Skip to content

Válečný konflikt pro jedno vědro

V dějinách světa se války vedly o ledacos. O dobývání území, o bohatství a moc, o nadvládu nad jinými národy apod. Ale byly i případy kuriózních příčin některých konfliktů. Mezi ně patří i bitva o vědro.

ŠARVÁTKY NA SEVERU ITÁLIE

Na severu Itálie ve středověku existovala řada samostatných městských států. Ty spolu vedly různé šarvátky, nejčastěji kvůli různým názorům ve vztahu buď k panovníkovi, nebo k papeži.

Tak například Boloňa stála za papežem Janem XXII., kdežto Modena podporovala Ludvíka IV. Až jednou tyto drobné šarvátky přerostly ve skutečnou bitvu.

Bitva u Zappolina v severní Itálii vypukla v listopadu roku 1325, kdy Boloňa vyhlásila Modeně válku. Předcházela jí řada různých oboustranných výpadů.

Boloňa do bitvy shromáždila na 32 tisíc mužů, ale modenským se jich podařilo postavit jen 7 tisíc. Zappolino, kde ke střetu došlo, patřilo k boloňskému území. V bitvě padlo celkem na 2000 vojáků, nakonec zvítězila modenská, lépe organizovaná armáda.

A to po pouhých dvou hodinách boje.

I když v pozadí válečného konfliktu je politika, tak se traduje, že příčinou bitvy se stalo jedno obyčejné vědro na vodu od místní studny.

Radnice v Modeně FOTO: Dread 83 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 – https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
KURIÓZNÍ ZÁMINKA

Dodnes se na památku slavného vítězství uchovává originál dubového vědra v Modeně. A to v muzeu Camerino dei Confirmati na radnici. A jeho replika je také v modenské katedrále Duomo San Geminiano.

Vědro, Foto: PX Fuel
CO MĚLO BÝT PŘÍČINOU KRVAVÉ BITVY?

Mělo ji vyprovokovat ukradení onoho kbelíku od hlavní kašny v centru města. V noci do Boloni tajně proniklo několik modenských a vědro odnesli. Když se krádež zjistila, modenští se místním nehorázně vysmívali a odmítli vědro vrátit.

To ovšem Boloňu rozzuřilo k nepříčetnosti tak, že vytáhli do skutečné bitvy. Její výsledek již známe.

Tuto událost v první polovině 17. století popsal také italských básník Alessandro Tassoni ve svém díle Ukradený kbelík (La secchia rapit). A v 18. století tak rovněž učinil skladatel Antonio Salieri svou stejnojmennou operou.

Vědro se stalo symbolem tohoto konfliktu a v Modeně jsou na něj hrdí dodnes.

A tak příčinou některých zbytečných válek může být i zhrzená ješitnost.

Foto: Creative Commons, PX FUEL
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články