9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Vesmír a technologie
Vědci zachytili 93 nových signálů z vesmíru! Jsou umělého původu?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 20.3.2019
5.0tis
45
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Prohlášení vědců, že k Zemi opakovaně přichází tajemný radiový signál, který je nejspíš umělého původu, před dvěma lety vyvolalo rozruch. Mnozí mají spíše za to, že je vysílá nějaké zatím nepopsané vesmírné těleso, možná zanikající hvězda.

Zatímco se odborníci přou o zdroji radiových záblesků, jejich výskyt je čím dál hojnější.

Obrovský talíř radioteleskopu v areálu observatoře Parkes v Novém Jižním Walesu v Austrálii se tyčí k obloze a nepřetržitě monitoruje nebe nad námi a naslouchá všemu, co se šustne v dalekém kosmu. A pak to přijde.

Jeden náhlý záblesk silných radiových vln a pak zase nic. Je tak krátký, že si ho zprvu nikdo ani nevšimbe. Co to mohlo být?  Když americký astrofyzik Duncan Lorimer a jeho student David Narkevic procházejí data teleskopu, záznam o záblesku najdou a začnou pátrat po tom, co ho mohlo způsobit.

Prohledají i starší archivní data, z nichž zjistí, že ppodobný signál trvající pouhé milisekundy radioteleskop Parkes zachytil už v roce 2001 a dokonce hned dvakrát. Signál podle všeho k Zemi doputoval z hlubokého vesmíru, jeho zdroj ale zůstává neznámý dodnes.

Lorimerovy záblesky, jak je ostatními vědci tento jev následně pojmenován, sám jeho objevitel označuje za něco naprosto nevídaného. V průběhu let se ovšem příjem stejných signálů pro astronomy stane téměř rutinou. Nové případy totiž v posledních letech přibývají po desítkách!

Duncan Lorimer

SILNĚJŠÍ NEŽ SLUNCE

Ještě donedávna byly případy, kdy teleskopy záhadný signál zachytí, poměrně vzácné. „Musíte prohledávat nebe velmi dlouho, abyste to našli,“ prohlašuje současný britský astrofyzik Dan Thornton, jehož tým je jedním z těch, kterým se to podařilo.

„Důvod, proč jsme signál zachytili, je prostě ten, že jsme ho hledali dost dlouho,“ přiznává. Zatím nikdo ho však nedokázal pozorovat v reálném čase. Jde totiž o velice krátký výboj, kterého si vědci jednoduše nemohou všimnout včas a tak je vždy objeven až při procházení záznamů.

Přestože ale trvá pouhé milisekundy, je neuvěřitelně intenzivní. Pro představu, na jednu milisekundu trvání signálu, je podle výpočtů vygenerováno tolik energie, kolik naše Slunce vydá za deset tisíc let!

Pro tuto charakteristickou vlastnost začnou vědci Lorimerovy záblesky označovat zkratkou FRB, tedy fast radio bursts (rychlé radiové výboje, pozn. Red.).  Zdrojem signálu proto musí být těleso, které naše věda zatím nezná. Čeká astronomy další překvapivý objev?

POMOHLA UMĚLÁ INTELIGENCE

Když už se podařilo nastřádat trochu víc dat, začali se astronomové pídit po tom, odkud přesněji se signál ozývá, ani to není úplně snadné, neboť obvykle jde o jednorázový výboj, který se ze stejného místa už neozve.

Například zdroj záblesku Duncana Lorimera se nachází mimo naší galaxii nedaleko Malého Magellanova mračna. Ovšem z míst, kde moderní věda žádné vesmírné objekty zatím nezpozorovala. Existuje ovšem také zdroj, z něhož signál přichází dlouhodobě.

Tento zatím neznámý zdroj nese označení FRB 121102 a na obloze severní hemisféry se nachází stejným směrem jako souhvězdí Vozky. Signál ovšem putuje z mnohem vzdálenějšího místa mimo naši galaxii, z galaxie od nás vzdálené tři miliardy světelných let.

Právě na  FRB 121102 se astronomové v nedávné době zaměřili. Na pomoc s detekováním záblesků si dokonce sestrojili umělou inteligenci, která se podle zprávy z loňského září ukáže jako velice užitečná. Během pěti hodin monitorování oblohy astronomové zachytí 21 nových záblesků vycházejících ze stejného místa a počítač rozpozná ještě 72 dalších! Jaký objekt je ale vysílá?

Tajemných rádiových výbojů stále přibývá.

MOŽNOSTI UBÝVAJÍ

V samých počátcích pozorování odborníci zvažují, zda nejde jen o signál ze Země odražený zpět od nějakého kosmického smetí. Pak přicházejí na řadu různá známá kosmická tělesa. Donedávna byla jako možné vysvětlení předkládána vzájemná kolize dvou neutronových hvězd nebo černých děr.

Jenže tato hypotéza je vyvrácena poté, co se ozve dvojitý signál. Dva výboje ze stejného místa přicházející v rozpětí několika milisekund prý vylučují možnost, že by šlo o srážku dvou hmotných těles. „Mnohé z navrhovaných modelů k vysvětlení FRB používají jednorázovou vysoko-energetickou událost zahrnující pevné objekty, například neutronové hvězdy.

