

ZNIČENÉ BUDOVY NAPOVÍ

V centru všeho dění stojí ruiny budov před časem nalezených ve čtvrti Silwan. Vědci se dlouho snažili zjistit příčinu jejich kolapsu, až došli k jedinému možnému vysvětlení – zemětřesení.

Během výzkumu jsou zvažována i jiná možná vysvětlení poškození budov, mezi nimiž je i možnost možnost, že došlo k požáru. Jenže na místě není nalezen žádný popel ani jiné důkazy, které by naznačovaly, že město bylo v té době vypáleno.

Zkoumali také možnost, že destrukce byla izolovaná pouze na jednom místě, jenže budovy ve stejné vrstvě jsou poškozené i v jiných částech Izraele.

„Abychom dokázali, že se nejedná o jednu budovu, která utrpěla izolované poškození, porovnali jsme ji s jinými lokalitami, a to jak v Jeruzalémě, tak na jiných místech, kde se s touto vrstvou také setkáváme.

Abychom si to mohli spojit a říci, že se nejedná o izolovanou událost, ale spíše o něco rozsáhlejšího,“ vysvětluje Joe Uziel, archeolog z Izraelského úřadu pro starožitnosti, který na vykopávky dohlíží.

Město kdysi poničilo silné zemětřesení, foto Daniel Ventura / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

SLOUŽÍ K UDÁVÁNÍ ČASU

Potvrzení existence tohoto zemětřesení je důležité zejména pro porozumění Bibli a zasazení určitých příběhů do časového rámci. Biblické zprávy totiž považují zemětřesení za referenční událost, podobně jako dnes lidé mohou používat začátek pandemie Covid-19 k zasazení příběhů do konkrétního času.

První verš knihy Ámos například uvádí, že události, které vypravěč hodlá zprostředkovat, se odehrávají „dva roky před zemětřesením, když byl judským králem Uziáš“.

Nyní už zřejmě zbývá jen určit rozsah onoho zemětřesení. Podle dosavadních poznatků archeologů, i podle záznamů v knize Zachariášově lze předpokládat, že jeho síla byla skutečně ničivá .

„Utečete, jako jste utíkali před zemětřesením za dnů judského krále Uzijáše,“ píše Zachariáš, když varuje před dalším budoucím zemětřesením.

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.1tis
V srpnu 2016 se v severním Londýně začal 26letý Kennedy Ife chovat divně a agresivně poté, co ho bolelo v krku. Údajně kousl svého otce, vyhrožoval, že si uřízne penis, a stěžoval si na krajtu nebo hada v sobě, než ho jeho rodina připoutala k posteli pomocí kabelových svazků a nadměrné síly. Náhle zemřel Kennedy […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.3tis
Los Angeles je jednou z nejlepších destinací pro lov ve strašidelném domě a tento dům v bavorském stylu v Beverly Hills má obzvlášť děsivou historii. V roce 1932 to byl domov ikonické herečky Jean Harlow a jejího násilnického manžela Paula Berna, který se střelil do hlavy, když stál před zrcadlem. Objevil ho jejich majordomus a […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.4tis
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 3.1tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 3.3tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]