reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Záhady historie
Válečný konflikt pro jedno vědro
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 3.3.2021
4.2tis
670
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

V dějinách světa se války vedly o ledacos. O dobývání území, o bohatství a moc, o nadvládu nad jinými národy apod. Ale byly i případy kuriózních příčin některých konfliktů. Mezi ně patří i bitva o vědro.

Bologna, Foto: Steffen Brinkmann / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 - https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ Radnice v Modeně FOTO: Dread 83 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 - https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/ Vědro, Foto: PX Fuel

ŠARVÁTKY NA SEVERU ITÁLIE

Na severu Itálie ve středověku existovala řada samostatných městských států. Ty spolu vedly různé šarvátky, nejčastěji kvůli různým názorům ve vztahu buď k panovníkovi, nebo k papeži.

Tak například Boloňa stála za papežem Janem XXII., kdežto Modena podporovala Ludvíka IV. Až jednou tyto drobné šarvátky přerostly ve skutečnou bitvu.

Bitva u Zappolina v severní Itálii vypukla v listopadu roku 1325, kdy Boloňa vyhlásila Modeně válku. Předcházela jí řada různých oboustranných výpadů.

Boloňa do bitvy shromáždila na 32 tisíc mužů, ale modenským se jich podařilo postavit jen 7 tisíc. Zappolino, kde ke střetu došlo, patřilo k boloňskému území. V bitvě padlo celkem na 2000 vojáků, nakonec zvítězila modenská, lépe organizovaná armáda. A to po pouhých dvou hodinách boje.

I když v pozadí válečného konfliktu je politika, tak se traduje, že příčinou bitvy se stalo jedno obyčejné vědro na vodu od místní studny.

Radnice v Modeně FOTO: Dread 83 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 – https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

KURIÓZNÍ ZÁMINKA

Dodnes se na památku slavného vítězství uchovává originál dubového vědra v Modeně. A to v muzeu Camerino dei Confirmati na radnici. A jeho replika je také v modenské katedrále Duomo San Geminiano.

Vědro, Foto: PX Fuel

CO MĚLO BÝT PŘÍČINOU KRVAVÉ BITVY?

Mělo ji vyprovokovat ukradení onoho kbelíku od hlavní kašny v centru města. V noci do Boloni tajně proniklo několik modenských a vědro odnesli. Když se krádež zjistila, modenští se místním nehorázně vysmívali a odmítli vědro vrátit.

To ovšem Boloňu rozzuřilo k nepříčetnosti tak, že vytáhli do skutečné bitvy. Její výsledek již známe.

Tuto událost v první polovině 17. století popsal také italských básník Alessandro Tassoni ve svém díle Ukradený kbelík (La secchia rapit). A v 18. století tak rovněž učinil skladatel Antonio Salieri svou stejnojmennou operou. Vědro se stalo symbolem tohoto konfliktu a v Modeně jsou na něj hrdí dodnes.

A tak příčinou některých zbytečných válek může být i zhrzená ješitnost.

Foto: Creative Commons, PX FUEL
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 1.5tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.3tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]