25. února 1950: Umírá kněz Josef Toufar, během jehož kázání mělo dojít k Číhošťskému zázraku.
Domů     Velká sfinga v Gíze: Hlídá osmý div světa hrobku skutečného boha?
Velká sfinga v Gíze: Hlídá osmý div světa hrobku skutečného boha?
od 22.1.2024
3.0tis
Víme už o majestátní Sfinze všechno? Nebo ještě stále skrývá nějaká tajemství?
319
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Bývá nazývána osmým divem světa a pyšně se tyčí po boku pyramid coby největší symbol starověkého Egypta. Řeč je o slavné Sfinze z Gízy. Během desítek let výzkumů o ní egyptologové zjistili obrovskou spoustu informací. Nebo si to jen namlouvají?

Zdá se totiž, že tahle tvář s neprostupným výrazem si svá největší tajemství dál bedlivě střeží…

Víme už o majestátní Sfinze všechno? Nebo ještě stále skrývá nějaká tajemství? Jak dlouho už Sfinga stojí? Je možné, že je mnohem starší než se dnes předpokládá? Co naznačuje tvář Sfingy a byla předělána, jak se někteří archeologové domnívají? Je možné, že se přímo pod Sfingou ukrývají vědomosti nevyčíslitelné hodnoty?

Velká sfinga v Gíze je největší nám známou sfingou starověku. 73 metrů dlouhé a 20 metrů vysoké dílo vytesané z jediného kusu vápence je natolik dechberoucím architektonickým skvostem, že se dodnes spekuluje, jestli něco takového vůbec mohli vytvořit lidé.

Kolují teorie, že ve skutečnosti jsou autory mimozemšťané, případně nějaká dávno zapomenutá civilizace, které dosáhla pozoruhodného stupně technologického vývoje.

Mezi tlapami Sfingy je vztyčená téměř čtyřmetrová žulová stéla (starověký typ památníku umístěný na obětištích či náhrobcích – pozn. red.), skrze nějž ke všem příchozím promlouvá a říká:

„Stojím zde od počátku věků.“ Podle mýtů starověkých Egypťanů jde o období nazývané Zep Tepi. Zlatou éru, kdy mezi lidem běžně kráčeli bohové. To samozřejmě historici považují za pouhou legendu.

Jenže, nenahrávají takové příběhy spekulacím o tom, že možná kdysi v Egyptě skutečně přebývali návštěvníci z hvězd? Jsou oni odpovědí na množství nevyjasněných otázek, které kolem této fascinující starověké velmoci a jejích dovedností máme?

Jak dlouho už Sfinga stojí? Je možné, že je mnohem starší než se dnes předpokládá?
Jak dlouho už Sfinga stojí? Je možné, že je mnohem starší než se dnes předpokládá?

Skrytá tvář

Dlouhou dobu se mělo za to, že Sfinga byla v Gíze vytvořena někdy mezi lety 4000–3000 př. n. l. Ukazuje se ale, že její reálné stáří je mnohem větší hádankou, než si odborníci mysleli.

Všechny předpoklady staví na hlavu americký geolog Robert Schoch, který v 90. letech dochází k závěru, že majestátní výtvor nese stopy po vodní erozi způsobené dešti a záplavami, které se v Egyptě vyskytovaly o mnoho tisíc let dříve!

Pokud se můžeme takto mýlit s odhadem jejího stáří, co další záhady, které ji obklopují? Dost možná ani nevíme, jak doopravdy původně vypadala. Jistě, každý vám poví, že sfinga má tělo lva a obličej člověka.

Jenže, ta v Gíze, údajně nesoucí rysy faraona Rachefa (asi 2500–2448 př. n. l.) původně lidskou tvář nejspíš neměla! To psí bůh Anubis, strážce říše mrtvých, měl takto shlížet na staroegyptský lid a dbát na klid jeho zesnulých.

Tomuto tvrzení nahrává zvláštní poloha těla domnělého ležícího lva, která zkrátka podobě odpočívajícího krále zvířat vůbec neodpovídá. Naopak při pohledu na ležícího psa (např. jezevčíka – pozn. red.) vám obraz sfingy na mysli vytane okamžitě.

Co naznačuje tvář Sfingy a byla předělána, jak se někteří archeologové domnívají?
Co naznačuje tvář Sfingy a byla předělána, jak se někteří archeologové domnívají?

Bůh z masa a kostí?

Dávní tvůrci vynaložili při vytváření sfingy obrovské úsilí. I proto se zdá zvláštní, že by při tesání finální podoby nebyli naprosto precizní a nevznikla tak dokonalá kopie lvího těla.

Byla tedy bájná Sfinga původně obřím psem, a její hlavu změnili až v průběhu let? Gíza je navíc nejznámější světovou nekropolí, městem mrtvých, jak bývají nazývaná monumentální pohřebiště dávnověku umístěná mimo tehdejší obývaná centra.

I proto by zde přítomnost Anubise dávala smysl. A je tu ještě jedna záhadná okolnost. V budově v těsném sousedství sfingy má být dle nápisu na ní pohřbena hodně neobvyklá osoba – staroegyptský bůh Osiris!

