29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Paranormální jevy
Válečný buben sira Francise Drakea: Rozeznívá se v časech nejvyšší nouze?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 29.3.2022
1.8tis
Sir Francis Drake. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
182
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Pobřeží tropického panamského ráje halí smutek. Zemřel zbožňovaný hrdina Anglie, statečný pirát, voják a mořeplavec, sir Francis Drake. Rakev s tělem se odevzdává hlubinám oceánu a bubeník rozezvučuje Drakeův oblíbený buben.

Všichni vědí, že znovu už ho nikdy nikdo neuslyší. Možná se však pletou…

Sir Francis Drake. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Přesná replika Drakeova slavného bubnu. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Buckland Abbey, sídlo Drakeovy rodiny, kde býval buben dlouho uložen. FOTO: Hpschaefer / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Buben se totiž prý později několikrát sám od sebe rozezní. Může za to Drakeův duch? Slavný buben se sirem Francisem Drakem (1540–1596) obeplul celý svět a prošel mnoha bitvami. Admirál ho u sebe má do poslední chvíle.

Drake umírá na úplavici, tehdy velmi rozšířenou tropickou nemoc. Trpí ukrutnými bolestmi, obklopen svými muži se svíjí v agonii a horečnatě chrlí slova. Mezi nimi údajně zaznívá i finální rozkaz posádce.

Chce, ať buben převezou zpět do Anglie a vrátí ho do opatrovnictví jeho rodině. A než pirátovo srdce přestane bít navždy, pronáší tajemnou větu: „Až nastane největší krize, zabubnujte na něj.“ Co přesně měl na mysli?

Věřil, že se vrátí ze záhrobí na pomoc? Nebo šlo jen o bolestné blouznění?

Přesná replika Drakeova slavného bubnu. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Legenda ožívá

Buben zdobí erb Drakeova rodu a spolu s mečem a Biblí tohoto oddaného služebníka královny Alžběty I. (1533–1603) se vrací do rodné vlasti. Anglický básník Charles Fitzgeoffrey (1576–1638) píše na Drakeovu počest báseň, v níž naříká nad jeho skonem a přirovnává ho k hvězdě, která bude navždy zářit na obloze a děsit nepřátele Anglie.

Podle Fitzgeoffreyových slov to mimo jiné znamená i to, že Drake, protivníky přezdívaný „Drak“, je připraven znovu bránit svoji zem. Spojí se tyto verše s Drakeovou zmínkou o bubnu a dají život legendě o jeho návratu?

Buben později vystaví v sídle Drakeovy rodiny, v Buckland Abbey poblíž Plymouthu v Jihozápadní Anglii, a několik let je kolem něj klid. Roku 1620 se však prý sám od sebe rozeznívá. Tehdy z plymouthského přístavu vyplouvá loď Mayflower, na jejíž palubě směřují britští puritáni do Ameriky, kde chtějí začít nový život.

Podruhé prý zní v roce 1805 před památnou bitvou u Trafalgaru, v níž britské námořnictvo pod vedením admirála Horatia Nelsona (1758–1805) poráží spojené loďstvo Francie a Španělska. Nelsona, který v bitvě zemřel, navíc Britové považovali za nové vtělení Francise Drakea.

Buckland Abbey, sídlo Drakeovy rodiny, kde býval buben dlouho uložen. FOTO: Hpschaefer / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Těžké chvíle 20. století

Potřetí se má Drakeův buben rozeznít roku 1815, kdy se Plymouth stává na 10 dní místem pobytu nejslavnějšího vězně té doby – francouzského císaře Napoleona Banaparta (1769–1821)! Pověst o bubnu roku 1895 dál popularizuje anglický básník sir Henry Newbolt (1862–1938) ve vlastenecky laděné básni.

Zlověstné dunění bubnu se údajně znovu ozývá roku 1914 jihozápadní Anglií, v předvečer 1. světové války. V roce 1918 ho mají slyšet i vojáci z britské vlajkové lodi Royal Oak, když se jim vzdává německá flotila.

Dosud poslední zmínka o činnosti bubnu pochází z období 2. světové války, kdy jeho plátno rezonuje při evakuaci spojeneckých vojsk z francouzského města Dunkirk během června 1940. V září téhož roku jeho zvuk hlásí i dvojice armádních důstojníků na pobřeží britského Hampshiru.

Mohli si všichni dunění bubnu splést s úplně jiným zvukem? A jak to, že sám Drake se ještě nikde nezjevil? Nebo nejvyšší nouze pro Anglii dosud nenastala?

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 29.11.2022 72
Sedíme v potemnělé místnosti a sledujeme, jak písmena naskakují, jedno za druhým. Mistr spisovatel se dal do díla. Postupně vytváří slova i celé věty, přihlížející žasnou. Jenže něco tu nehraje. Písmena se totiž zjevují na spiritistické tabulce ouije. A starý mistr je diktuje ze záhrobí… Existují lidé, pro které je psaní jako droga. Někteří mají […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.3tis
Francouzský spisovatel Guy de Maupassant má problém. Na sklonku života sedí za stolem a snaží se pracovat. Není tam ale sám – upřeně na něj hledí jeho dvojník! Děsivá postava je usazená přímo vedle něj a diktuje mu, co má psát dál… Skončí až ve chvíli, kdy už nebohý Guy de Maupassant (1850–1893) nevydrží a […]
od Filip Appl 27.11.2022 943
Na videoportálu Youtube se nedávno objevilo další zvláštní video. Tentokrát zachycuje hlídače, který si – alespoň to tak trochu vypadá – povídá s duchem. Video bylo natočené kamerou v pečovatelském centru Finochietto Sanatorium v argentinském Buenos Aires ve tři hodiny ráno. Hlídač sedí u svého stolu, když v tom se dveře samy od sebe otevřou. […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.7tis
Budova, jejíž některé části sloužily nemocným po úctyhodných 140 let, byla ponechána svému osudu poté, co ve městě vyrostl nový moderní zdravotnický komplex.     Něco z historie v ní však údajně stále zůstává. Po Domažlicích se proslýchá, že potemnělými chodbami ponuré nemocnice korzovali duše mrtvých, které dosud nenašly klid. Podobně jako jiné opuštěné objekty, […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 3.0tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]