reklama
26. června 2016: V penzionu v obci Nedamov se poprvé projevuje zdejší poltergeist.
Domů     Neobjasněné události
Vědci našli důkazy o zemětřesení popsaném v Bibli
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 26.8.2021
5.5tis
Biblické texty hovoří o zemětřesení v 8. století př. n. l., foto Pixabay
423
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Archeologové v Izraeli objevili důkazy o zemětřesení, ke kterému došlo v 8. století před naším letopočtem. Tento objev mimo jiné potvrzuje pravdivost dalších starozákonních záznamů.

Biblické texty hovoří o zemětřesení v 8. století př. n. l., foto Pixabay Jeruzalémská čtvrt Silwan v současnosti, foto Gilabrand / Creative Commons / CC BY 3.0 Město kdysi poničilo silné zemětřesení, foto Daniel Ventura / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Již dříve byly objeveny na jiných místech Izraele a na dně Mrtvého moře možné důkazy o dávném zemětřesení. A nyní výzkumný tým pracující na vykopávkách ve východní jeruzalémské čtvrti Silwan přináší další významný díl mozaiky, který tuto hypotézu potvrzuje.

Archeologové totiž před nedávnem objevili důkazy o poškození budov a keramiky, které mohlo být způsobeno obrovským zemětřesením z 8. století př. n. l., o němž se zmiňují hned dvě biblické knihy, starozákonní kniha proroka Ámose a kniha Zachariáš.

Jeruzalémská čtvrt Silwan v současnosti, foto Gilabrand / Creative Commons / CC BY 3.0

ZNIČENÉ BUDOVY NAPOVÍ

V centru všeho dění stojí ruiny budov před časem nalezených ve čtvrti Silwan. Vědci se dlouho snažili zjistit příčinu jejich kolapsu, až došli k jedinému možnému vysvětlení – zemětřesení.

Během výzkumu jsou zvažována i jiná možná vysvětlení poškození budov, mezi nimiž je i možnost možnost, že došlo k požáru. Jenže na místě není nalezen žádný popel ani jiné důkazy, které by naznačovaly, že město bylo v té době vypáleno.

Zkoumali také možnost, že destrukce byla izolovaná pouze na jednom místě, jenže budovy ve stejné vrstvě jsou poškozené i v jiných částech Izraele.

„Abychom dokázali, že se nejedná o jednu budovu, která utrpěla izolované poškození, porovnali jsme ji s jinými lokalitami, a to jak v Jeruzalémě, tak na jiných místech, kde se s touto vrstvou také setkáváme.

Abychom si to mohli spojit a říci, že se nejedná o izolovanou událost, ale spíše o něco rozsáhlejšího,“ vysvětluje Joe Uziel, archeolog z Izraelského úřadu pro starožitnosti, který na vykopávky dohlíží.

Město kdysi poničilo silné zemětřesení, foto Daniel Ventura / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

SLOUŽÍ K UDÁVÁNÍ ČASU

Potvrzení existence tohoto zemětřesení je důležité zejména pro porozumění Bibli a zasazení určitých příběhů do časového rámci. Biblické zprávy totiž považují zemětřesení za referenční událost, podobně jako dnes lidé mohou používat začátek pandemie Covid-19 k zasazení příběhů do konkrétního času.

První verš knihy Ámos například uvádí, že události, které vypravěč hodlá zprostředkovat, se odehrávají „dva roky před zemětřesením, když byl judským králem Uziáš“.

Nyní už zřejmě zbývá jen určit rozsah onoho zemětřesení. Podle dosavadních poznatků archeologů, i podle záznamů v knize Zachariášově lze předpokládat, že jeho síla byla skutečně ničivá .

„Utečete, jako jste utíkali před zemětřesením za dnů judského krále Uzijáše,“ píše Zachariáš, když varuje před dalším budoucím zemětřesením.

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 26.6.2022 147
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]
od Pavel Polcar 25.6.2022 125
Bermudský trojúhelník, známý také jako Ďáblův trojúhelník, je shodou okolností jedním z nejzáhadnějších míst na této planetě. Nachází se u jihovýchodního pobřeží USA v Atlantském oceánu, mezi Bermudami, Floridou a Portorikem, region se stal Centrem nevyřešených záhad. Zvláštní název, pro zvláštní místo Termín „Bermudský trojúhelník“ poprvé použil Vincent Gaddis v roce 1964 ve svém článku […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 82
Jednou ze znervózňujících záhad trojúhelník je ta spojená s americkým škunerem z bílého dubu Ellen Austinovou. V roce 1881 se 210 stop dlouhá Ellen Austinová chystala z Londýna do New Yorku, když poblíž Bermudského trojúhelníku narazila na opuštěnou loď. Posádka chyběla Všechno se zdálo v pořádku, protože neznámý škuner byl unášen severně od Sargasového moře, […]
od Filip Appl 23.6.2022 2.3tis
Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma. Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958). Ten v africké divočině původně pátrá po […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.5tis
Tzv. Tulliho papyrus je považován za možná největší důkaz o přítomnosti mimozemšťanů ve starém Egyptě vůbec. Má to ale jeden háček. Nikdo ho nemůže najít! Byl cíleně zničen? Svítek, který se údajně datuje do éry faraona Thutmose III. (vládl 1486–1425 př. n. l.), obsahuje svědectví o tom, jak z nebe sestoupil ohnivý disk. Patřit měl […]