Domů     Záhady historie
Válečný konflikt pro jedno vědro
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 3.3.2021
4.2tis
Válečný konflikt pro jedno vědro
670
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

V dějinách světa se války vedly o ledacos. O dobývání území, o bohatství a moc, o nadvládu nad jinými národy apod. Ale byly i případy kuriózních příčin některých konfliktů. Mezi ně patří i bitva o vědro.

Bologna, Foto: Steffen Brinkmann / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 - https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ Radnice v Modeně FOTO: Dread 83 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 - https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/ Vědro, Foto: PX Fuel

ŠARVÁTKY NA SEVERU ITÁLIE

Na severu Itálie ve středověku existovala řada samostatných městských států. Ty spolu vedly různé šarvátky, nejčastěji kvůli různým názorům ve vztahu buď k panovníkovi, nebo k papeži.

Tak například Boloňa stála za papežem Janem XXII., kdežto Modena podporovala Ludvíka IV. Až jednou tyto drobné šarvátky přerostly ve skutečnou bitvu.

Bitva u Zappolina v severní Itálii vypukla v listopadu roku 1325, kdy Boloňa vyhlásila Modeně válku. Předcházela jí řada různých oboustranných výpadů.

Boloňa do bitvy shromáždila na 32 tisíc mužů, ale modenským se jich podařilo postavit jen 7 tisíc. Zappolino, kde ke střetu došlo, patřilo k boloňskému území. V bitvě padlo celkem na 2000 vojáků, nakonec zvítězila modenská, lépe organizovaná armáda. A to po pouhých dvou hodinách boje.

I když v pozadí válečného konfliktu je politika, tak se traduje, že příčinou bitvy se stalo jedno obyčejné vědro na vodu od místní studny.

Radnice v Modeně FOTO: Dread 83 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 – https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

KURIÓZNÍ ZÁMINKA

Dodnes se na památku slavného vítězství uchovává originál dubového vědra v Modeně. A to v muzeu Camerino dei Confirmati na radnici. A jeho replika je také v modenské katedrále Duomo San Geminiano.

Vědro, Foto: PX Fuel

CO MĚLO BÝT PŘÍČINOU KRVAVÉ BITVY?

Mělo ji vyprovokovat ukradení onoho kbelíku od hlavní kašny v centru města. V noci do Boloni tajně proniklo několik modenských a vědro odnesli. Když se krádež zjistila, modenští se místním nehorázně vysmívali a odmítli vědro vrátit.

To ovšem Boloňu rozzuřilo k nepříčetnosti tak, že vytáhli do skutečné bitvy. Její výsledek již známe.

Tuto událost v první polovině 17. století popsal také italských básník Alessandro Tassoni ve svém díle Ukradený kbelík (La secchia rapit). A v 18. století tak rovněž učinil skladatel Antonio Salieri svou stejnojmennou operou. Vědro se stalo symbolem tohoto konfliktu a v Modeně jsou na něj hrdí dodnes.

A tak příčinou některých zbytečných válek může být i zhrzená ješitnost.

reklama
Související články
od Jan Šedivý 23.10.2021 919
Během života vladaře Karla IV. se odehraje mnoho výjimečných událostí. Má mezi ně patřit i působení slepého věštce na jeho pražském dvoře. Tento nevidomý muž měl totiž spatřit děsivou budoucnost českých zemí! Jezdci na koních vjíždějí do pražských uliček. Kolem roku 1360 přivážejí k římskému císaři a českému králi Karlu IV. (1316–1378) slepého muže přezdívaného Tartar. Hoch pocházející z Domažlicka […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 933
Příběh odvážné Francouzky, která zahynula krutou smrtí na hranici, přitahuje i po staletích. Byla a zůstala ojedinělým zjevením, symbolem hrdosti a statečnosti. Johanka se Francií prohnala jak vítr, který nepřináší jen svěží vzduch, ale především vytoužené spasení. Johanka (1412–1431) se pravděpodobně narodila 6. ledna roku 1412 Jakubovi d´Arcovi a jeho ženě Isabele, kteří žili v lotrinské vesnici Domrémy. […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.8tis
Na břehu řeky Boyne, necelou hodinu cesty od hlavního irského města Dublinu, stojí v přírodě něco, co na první pohled připomíná obrovský pecen chleba, který si tu odložil nějaký pravěký obr. Kamenná mohyla je však velice zajímavá. Už jen samotný fakt, kdy byla postavena, stojí za povšimnutí. Newgrange bylo podle odhadu vytvořeno přibližně okolo roku […]
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.1tis
Zajíc s parožím, který umí napodobit lidskou řeč, rád si pochutná na whisky a páří se jenom za nevlídných, bouřlivých nocí. Myslíte si, že jde jen o výplod fantazie? Možná ano, možná ne. Vědci si myslí, že aspoň zčásti může mít americká legenda pravdivý základ. Zajdalen se vyskytuje hlavně v západním cípu USA. Je tady […]
od Mirek Brát 21.10.2021 3.0tis
Podmořská archeologie přichází stále s novými objevy. Památky dochované na mořském dně jsou v některých případech staré až několik tisíc let. Nedávno například podvodní archeologové ohlásili nález „bulharské Atlantidy“. Je opravdu „vymalováno, uklizeno“, pátrání po Atlantidě tím končí?   Nálezy byly učiněné jen několik metrů pod hladinou řeky Ropotamo nedaleko bulharského černomořského letoviska Primorsko. Mluví […]