Jimi ale nelze snadno vysvětlit dvojitý FRB,“ tvrdí tým australských vědců, který dvojitý záblesk zaznamenal. Tento tým ve své zprávě také opatrně naznačuje, že by mohlo jít o signál umělého původu. „Bylo by to fantastické, pokud by šlo o signál mimozemšťanů.

Vědomí, že nejsme sami v tomto obrovském vesmíru, bude mít dramatický dopad na naše vnímání našeho místa v tomto schématu,“ prohlašují. Není ale trochu předčasné mluvit hned o mimozemské civilizaci?

MALÍ ZELENÍ MUŽÍČCI

Pravdou je, že mnoho dalších možných vysvětlení už jinak nezbývá. Hovoří se ještě o explozi černých děr na konci procesu kvantového vyzařování. I to jsou ale jen nepodložené domněnky. Zvažovány jsou i pulsary či jejich kolaps, ovšem tomu neodpovídá síla signálu a jeho chování.

Pulsary sice vysílají poměrně intenzivní elektromagnetické záření, ovšem v pravidelných intervalech, zatímco FRB jsou celkem nevyzpytatelné. Paradoxně i pulsary jsou zpočátku považovány za signál mimozemské civilizace.

V roce 1967 dvojice astronomů Jocelyn Bellová Burnellová (*1943) a Antony Hewish (*1924) z Univerzity v Cambridgi objeví vůbec první pulsar a jsou jeho pravidelným vyzařování natolik zmateni, že neznámé těleso pojmenují LGM-1.

Jako little green men, tedy malí zelení mužíčci. Stejně tak i nyní jsou nové neznámé signály spojovány s možnou mimozemskou technologií. Je to jen bláznivá teorie, nebo se v ní může skrývat něco pravdy?

Způsobuje vše pozůstatek nějaké supernovy?

NOVÝ OBJEV PŘINÁŠÍ NOVOU NADĚJI

Dvojice vědců z uznávaného astrofyzikálního ústavu v Cambridge, Avi Loeb a Manasvi Lingam, se před časem nechali slyšet, že FRB by mohly být vedlejším efektem obrovského výkonného zařízení, které možná slouží jako pohon pro obří vesmírné lodě.

Většina astronomů se však stále klaní k přirozenému původu signálu. Zatím nejnovější a široce přijímaná hypotéza za jeho zdroj označuje neutronovou hvězdu ve vzdálené trpasličí galaxii. Tato hvězda se pravděpodobně nachází ve velmi magnetizovaném prostředí, jako je pozůstatek supernovy, nebo v blízkosti černé díry.

Který z táborů je blíž pravdě se ukáže snad již brzy. Gerry Zhang, vědecký výzkumník stojící za umělou inteligencí, která pomohla odhalit 72 nových záblesků, věří, že jeho objev pomůže lépe sbírat potřebná data, což jistě povede k rozluštění tohoto vesmírného tajemství.

Jaké odpovědi se dočkáme? To je zatím doslova ve hvězdách.

Foto: Space.com, thenypost.files.wordpress.com, mybuckhannon.com, www.newscientist.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 5.8.2022 3.2tis
Dopravní prostředky ztvárněné ve sci-fi filmech nemusí být vždycky jenom nereálné a přitažené za vlasy. Některá filmová a seriálová díla ukazují v tomto směru i poměrně realistickou vizi budoucnosti. Nedávno se o to pokusil známý seriál Westworld. Především třetí řada této americké série z produkce HBO ukázala velmi zajímavé možnosti. Svět vytvořený tvůrci seriálu se […]
od Eva Soukupová 4.8.2022 3.1tis
Umělá inteligence, která je schopná vytvořit obraz čehokoli na základě jednoduchého požadavku, si zkusila představit „poslední selfie, které kdy bylo pořízeno“. Výsledky jsou neobyčejně mrazivé. Umělá inteligence DALL-E společnosti OpenAI by mohla brzy umožnit komukoli získat obrázek naprosto čehokoli, co si lidská mysl dokáže představit. Stačilo by běžnými slovy popsat, co dotyčný hledá, a o […]
od Matěj Soukup 3.8.2022 2.8tis
Ačkoliv žádné důkazy ještě v rukou nemáme, v moderní době už mnoho vědců i laiků vyslovilo přesvědčení, že ve vesmíru nejsme sami a že někde se nachází život mnohem inteligentnější než ten náš. Pokud to tak je, pravděpodobně už by nás touhle dobou zachytil a sledoval. Kde by v tom případě měl jednu z nejvhodnějších […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 3.0tis
Americká vládní vědecká agentura Národní úřad pro oceán a atmosféru se obrátil na veřejnost s žádostí o pomoc při objasnění výskytu řady děr na mořském dně. Zatím totiž žádný z vědců nedokázal vysvětlit, kdo nebo co díry vytvořilo a proč.     Neidentifikované díry, které se objevují v přímé linii a mají zajímavě shodnou velikost […]
od Mirek Brát 27.7.2022 3.2tis
Rozvoj digitálních technologií dal příznivcům UFO skvělý nástroj, jak se zapojit do pátrání po mimozemských civilizacích. Stačí pečlivě prohlížet mapy zemského povrchu. Pak můžete světu hrdě oznámit, že jste našli to, co ostatní přehlédli. Co? UFO! Kde? V Grónsku! Senzační zprávu do světa vypustil Scott Waring, který si udělal renomé, když identifikoval podezřelé anomálie na snímcích […]