Nová studie provedená v Argentině odhalila, že od 90. let se v celosvětových záznamech přestala objevovat až čtvrtina všech známých druhů včel. Vymírání včelstev je jednou z největších záhad 21. století. Ani vědci totiž nemají ponětí, jak a proč k němu dochází.
V roce 2006 začínají v USA hromadě vymírat včely medonosné. Během šesti měsíců včelaři přicházejí o 50 až 90 procent veškerých včelstev a přežívající kolonie jsou navíc často tak slabé, že nejsou životaschopnými opylovacími nebo medonosný jednotkami.
To pochopitelně v důsledku drasticky zvyšuje cenu medu a ohrožuje pěstování ovoce a zeleniny, neboť včely jsou zde stěžejním článkem. Už v roce 2005 musejí některé americké státy dovážet včely ze zahraničí, aby byly pokryty nároky na počet opylovačů.
A v říjnu roku následujícího včely opět umírají po stovkách. Nejedná se však pouze o včely, nedávná studie naznačuje, že čtyři hlavní typy populací čmeláků se za posledních 20 let propadly o více než 90 %! Co stojí za jejich hromadným vymíráním?
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.