29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Neobjasněné události
Vědci našli důkazy o zemětřesení popsaném v Bibli
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 26.8.2021
5.5tis
Biblické texty hovoří o zemětřesení v 8. století př. n. l., foto Pixabay
423
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Archeologové v Izraeli objevili důkazy o zemětřesení, ke kterému došlo v 8. století před naším letopočtem. Tento objev mimo jiné potvrzuje pravdivost dalších starozákonních záznamů.

Biblické texty hovoří o zemětřesení v 8. století př. n. l., foto Pixabay Jeruzalémská čtvrt Silwan v současnosti, foto Gilabrand / Creative Commons / CC BY 3.0 Město kdysi poničilo silné zemětřesení, foto Daniel Ventura / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Již dříve byly objeveny na jiných místech Izraele a na dně Mrtvého moře možné důkazy o dávném zemětřesení. A nyní výzkumný tým pracující na vykopávkách ve východní jeruzalémské čtvrti Silwan přináší další významný díl mozaiky, který tuto hypotézu potvrzuje.

Archeologové totiž před nedávnem objevili důkazy o poškození budov a keramiky, které mohlo být způsobeno obrovským zemětřesením z 8. století př. n. l., o němž se zmiňují hned dvě biblické knihy, starozákonní kniha proroka Ámose a kniha Zachariáš.

Jeruzalémská čtvrt Silwan v současnosti, foto Gilabrand / Creative Commons / CC BY 3.0

ZNIČENÉ BUDOVY NAPOVÍ

V centru všeho dění stojí ruiny budov před časem nalezených ve čtvrti Silwan. Vědci se dlouho snažili zjistit příčinu jejich kolapsu, až došli k jedinému možnému vysvětlení – zemětřesení.

Během výzkumu jsou zvažována i jiná možná vysvětlení poškození budov, mezi nimiž je i možnost možnost, že došlo k požáru. Jenže na místě není nalezen žádný popel ani jiné důkazy, které by naznačovaly, že město bylo v té době vypáleno.

Zkoumali také možnost, že destrukce byla izolovaná pouze na jednom místě, jenže budovy ve stejné vrstvě jsou poškozené i v jiných částech Izraele.

„Abychom dokázali, že se nejedná o jednu budovu, která utrpěla izolované poškození, porovnali jsme ji s jinými lokalitami, a to jak v Jeruzalémě, tak na jiných místech, kde se s touto vrstvou také setkáváme.

Abychom si to mohli spojit a říci, že se nejedná o izolovanou událost, ale spíše o něco rozsáhlejšího,“ vysvětluje Joe Uziel, archeolog z Izraelského úřadu pro starožitnosti, který na vykopávky dohlíží.

Město kdysi poničilo silné zemětřesení, foto Daniel Ventura / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

SLOUŽÍ K UDÁVÁNÍ ČASU

Potvrzení existence tohoto zemětřesení je důležité zejména pro porozumění Bibli a zasazení určitých příběhů do časového rámci. Biblické zprávy totiž považují zemětřesení za referenční událost, podobně jako dnes lidé mohou používat začátek pandemie Covid-19 k zasazení příběhů do konkrétního času.

První verš knihy Ámos například uvádí, že události, které vypravěč hodlá zprostředkovat, se odehrávají „dva roky před zemětřesením, když byl judským králem Uziáš“.

Nyní už zřejmě zbývá jen určit rozsah onoho zemětřesení. Podle dosavadních poznatků archeologů, i podle záznamů v knize Zachariášově lze předpokládat, že jeho síla byla skutečně ničivá .

„Utečete, jako jste utíkali před zemětřesením za dnů judského krále Uzijáše,“ píše Zachariáš, když varuje před dalším budoucím zemětřesením.

Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.1tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.2tis
Díky populární filmové sérii má většina z nás muže v černém podvědomě stále uložené jako pohledné, elegantně oblečené hrdiny bránící Zemi před padouchy z vesmíru. Jenže podle četných svědectví je jejich reálná podoba mnohem děsivější a hlavně – nejsou to jen muži! Máme se setkání s ženami v černém obávat, nebo dokážou nastavit i laskavější […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Adriana Vojtíšková 26.11.2022 995
Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během něhož lze údajně ovládat vlastní sny a vytvářet si během spánku vize a příběhy dle vlastních představ…     Je prokázáno, že indická kultura zná lucidní snění již přes 3000 let. Nejstarší doklady pocházejí z posvátných indických textů, Upanišád. Můžeme zde nalézt popis stavu, při němž je […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.2tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]