27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Paranormální jevy
Válečný buben sira Francise Drakea: Rozeznívá se v časech nejvyšší nouze?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 29.3.2022
1.8tis
Sir Francis Drake. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
182
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Pobřeží tropického panamského ráje halí smutek. Zemřel zbožňovaný hrdina Anglie, statečný pirát, voják a mořeplavec, sir Francis Drake. Rakev s tělem se odevzdává hlubinám oceánu a bubeník rozezvučuje Drakeův oblíbený buben.

Všichni vědí, že znovu už ho nikdy nikdo neuslyší. Možná se však pletou…

Sir Francis Drake. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Přesná replika Drakeova slavného bubnu. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Buckland Abbey, sídlo Drakeovy rodiny, kde býval buben dlouho uložen. FOTO: Hpschaefer / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Buben se totiž prý později několikrát sám od sebe rozezní. Může za to Drakeův duch? Slavný buben se sirem Francisem Drakem (1540–1596) obeplul celý svět a prošel mnoha bitvami. Admirál ho u sebe má do poslední chvíle.

Drake umírá na úplavici, tehdy velmi rozšířenou tropickou nemoc. Trpí ukrutnými bolestmi, obklopen svými muži se svíjí v agonii a horečnatě chrlí slova. Mezi nimi údajně zaznívá i finální rozkaz posádce.

Chce, ať buben převezou zpět do Anglie a vrátí ho do opatrovnictví jeho rodině. A než pirátovo srdce přestane bít navždy, pronáší tajemnou větu: „Až nastane největší krize, zabubnujte na něj.“ Co přesně měl na mysli?

Věřil, že se vrátí ze záhrobí na pomoc? Nebo šlo jen o bolestné blouznění?

Přesná replika Drakeova slavného bubnu. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Legenda ožívá

Buben zdobí erb Drakeova rodu a spolu s mečem a Biblí tohoto oddaného služebníka královny Alžběty I. (1533–1603) se vrací do rodné vlasti. Anglický básník Charles Fitzgeoffrey (1576–1638) píše na Drakeovu počest báseň, v níž naříká nad jeho skonem a přirovnává ho k hvězdě, která bude navždy zářit na obloze a děsit nepřátele Anglie.

Podle Fitzgeoffreyových slov to mimo jiné znamená i to, že Drake, protivníky přezdívaný „Drak“, je připraven znovu bránit svoji zem. Spojí se tyto verše s Drakeovou zmínkou o bubnu a dají život legendě o jeho návratu?

Buben později vystaví v sídle Drakeovy rodiny, v Buckland Abbey poblíž Plymouthu v Jihozápadní Anglii, a několik let je kolem něj klid. Roku 1620 se však prý sám od sebe rozeznívá. Tehdy z plymouthského přístavu vyplouvá loď Mayflower, na jejíž palubě směřují britští puritáni do Ameriky, kde chtějí začít nový život.

Podruhé prý zní v roce 1805 před památnou bitvou u Trafalgaru, v níž britské námořnictvo pod vedením admirála Horatia Nelsona (1758–1805) poráží spojené loďstvo Francie a Španělska. Nelsona, který v bitvě zemřel, navíc Britové považovali za nové vtělení Francise Drakea.

Buckland Abbey, sídlo Drakeovy rodiny, kde býval buben dlouho uložen. FOTO: Hpschaefer / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Těžké chvíle 20. století

Potřetí se má Drakeův buben rozeznít roku 1815, kdy se Plymouth stává na 10 dní místem pobytu nejslavnějšího vězně té doby – francouzského císaře Napoleona Banaparta (1769–1821)! Pověst o bubnu roku 1895 dál popularizuje anglický básník sir Henry Newbolt (1862–1938) ve vlastenecky laděné básni.

Zlověstné dunění bubnu se údajně znovu ozývá roku 1914 jihozápadní Anglií, v předvečer 1. světové války. V roce 1918 ho mají slyšet i vojáci z britské vlajkové lodi Royal Oak, když se jim vzdává německá flotila.

Dosud poslední zmínka o činnosti bubnu pochází z období 2. světové války, kdy jeho plátno rezonuje při evakuaci spojeneckých vojsk z francouzského města Dunkirk během června 1940. V září téhož roku jeho zvuk hlásí i dvojice armádních důstojníků na pobřeží britského Hampshiru.

Mohli si všichni dunění bubnu splést s úplně jiným zvukem? A jak to, že sám Drake se ještě nikde nezjevil? Nebo nejvyšší nouze pro Anglii dosud nenastala?

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 26.5.2022 115
Polorozbořené ruiny se ztrácejí ve tmě pozdního večera. Trosky pohltila příroda. Krvavé drama, k němuž tu došlo, dosud vyzařuje do okolí svou negativní energii. Tohle místo místní lidé považují za prokleté a vyhýbají se mu. Jiní sem naopak míří, aby odhalili pravdu. Na první pohled běžné domy, chaty a zahrady za sebou mají pohnutou historii. Dosud […]
od Eva Soukupová 25.5.2022 1.9tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 2.6tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.9tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]