Skip to content

Váza Basano: Její prokletí majitele zabije během pár týdnů

Existují předměty, kterým je lepší se vyhýbat. Jsou totiž spjaty s hrozivou kletbou, která nosí jen smůlu, neštěstí a nezřídka také rozsévá smrt. Skutečně mohou mít neživé objekty takovou moc?

Historie stříbrné vázy s názvem Basano je poněkud mlhavá, ale podle italského folkloru sahá až do 15. století, kdy byla váza pravděpodobně vyrobena. Sloužit měla jako svatební dar pro mladou dívku žijící nedaleko Neapole.

Ta se ovšem ze svého třpytivého daru neraduje dlouho. O své svatební noci prý zemřela nebo byla zabita. Druhé variantě nasvědčuje tvrzení, podle kterého nevěsta těsně před smrtí slibuje, že se vrátí, aby se pomstila.

Když vydechne naposledy, v náruči svírá svou stříbrnou vázu. Možná jsou právě slova umírající ženy tím, co do vázy vdechlo smrtící kletbu. Komu je ale kletba určena? Patří tomu, kdo nevěstu sprovodil ze světa, nebo snad každému, kdo se zmocní jejího svatebního daru?

Právě pozdější majitele vázy totiž nemilosrdně stíhá smrt.

Váza byla původně smrtícím svatebním darem.
UMÍRALI JEDEN PO DRUHÉM

„Několik členů její rodiny se poté navzdory varování stalo majiteli této vázy,“ píše současný paranomální vyšetřovatel Leo Hardy. „Každý z nich zemřel v okamžiku, kdy se váza stala jejich majetkem. Naštěstí pro lidi následujících staletí byla prokletá váza Basano ukrytá mimo společnost až do pozního 20.

století,“ dodává Hardy. Poté, co rodinní příslušníci mrtvé nevěsty jeden po druhém zemřeli, byla stříbrné váza uložena do bedny a ukryta kdesi mimo dosah lidí. V roce 1988 je však znovu nalezena a podle legendy je přímo ve váze vložen lístek s nápisem: „Dejte si pozor, tato váza nosí smrt!

“ Nálezce varování nedbale zahodí a s vázou spěchá na místní burzu, aby ji zpeněžil. Tím si nejspíš zachrání život, neboť vázu brzy koupí jistý lékárník. Zaplatí za ni horentní sumu a odnese si ji domů.

Tři měsíce poté muž umírá ve věku 37 let, přestože se těšil plnému zdraví. Rodina mrtvého lékárníka vytuší spojení mezi starou vázou a tragickou událostí a rozhodne se ji raději prodat dál. Stojí za úmrtím muže skutečně jen stříbrná váza, kterou si přinesl z burzy?

Patrně jediný snímek údajné vázy.
ZNOVU ČEKÁ NA DALŠÍ OBĚTI

Navzdory varování o smrtící vázu projeví zájem jistý mladý chirurg, který v kletbu nevěří. Na svou skepsi ovšem doplácí. Dva měsíce poté, co vázu koupil, umírá. Po krátké době je Basano prodána znovu.

Tentokrát renesanční artefakt zaujme italského archeologa, který svůj nejnovější úlovek okamžitě přidává do své soukromé sbírky. O tři měsíce později muž podlehne neznámé infekci. Pro dalšího majitele si smrt přijde do jednoho měsíce.

Řádění zabijáka v podobě stříbrné vázy příznačně ukončila až italská policie. Poslední známý majitel totiž ze strachu z kletby, jež by ho mohla dostihnout, vyhodí vázu oknem na ulici. Ta jen těsně mine hlavu policejního příslušníka, který náhodou prochází kolem.

Majitel artefaktu následně pokorně zaplatí pokutu za prohřešek proti veřejnému pořádku, ale vehementně odmítá vzít si vázu zpět, čímž si zřejmě zachrání život. Policie poté vražedný artefakt odnesla a uložila na neznámém místě.

Kde se nachází nyní, nikdo netuší. Proslýchá se však, že váza Basano byla umístěna v malé olověné rakvi a pohřbena na půdě starobylého hřbitova, kde nehrozí, že by byla opět vykopána. Jsou ale lidé před smrtící kletbou skutečně v bezpečí, nebo je jen otázka času, než si váza mrtvé nevěsty najde cestu zpět?

Byla váza zakopána na nějakém starém hřbitově?
Foto: townsquare.media, imgur.com, cdn.l-media.net, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pacienty po covidu chtějí sledovat plicní lékaři
21stoleti.cz

Pacienty po covidu chtějí...

Měl by člověk, který prodělal koronavirovou...
Pelmeně s kysaným zelím
nasehvezdy.cz

Pelmeně s kysaným zelím

Ruská klasika, kterou s naším receptem...
Jablonec nad Nisou jako na dlani
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...
Karel IV. měl smysl pro humor: Doběhl i svého šaška
epochaplus.cz

Karel IV. měl smysl pro humor:...

Písař na hostině hlasitě předčítá, že „Hrad Hora bláznů uděluje se...
Jakými dědičnými chorobami můžeme trpět?
epochalnisvet.cz

Jakými dědičnými chorobami...

Existují onemocnění, za které jsme zodpovědní my...
Josef Kemr – Děda Komárek a jeho vrtochy
nasehvezdy.cz

Josef Kemr – Děda...

Byl to člověk velmi složitý a hluboce věřící....
Ráje českých vodomilů
epochanacestach.cz

Ráje českých vodomilů

Venku už začíná bát...
Foreo Bear: Chytré zařízení zpevňující pleť
iluxus.cz

Foreo Bear: Chytré zařízení...

Inovativní značka FOREO uvádí na trh další...
Děsivý lunapark Lake Shawnee. Zavřeli ho kvůli duchům?
epochalnisvet.cz

Děsivý lunapark Lake Shawnee....

Lunaparky. Místa, na kterých se lidé smějí, užívají si...
Funkční a komfortní teplo v koupelně
rezidenceonline.cz

Funkční a komfortní teplo v...

Příjemné klima a přidaná hodnota v podobě suchých a voňavých...
Jací superlidé opravdu existují?
epochaplus.cz

Jací superlidé opravdu...

Existuje šance 1/100 000 000, že máte...
Jak si plave robodelfín?
21stoleti.cz

Jak si plave robodelfín?

Plavání s živými delfíny již dnes není nic...