Lesní dělníci na jihu Skotska při kácení stromů před několika dny narazili na těžké železné dveře ukryté pod nánosy hlíny a spadaného listí.
Jak se později ukáže, dveře vedou do zapomenutého bunkru z 2. světové války, který poskytoval útočiště pro málo známou vojenskou sílu známou jako pomocné jednotky.
Tato tajná skupina vyškolených dobrovolníků, někdy označovaná též jako „Churchillova tajná armáda“, byla pověřena obranou Britských ostrovů v případě německé invaze.
Na rozdíl od domovské gardy, která byla trénována pro konvenční bojové metody, měly pomocné jednotky působit jako tajná partyzánská síla, která by se zapojila do různých nekonvenčních a dokonce sebevražedných taktik s cílem co nejvíce poškodit nepřátelské nacisty.
DNES JSOU ZTRACENY
Za tímto účelem byly po celé zemi zřízeny diskrétní betonové bunkry, které fungovaly jako bezpečné útočiště partyzánské armády. Poloha těchto bunkrů byla držena v tajnosti, takže dnes už není jasné, kde přesně leží nebo kolik jich vlastně bylo.
Nově objevený bunkr je asi 7 metrů dlouhý a 3 metry široký, uvnitř archeologové našli zbytky dřevěné postele a nádobu používanou ke skladování potravin. ukládání potravin. „Ze záznamů víme, že tento bunkr používalo asi sedm mužů.
Tehdy byly vyzbrojeni revolvery, samopaly, odstřelovací puškou a výbušninami,“ vysvětluje britský archeolog Matt Ritchie. Kolik takových bunkrů ještě kdesi v britských lesích leží?