Odborníci tvrdí, že jde jen o symbolické označení, nikoliv zprávu o tom, že byli dávní bozi z masa a kostí. Nicméně se jedná o další polínko přiživující oheň zastánců teorie o tzv.

starověkých astronautech, tedy mimozemšťanech, kteří kdysi navštívili naši planetu a ovlivnili celou egyptskou kulturu. Mohla mít právě proto Sfinga původně podobu Anubise? Protože jen on je hoden strážit jiného boha?

Je možné, že se přímo pod Sfingou ukrývají vědomosti nevyčíslitelné hodnoty?
Je možné, že se přímo pod Sfingou ukrývají vědomosti nevyčíslitelné hodnoty?

Naplněná věštba?

Nový rozměr mystična Sfinze dodává americký věštec Edgar Cayce (1877–1945), který tvrdí, že se uvnitř ní nachází zakázaná knihovna, jíž nazývá Síň záznamů.

Má obsahovat veškeré ezoterické znalosti, a také kompletně zapsané dějiny světa, od počátku času. Odkazuje snad právě na ni i památník umístěný mezi tlapami Sfingy? Nebo se naopak spíš Cayce inspiroval jím?

V roce 1997 provádí v Gíze američtí historici Joe Jahoda a Joseph Schor seismologické pokusy. Ty odhalí, že pod Sfingou je dosud neznámý prostor, přesně tam, kde Cayce předpovídal!

 Vzhledem k tomu, že se tam nachází pravý úhel, je vyloučené, že by šlo o dílo přírody. Někdo to tedy vytvořil uměle. Ale kdo a z jakého důvodu? Bohužel, historici od egyptské vlády nikdy nedostanou povolení k důkladnému průzkumu.

Ví snad tamější úřady, jaká šokující a potenciálně nebezpečná tajemství se dole skrývají? Střeží je? Nebo to je až příliš dobrodružná představa vhodná spíše pro romány či filmy? Jisté je, že Velká sfinga v Gíze ještě neřekla poslední slovo…

Foto: Pxfuel
Lokalita:
reklama
Související články
od 23.2.2024 2.3tis
Zažloutlé stránky s vybledlými ilustracemi a honosným písmem, kterému už dnes rozumí málokdo. Tak často vypadají prastaré magické knihy, které už od starověku kolují po světě. Ukrývají se v nich opravdu návody na temná kouzla? Nebo jde ve skutečnosti o neškodné texty plné výmyslů a mystifikací?   Psaní temné magické příručky se prý mnoho let věnoval například křesťanský biskup Gottskalk Niku
od 22.2.2024 2.4tis
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smrti však ani on neunikne. I když vlastně… Podle pověstí a legend se má podařit slavnému eskamotérovi ošálit i samotnou „zubatou“!     Její
od 22.2.2024 3.0tis
Tajemné jevy a osobnosti spojené s nejrůznějšími zázraky a zvláštními schopnostmi. I to je významná součást křesťanství. Mnohé z těchto osobností dnes církev považuje za mystiky - jedince s hlubokou duchovní zkušeností. Představujeme ty nejslavnější z nich. Skutečně jim Bůh propůjčil neobyčejné síly?   Na okraji pastviny stojí dvě postavy. Ta starší, služebná v rodině německého šlechtic
od 20.2.2024 2.9tis
Slýchají o něm už děti na prvním stupni základní školy. Učitel národů Jan Amos Komenský  je bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších učenců naší historie. Jenže i za jeho životem a dílem se ukrývají mnohá tajemství a nejasnosti. Věnoval se tento velký myslitel mystickým a okultním vědám?    V honosném salónku sedí dvojice mužů a popíjejí z karaf víno. Ten starší, obdařený hustý
od 18.2.2024 3.1tis
Návštěvníci Muzea Paula Gauguina na Tahiti se blíží k dvojici působivých domorodých soch. „Nedotýkat se!“ vykřikne průvodkyně. Nejde o zákaz, který má chránit umělecká díla, ale samotné obdivovatele. Pouhým dotykem totiž prý na sebe mohou přivolat pohromu. A co teprve, kdyby se sochu snažili přemístit? To by se údajně vystavili nebezpečí smrti!   Kdo někdy pobýval na nevelkém ostrově Rai
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdo jí sebral roli princezny?
nasehvezdy.cz
Kdo jí sebral roli princezny?
Krásná Lucie Borhyová (45) se sice objevila několikrát v seriálech v rámci epizodních rolí, ale nejvíce známá je určitě jako moderátorka televizního zpravodajství. Kdysi ale mohlo být všechno jinak.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Fenomenální pozvednutí očního okolí
iluxus.cz
Fenomenální pozvednutí očního okolí
Naše oči mají pozoruhodnou schopnost vyjadřovat emoce, a to rezonuje s významem cílené péče o oční kontury. Od svého vzniku klade kolekce Skin Caviar od La Prairie zvláštní důraz na péči o oči a nabíz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Unikátní ultra-temná galaxie
epochaplus.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu
Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Gábince by bylo osmnáct
skutecnepribehy.cz
Gábince by bylo osmnáct
Byla by plnoletá. Moje vnučka. Co by asi dělala? Čím by se chtěla stát? Měla by život před sebou. Když se vám stane něco takového, smíříte se s tím, že dítě už není mezi živými. Jinak by vás ta nejistota zničila. Stejně si ale občas řeknete: „Ona určitě někde je a je moc spokojená.“ Byla naše sluníčko
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
epochaplus.cz
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to. „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin