Po 10 letech stavby vědci univerzity v Manchesteru konečně oznámili spuštění největšího neuromorfního počítače na světě, jenž funguje podobně jako lidský mozek.
SpiNNaker, jak se počítač jmenuje, totiž komunikuje tak, že současně posílá menší množství informací do různých míst a napodobuje tak právě fungování lidského mozku.
Tento superpočítač má milion výpočetních jader procesorů a během jedné sekundy dokáže zároveň pracovat na 200 bilionech operací. Stává se tak nejvýkonnější napodobeninou lidského mozku, nicméně na výkon svého biologického kolegy se stále dívá zpovzdálí.
V budoucnu chtějí britsko-američtí vědci z výzkumného týmu nadále pokračovat ve vylepšování SpiNNakeru a jako další metu si předsevzali zkonstruovat počítač s miliardou procesorů.
I tento superpočítač by však byl daleko za lidským mozkem – jeho výpočetní kapacita by odpovídala zhruba 1 procentu architektury mozku.
SpiNNaker může být užitečný v celé řadě vědních oborů.
Velké naděje do něj vkládá medicína, která očekává, že pomůže lékařům k lepšímu pochopení fungování lidského mozku a zároveň také k porozumění neurologických onemocnění jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Dále by na SpiNNakeru mohly být testování neurální sítě pro pokročilé roboty.