Hluboko pod povrchem planety Země, v místech kam denní světlo nikdy nedosáhne, objevili vědci mikroby známé jako cyanobakterie. Co je na tom tak zvláštního?
Fakt, že cyanobakterie běžně získávají energii pouze z fotosyntézy, ke které je bezpodmínečně třeba slunečního svitu.
Cyanobakterie jsou pravěké organismy, které hrály nemalou roli při tvorbě zemské atmosféry. Svou fotosyntézou v raných letech Země přeměňovaly všudypřítomný oxid uhličitý na svou potravu.
Cyanobakterie přežily až do současnosti, a to v nejrůznějších prostředích. Ve všech ale mají běžný přístup k dennímu světlu.
To, že mohou žít i v naprosté tmě, v hloubce 613 metrů pod povrchem, je pro vědce opravdovým překvapením. Prostředím, ve kterém byly mikroby nalezeny, se říká temné biosféry. Ty jsou obydleny roztodivnými živočichy, jako například stonožkou.
A také cyanobakteriemi. Namísto denního světla se mikroby v této hloubce naučily přežívat díky místům z vyšší koncentrací vodíku.
Ten tyto cyanobakterie absorbují a kombinují z kyslíkem, tak získávají energii, kterou jejich pozemští příbuzní těží ze slunečního svitu. A přestože již známe určité druhy cyanobakterií přežívajících v podzemí, jsou tyto nově objevené bakterie opravdu prvními zástupci svého druhu objevenými v naprosté tmě a bez přísunu látek, na které jsou zvyklí jejich pozemští příbuzní.