3. dubna 1888: Ve Whitechapelu začíná řádit Jack Rozparovač.
Domů     Vědci vs. Atlantida: Co se dosud podařilo zjistit o tajuplném kontinentu?
Vědci vs. Atlantida: Co se dosud podařilo zjistit o tajuplném kontinentu?
od 9.10.2023
2.6tis
267
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Atlantida byla vždy spíše v zájmu lovců záhad než seriózních badatelů a nad zprávami o ní se většina skeptiků jen usmívala. Jenže poslední roky ukazují, že toho o minulosti naší planety opravdu víme méně, než jsme si mysleli. Mohou někde skutečně ležet pozůstatky bájné říše?

Platón Leží kdesi pod hladinou moře? Ignatius Donell

Bílé věže bortící se pod obrovskou vlnou tsunami. Lidé v panice utíkající všemi směry. Naprostá zkáza. To podle některých badatelů potkalo před mnoha tisíci lety legendární vyspělou říši známou jako Atlantida.

Po celá staletí se její možnou existencí zabývají historici, archeologové, spisovatelé a filozofové, počínaje antickým učencem Platonem (427 př. n. l. – 347 př. n. l.), který patrně jako první o Atlantidě píše ve svých spisech. Tedy pokud byl opravdu první.

Před časem se pozornost některých badatelů upřela na starý Egypt, konkrétně ke knězi jménem Sonchis ze Saje. Právě ten měl už v roce 590 před naším letopočtem popsat polohu, podobu a historii dávno ztracené civilizace.

Později získává tyto informace o Atlantidě řecký básník Solon, o kterém o dalších sto let později píše zmíněný Platon. Tato zamotaná historie dokládá jediné – informací o Atlantidě je málo a není jasné, kde končí pravda a začíná fikce. Nemohl si Platon prostě jen všechno vymyslet?

Leží kdesi pod hladinou moře?
Leží kdesi pod hladinou moře?

Vědci pod hladinou

Ačkoli názor, že je vše jen Platonův výmysl, na kterém chtěl demonstrovat ideální společnost, je ve vědecké komunitě silný, zastánců teorie o existenci Atlantidy neubývá.

Atlantida se dostává do módy od druhé poloviny 19. století, kdy se v jejím hledání angažuje hlavně americký spisovatel a badatel Ignatius Donelly (1831–1901).

Po desítky let trvajícím studiu přichází s teorií, že veškerá civilizace pochází z tohoto mýtického, katastrofou zničeného ostrova.

Sestavuje navíc srovnávací tabulku písma v různých jazycích a ukazuje na ní, že všechna písma pocházejí z jediného společného zdroje. Občas ovšem s fakty manipuloval, mnoho důkazů uváděných Donnellym bylo chybných už v době, kdy své knihy psal.

Přesto zájem o Atlantidu, který Donnelly vyvolal, trvá dodnes a Donnelly je právem zván otec atlantologie,“ uvádí český teolog, religionista a antropolog Zdeněk Krušina (*1963).

Na Donellyho práci navazuje v průběhu 20. století řada dalších badatelů a dobrodruhů. Od teorie se ale přechází k praxi a hledání Atlantidy probíhá hlavně na archeologických nalezištích.

Ignatius Donell
Ignatius Donell

Nadějné lokality

Nejčastěji se pátrá pod hladinou.

Ať už jsou to ruiny prastarého města Pavlopetri na jihu Peloponésu, které objevil námořní geolog Nicholas Flemming v roce 1967, Azorské ostrovy nebo třeba lokalita Bimini v Karibiku, kde se nacházejí zvláštní kamenné struktury.

Během ponorů jsem objevil se svým spolupracovníkem několikapatrovou strukturu, jejíž součástí byly také podpěrné kameny, které musel někdo na toto místo dát,“ hovoří o svém nálezu například americký archeolog William Donato.

Jednu dobu se pozornost upínala také ke Kubě. U tamního pobřeží totiž v roce 2001 objevili dva vědci podivnou kamennou soustavu, která podle nich musela být vytvořena člověkem.

„Speciální robot objevil zhruba kilometr a půl pod mořskou hladinou několik sfing, čtyři velké pyramidy, ulice, a dokonce stavby s vyrytými nápisy, které svědčí o tom, že místo dříve obývala vyspělá civilizace,“ oznámil tehdy jeden z nich, Paul Weinzweg, s tím, že podmořské město musí být aspoň 4000 let staré.

Jenže žádné další informace už nepřišly a dnes tak většina vědců označuje nález jako výmysl.

Platón
Platón

Poušť, bažiny i ledová pustina

Je neuvěřitelné, jak široký záběr má hledání Atlantidy. Jak rozmanitá je paleta míst, kde by se podle badatelů mohla nacházet. Když na chvíli zapomeneme na podmořské oblasti, stále zůstává velké množství potenciálních lokalit.

V roce 2011 prezentoval mezinárodní tým vědců poznatky o lokalitě Cádíz na jihu Španělska. V tamních bažinách se prý ukrývají zbytky starověkého města, které by podle zápisků Platona mohlo být Atlantidou.

Poměrně velká vědecká pozornost se v souvislosti s Atlantidou zaměřuje také na africkou Saharu. V pouštní oblasti lze totiž najít skalní prstencovou soustavu Guell al-Richat, které se přezdívá Oko Sahary.

Nádherný kus země v minulosti přilákal kupříkladu francouzského badatele Théodora Monoda (1902–2000), který zjistil, že v dávných dobách na tomto území skutečně žili lidé. V současnosti se čeká, zda se v Richatu uskuteční další podrobný a dlouhodobý výzkum.

Když si ke zmíněným lokalitám přidáme teorii, že se bájná říše rozkládala na území dnešní Antarktidy, která kdysi nebyla ledovou pustinou, ale úrodným místem, je jasné, že možnosti jsou prakticky nekonečné. Podaří se jednou vědě zvítězit nad spekulacemi a nejasnostmi?

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
od 3.4.2025 1.0tis
Malý Chris vylézá z vany, ještě v županu běží do obývacího pokoje a pouští televizi. Dávají zprávy a chvíli se neděje nic zvláštního. Dokud se moderátor neobrátí přímo na něj a neřekne: „Ahoj, Chrisi.“ Chlapec sebou škubne úlekem. Obraz přeskakuje a moderátor opakuje stále dokola: „Ahoj, Chrisi.“ Má snad chlapec halucinace? Je to nějaká noční můra? Nebo skutečnost? Poznat pravdu je těžší, než se z
od 2.4.2025 1.5tis
V západoafrické Gambii je rozšířena legenda o podivném zvířeti označovaném jako Ninki-Nanka. Kryptozoologové souhlasí jen částečně. Proč? Podle nich se nejedná o legendu, ale o zvíře z masa a krve, které však současná věda zatím nepoznala. Matoucí ovšem je, že se prý nápadně podobá čínskému mytologickému drakovi.   U místních obyvatel vyvol
od 2.4.2025 2.0tis
Pracovníci národního ústavu pro mořské savce v americkém San Diegu v roce 1984, poslouchají mumlání vycházející z nádrže velryb a delfínů, které zní jako rozhovor dvou lidí někde hodně daleko.  Jednoho dne se z nádrže vynoří zmatený potápěč. „Kdo mi řekl, abych vylezl ven?“ Nikdo takový pokyn nevydal. Pak si muž uvědomí, že hluboký hlas, který několikrát
od 2.4.2025 2.1tis
Asi dvoumetrový hominid s tělem pokrytým hustou srstí se nejvíce blíží chybějícímu evolučnímu článku mezi člověkem a opicí. Skrývá se v divokých lesích a horách na různých místech planety pod různými jmény. V Severní Americe mu říkají bigfoot nebo také seskveč. Jeho existence nebyla vědou nikdy uznána. Ale důkazy se neustále hromadí. Seznamte se s těmi nepřesvědčivějšími… [gallery ids="110814,1
od 30.3.2025 2.8tis
Brazilská mytologie je zaplněna podivnými kreaturami. Mnoho bájných příběhů se týká povodí Amazonky. Není divu, protože tato oblast je stále v centru pozornosti zoologů a spoléhají na ni i kryptozoologové. Občas se zdá, že některá stvoření připlavala z mytologie do reality. Příkladem je tajemné zvíře pojmenované holadeira. Výskyt kryptidního kytovc
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz