Skip to content

Vědci zachytili 93 nových signálů z vesmíru! Jsou umělého původu?

Prohlášení vědců, že k Zemi opakovaně přichází tajemný radiový signál, který je nejspíš umělého původu, před dvěma lety vyvolalo rozruch. Mnozí mají spíše za to, že je vysílá nějaké zatím nepopsané vesmírné těleso, možná zanikající hvězda.

Zatímco se odborníci přou o zdroji radiových záblesků, jejich výskyt je čím dál hojnější.

Obrovský talíř radioteleskopu v areálu observatoře Parkes v Novém Jižním Walesu v Austrálii se tyčí k obloze a nepřetržitě monitoruje nebe nad námi a naslouchá všemu, co se šustne v dalekém kosmu. A pak to přijde.

Jeden náhlý záblesk silných radiových vln a pak zase nic. Je tak krátký, že si ho zprvu nikdo ani nevšimbe. Co to mohlo být? Když americký astrofyzik Duncan Lorimer a jeho student David Narkevic procházejí data teleskopu, záznam o záblesku najdou a začnou pátrat po tom, co ho mohlo způsobit.

Prohledají i starší archivní data, z nichž zjistí, že ppodobný signál trvající pouhé milisekundy radioteleskop Parkes zachytil už v roce 2001 a dokonce hned dvakrát. Signál podle všeho k Zemi doputoval z hlubokého vesmíru, jeho zdroj ale zůstává neznámý dodnes.

Lorimerovy záblesky, jak je ostatními vědci tento jev následně pojmenován, sám jeho objevitel označuje za něco naprosto nevídaného. V průběhu let se ovšem příjem stejných signálů pro astronomy stane téměř rutinou.

Nové případy totiž v posledních letech přibývají po desítkách!

Duncan Lorimer
SILNĚJŠÍ NEŽ SLUNCE

Ještě donedávna byly případy, kdy teleskopy záhadný signál zachytí, poměrně vzácné. „Musíte prohledávat nebe velmi dlouho, abyste to našli,“ prohlašuje současný britský astrofyzik Dan Thornton, jehož tým je jedním z těch, kterým se to podařilo.

„Důvod, proč jsme signál zachytili, je prostě ten, že jsme ho hledali dost dlouho,“ přiznává. Zatím nikdo ho však nedokázal pozorovat v reálném čase. Jde totiž o velice krátký výboj, kterého si vědci jednoduše nemohou všimnout včas a tak je vždy objeven až při procházení záznamů.

Přestože ale trvá pouhé milisekundy, je neuvěřitelně intenzivní. Pro představu, na jednu milisekundu trvání signálu, je podle výpočtů vygenerováno tolik energie, kolik naše Slunce vydá za deset tisíc let!

Pro tuto charakteristickou vlastnost začnou vědci Lorimerovy záblesky označovat zkratkou FRB, tedy fast radio bursts (rychlé radiové výboje, pozn. Red.). Zdrojem signálu proto musí být těleso, které naše věda zatím nezná.

Čeká astronomy další překvapivý objev?

POMOHLA UMĚLÁ INTELIGENCE

Když už se podařilo nastřádat trochu víc dat, začali se astronomové pídit po tom, odkud přesněji se signál ozývá, ani to není úplně snadné, neboť obvykle jde o jednorázový výboj, který se ze stejného místa už neozve.

Například zdroj záblesku Duncana Lorimera se nachází mimo naší galaxii nedaleko Malého Magellanova mračna. Ovšem z míst, kde moderní věda žádné vesmírné objekty zatím nezpozorovala. Existuje ovšem také zdroj, z něhož signál přichází dlouhodobě.

Tento zatím neznámý zdroj nese označení FRB 121102 a na obloze severní hemisféry se nachází stejným směrem jako souhvězdí Vozky. Signál ovšem putuje z mnohem vzdálenějšího místa mimo naši galaxii, z galaxie od nás vzdálené tři miliardy světelných let.

Právě na FRB 121102 se astronomové v nedávné době zaměřili. Na pomoc s detekováním záblesků si dokonce sestrojili umělou inteligenci, která se podle zprávy z loňského září ukáže jako velice užitečná.

Během pěti hodin monitorování oblohy astronomové zachytí 21 nových záblesků vycházejících ze stejného místa a počítač rozpozná ještě 72 dalších! Jaký objekt je ale vysílá?

Tajemných rádiových výbojů stále přibývá.
MOŽNOSTI UBÝVAJÍ

V samých počátcích pozorování odborníci zvažují, zda nejde jen o signál ze Země odražený zpět od nějakého kosmického smetí. Pak přicházejí na řadu různá známá kosmická tělesa. Donedávna byla jako možné vysvětlení předkládána vzájemná kolize dvou neutronových hvězd nebo černých děr.

Jenže tato hypotéza je vyvrácena poté, co se ozve dvojitý signál. Dva výboje ze stejného místa přicházející v rozpětí několika milisekund prý vylučují možnost, že by šlo o srážku dvou hmotných těles.

„Mnohé z navrhovaných modelů k vysvětlení FRB používají jednorázovou vysoko-energetickou událost zahrnující pevné objekty, například neutronové hvězdy. Jimi ale nelze snadno vysvětlit dvojitý FRB,“ tvrdí tým australských vědců, který dvojitý záblesk zaznamenal.

Tento tým ve své zprávě také opatrně naznačuje, že by mohlo jít o signál umělého původu. „Bylo by to fantastické, pokud by šlo o signál mimozemšťanů. Vědomí, že nejsme sami v tomto obrovském vesmíru, bude mít dramatický dopad na naše vnímání našeho místa v tomto schématu,“ prohlašují. Není ale trochu předčasné mluvit hned o mimozemské civilizaci?

MALÍ ZELENÍ MUŽÍČCI

Pravdou je, že mnoho dalších možných vysvětlení už jinak nezbývá. Hovoří se ještě o explozi černých děr na konci procesu kvantového vyzařování. I to jsou ale jen nepodložené domněnky. Zvažovány jsou i pulsary či jejich kolaps, ovšem tomu neodpovídá síla signálu a jeho chování.

Pulsary sice vysílají poměrně intenzivní elektromagnetické záření, ovšem v pravidelných intervalech, zatímco FRB jsou celkem nevyzpytatelné. Paradoxně i pulsary jsou zpočátku považovány za signál mimozemské civilizace.

V roce 1967 dvojice astronomů Jocelyn Bellová Burnellová (*1943) a Antony Hewish (*1924) z Univerzity v Cambridgi objeví vůbec první pulsar a jsou jeho pravidelným vyzařování natolik zmateni, že neznámé těleso pojmenují LGM-1.

Jako little green men, tedy malí zelení mužíčci. Stejně tak i nyní jsou nové neznámé signály spojovány s možnou mimozemskou technologií. Je to jen bláznivá teorie, nebo se v ní může skrývat něco pravdy?

Způsobuje vše pozůstatek nějaké supernovy?
NOVÝ OBJEV PŘINÁŠÍ NOVOU NADĚJI

Dvojice vědců z uznávaného astrofyzikálního ústavu v Cambridge, Avi Loeb a Manasvi Lingam, se před časem nechali slyšet, že FRB by mohly být vedlejším efektem obrovského výkonného zařízení, které možná slouží jako pohon pro obří vesmírné lodě.

Většina astronomů se však stále klaní k přirozenému původu signálu. Zatím nejnovější a široce přijímaná hypotéza za jeho zdroj označuje neutronovou hvězdu ve vzdálené trpasličí galaxii. Tato hvězda se pravděpodobně nachází ve velmi magnetizovaném prostředí, jako je pozůstatek supernovy, nebo v blízkosti černé díry.

Který z táborů je blíž pravdě se ukáže snad již brzy. Gerry Zhang, vědecký výzkumník stojící za umělou inteligencí, která pomohla odhalit 72 nových záblesků, věří, že jeho objev pomůže lépe sbírat potřebná data, což jistě povede k rozluštění tohoto vesmírného tajemství.

Jaké odpovědi se dočkáme? To je zatím doslova ve hvězdách.

Foto: Space.com, thenypost.files.wordpress.com, mybuckhannon.com, www.newscientist.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Technologie známá „z kriminálek“ odhalí zločince
epochaplus.cz

Technologie známá „z...

Dostat i z té nejrozmazanější fotky...
Jejich manželství prochází krizí
nasehvezdy.cz

Jejich manželství prochází...

Na mateřské dovolené je sotva...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Petr Stach: Chtěl bych pochopit smysl…
panidomu.cz

Petr Stach: Chtěl bych...

Vojín Dubálek ve filmu Tobruk. Jiří Palach v...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Rada Magdaleny Dobromily Rettigové hospodyňkám: Nevěrníkům servírujte polévku
epochaplus.cz

Rada Magdaleny Dobromily Rettigové...

Kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové vydaná...
Hlasy z kaple mi zatřely mysl
skutecnepribehy.cz

Hlasy z kaple mi zatřely mysl

Na výletě ke kapli jsem...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...