V říjnu letošního roku zaznamenali astronomové neznámý objekt letící obrovskou rychlostí napříč naší sluneční soustavou.
Dle propočítané trajektorie došli odborníci k závěru, že těleso s předběžným označením A/2017 U1 nepochází ze sluneční soustavy, a muselo tak přiletět z mezihvězdného prostoru.
Objekt má průměr kolem 400 metrů a doposud není jasné, zda se jedná o planetku, kometu či nějaké jiné vesmírné těleso. Jeho rychlost přiblížení ke Slunci byla 25,5 km/s a po průletu se nyní pohybuje rychlostí až 44 km/s.
14 října byl tento návštěvník nejblíže Zemi (ve vzdálenosti 24 mil. km). Nyní míří pryč ze sluneční soustavy směrem k souhvězdí Pegasa a již nikdy se nevrátí.
Jedná se o vůbec první potvrzený průlet tělesa s původem v jiných částech naší galaxie.
Expert z NASA Paul Chodas k tomu prohlásil: „Na tento den jsme čekali celá desetiletí.
Dlouho jsme předpokládali, že takové objekty existují – asteroidy nebo komety, pohybující se mezi hvězdami a příležitostně procházející skrz naši sluneční soustavu – toto je ale vůbec první případ.
Prozatím vše naznačuje tomu, že se skutečně jedná o mezihvězdný objekt, ale více údajů nám pomůže tuto událost potvrdit.“
Budeme si tak muset ještě nějaký čas počkat, než astronomové vyhodnotí všechny zachycené údaje a přijdou s kompletním prohlášením, o jaký objekt se jednalo a odkud přiletěl.
Možná by se tak mohla znovu rozvířit debata o teorii, kterou zastávají někteří vědci, že život nevznikl v naší sluneční soustavě, ale že sem byl dopraven právě těmito mezihvězdnými cestovateli z jiných částí galaxie.