3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Ve vesmíru se děje něco zvláštního, tvrdí NASA
Ve vesmíru se děje něco zvláštního, tvrdí NASA
od 23.5.2022
2.8tis
Rychlost rozpínání vesmíru je jednou z přetrvávajících záhad, foto Pixabay
287
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Údaje z Hubbleova vesmírného dalekohledu poukázaly na nesrovnalost týkající se rozpínání vesmíru. Pro vědce jsou data natolik matoucí, že hovoří o „nové fyzice“, která by toto mohla vysvětlit.

Rychlost rozpínání vesmíru je jednou z přetrvávajících záhad, foto Pixabay Astrofyzik Adam Riess, foto Holger Motzkau / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Hubbleův vesmírný teleskop, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo

O vesmíru toho jistě mnoho nevíme a jedna z nejtrvalejších záhad se týká skutečnosti, že se vesmír rozpíná stále rychleji.

reklama

Vědci již léta sbírají data a provádějí astronomická pozorování ve snaze přesně vypočítat rychlost tohoto rozpínání a pochopit, co by mohlo být jeho hnací silou.

Nyní NASA odhalila, že nejnovější údaje z Hubbleova vesmírného dalekohledu zřejmě podporují myšlenku, že se děje něco „divného“.

Přesněji řečeno, ve vesmíru kolem nás existuje zvláštní rozpor v rychlosti rozpínání ve srovnání s pozorováními z doby bezprostředně po velkém třesku.

Astrofyzik Adam Riess, foto Holger Motzkau / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Astrofyzik Adam Riess, foto Holger Motzkau / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NOVÁ FYZIKA

Zjištění vycházejí z téměř třicetiletého pozorování, během něhož teleskop kalibroval milníky, které vědcům pomáhají vypočítat rychlost rozpínání.

reklama

„Získáváte nejpřesnější měření rychlosti rozpínání vesmíru ze zlatého standardu teleskopů a kosmických milníků,“ řekl vedoucí studie a nositel Nobelovy ceny Adam Riess.

„Právě k tomu byl Hubbleův vesmírný dalekohled postaven, a to za použití nejlepších technik, které k tomu známe.“ Přesto data ukazují výrazné nesrovnalosti.

Tento rozpor podle vědců naznačuje, že rozpínání vesmíru je mnohem složitější, než se předpokládalo, a ve hře může být nová fyzika, které zatím jednoduše nerozumíme.

Budoucí pozorování prostřednictvím novějších teleskopů, jako je například nedávno vypuštěný vesmírný teleskop Jamese Webba, by mohla poskytnou další údaje, které pomohou tuto vesmírnou hádanku jednou provždy vyřešit.

Hubbleův vesmírný teleskop, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo
Hubbleův vesmírný teleskop, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Pixabay, Creative Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.5tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap