26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Náboženství a okultismus
Vampýři a upíři: Pijí nám krev po celém světě?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 26.8.2022
3.2tis
Upírské příběhy známe z celého světa. Náhoda? Foto: Pixabay
329
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Irský spisovatel Abraham „Bram“ Stoker, autor hororové knihy Dracula, neměl o inspiraci při psaní nouzi. Při studiu desítek lidových pověstí a pověr především středo-východní Evropy si totiž nemohl nevšimnout stále se opakujících námětů.

Upírské příběhy známe z celého světa. Náhoda? Foto: Pixabay Vetala či Betala řádí v Indii. Foto: Harshadpd - Creative commons -  volné dílo Tihle upíři mají bohužel do podoby sexy dívek obvykle dost daleko... Foto: Pixabay

Na světě bychom těžko jen hledali zemi, kde se nevyskytují zkazky o bytostech žijících z krve svých obětí. Představa bytosti, jež vládne tajemnými silami, jejichž zdrojem je čerstvá lidská krev, je totiž vlastní prakticky každému světovému národu.

Zprávy o tvorech, kteří již nejsou živí, ale přesto nemohou umřít a na světě je drží jen nečisté síly, zaslechneme v pralesy pokryté Brazílii, v mongolských stepních pláních, nebo mrazivých pustinách severských zemí.

Nápadná podobnost jednotlivých pověstí přitom nutí každého k zamyšlení. Zdá se totiž, jako by existoval jeden společný zdroj těchto příběhů. Jak jinak si vysvětlit prakticky totožné popisy, které se hrnou z celého světa?

BOLÍVIE: Staříkovi raději nepomáhejte!

V různých krajinách vládnou rozdílné zvyky a obyčeje, a často i jiná náboženství. Přesto ústní tradice předává z generace na generaci poselství o bytostech, před kterými je zapotřebí se mít na pozoru. Bolivijský „vampýr“ Abchanchu má podobu bezvládného, sešlého starce, jež za jasných nocí posedává na okraji cesty.

Pomáhat potřebným po setmění, to se ale nevyplácí! Stačí se k podivně mumlajícímu staříkovi, zabalenému v obnošených hadrech, sklonit, a zareaguje s nebývalou rychlostí a smrtící silou. Prokousne vám hrdlo, vypije krev a zmizí do noci.

Vetala či Betala řádí v Indii. Foto: Harshadpd – Creative commons – volné dílo

INDIE: Vražedný mlžný opar

Hinduismus vyznávající Indové dobře znají Vetalu. Má tvar mlžného oparu, jenž se skrývá v temnotách. Číhá ve stínu rozvalin starých chrámů na prvního neopatrného příchozího. Vetala posedne duši nešťastníka, a ten rázem zahoří touhou po lidské krvi! Narostou mu špičáky a nedá pokoj, dokud se nerozední.

MALAJSIE: Mrtvé pohřbívejte pečlivě!

Jenglot je krev sající bytostí z Malajsie. Za noci ovládne již mrtvé a špatně pohřbené tělo a jako neobratný loutkář zamíří trhavými pohyby k nejbližší chýši ozářené ohněm. Tam se odehraje ukrutný masakr – Jenglot zadáví všechny spící a vysaje jim krev.

Poté se před úsvitem odpotácí a zahrabe se do země, aby další noc mohl znovu vyrazit na lov.

NOVÁ GUINEA: Rychle je spalte!

Domorodci z Nové Guiney neumí číst ani psát, a pokud je známo, k rituálnímu kanibalismu neměli nikdy daleko. Ale i oni znají tajemnou pověst o Duchu noci – zlém Suangim, který se plíží podél chýší a dokáže čelistmi roztrhnout krk a vysát krev své oběti.

Ta, pokud není hned druhý den spálena, příští noc procitne sama jako Suangi a bude pronásledovat vše živé.

Tihle upíři mají bohužel do podoby sexy dívek obvykle dost daleko… Foto: Pixabay

AUSTRÁLIE: Uteč, kdo můžeš!

Aboridžinci, původní obyvatelé Austrálie, nikdy neslyšeli o upírech z Karpat. Mnoho staletí před tím než Stoker dopsal svou knihu, už ale věděli o přízraku Yara-Ma-Yha-Who. Nemrtvý muž s podezřele červenou kůží se přes den schovává ve stínu fíkovníků a v noci vyráží do buše.

Své oběti uškrtí a pak vysává jejich krev. Zanechává po sobě jen „scvrklé“ tělo oběti, které pověrčiví domorodci hned spálí a tři dny a noci pak běží z tohoto místa pryč.

AFRIKA: 534 různých upírů

Z hlediska mytologie je Afrika zemí netušených možností. Vyskytuje se zde 534 jazykových kmenových skupin, jež svůj původ odvozují od lidí Bantu. Bez rozdílu všechny tyto skupiny sdílí pověsti o upírech.

Liší se jen jejich jména, ovšem takové detaily jako noc, prokusování hrdel a vysávání krve spící oběti a její následná proměna a praktická neporazitelnost nalezneme u všech.

Foto: CC, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 769
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.2tis
Pověstí o legendárních ptácích existuje celá řada. Některé jsou si podobné, přičemž nejčastěji připomínají pověst o Fénixovi. Jací mýtičtí opeřenci jsou známí v jiných kulturách?   BAR JUCHNE: Tvor, který zastíní sluneční zář První zmínku o tomto ptákovi nalezneme v židovském Talmudu. Jeho vejce mělo vypadnout z hnízda, zbořit na 300 cedrů a zaplavit 60 […]
od Mirek Brát 20.9.2022 2.8tis
Zánik templářského řádu je detailně popsán včetně procesu, při kterém byl zabaven řádový majetek. Říká se však, že velmistr Jacques de Molay ještě před svou tragickou smrtí určil čtyři vyvolené, kteří měli zajistit kontinuitu fungování řádu v jiných zemích. Obzvláště silně rezonuje legenda o útěku tisíců řádových rytířů do Skotska. Pro útěk templářů do Skotska existovaly […]
od Luděk Příhoda 18.9.2022 2.5tis
Píše se 24. červen 1981 a v tehdejším jugoslávském městečku Medžugorje dochází k projevům tajemných sil. Centrem dění se stává vrcholek Podbrdo, kde se zjeví nadpozemská bytost, jež se představuje jako Panna Maria.   Kostelní hodiny právě odbíjejí čtvrtou hodinu odpolední a čtrnáctiletý sirotek, mladinká Ivanka Ivankovićová, jíž před měsícem zemřela maminka, se vrací z procházky. Společnost jí […]
od Mirek Brát 17.9.2022 3.5tis
Když byla ve struktuře zdi starobylého normanského kostela v britské vesnici Tockenham objevena zazděná tajemná socha, nejprve se uvažovalo o tom, že jde o skulpturu svatého Kryštofa. Nakonec se však odborníci přiklonili k názoru, že jde o vypodobnění římského ochranného ducha známého pod označením genius loci. Ochranný duch genius loci byl ve starověkém Římě velmi […]