15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Záhady historie
Víc než jen pověst: Záhadná smrt kopíruje současnou legendu
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 21.4.2021
6.3tis
Ústředním motivem pověsti je žena uvězněná v nádrži, foto Pixabay
586
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Smrt kanadské turistky Elisy Lam je podivná v mnoha ohledech. Jedním z nejmrazivějších aspektů je fakt, že téměř dokonale kopíruje moderní městskou legendu, podle které byl několik let před záhadným incidentem natočen film.

Ústředním motivem pověsti je žena uvězněná v nádrži, foto Pixabay Vodní nádrže hrají hlavní roli v řadě městských legend, foto Pixabay Elisa Lam, foto neznámý autor / Creative Commons / Fair use V nádrží se obvykle skrývá tělo zmizelé majitelky, foto Pixabay

Tato legenda se vypráví hlavně na západě, zejména v USA, ale zaznamenána byla také v Japonsku. Žena beze stopy zmizí a do prázdného domu, který po ní zůstane, se časem nastěhuje nová rodina. Ta si záhy všimne, že z kohoutků teče divně zbarvená zapáchající voda.

Při pátrání po zdroji znečištění kdosi nahlédne do nádrže na vodu u domu a v ní najde rozkládající se tělo ztracené původní obyvatelky domu. V japonské verzi se ztratí malá holčička, po které je sice okamžitě vyhlášeno pátrání, ale najít se ji nepodaří.

Až o tři měsíce později si obyvatelé bytového komplexu, kde dívka se svou rodinou žila, začnou stěžovat na zvláštní chuť vody. Při kontrole vodní nádrže na střeše je nalezeno dívčino tělo. Strašidelná pověst o těle ve vodní nádrže je podobně jako řada dalších zfilmována.

V roce 2005 vzniká horor Temné vody, který s tímto námětem pracuje. Mohl by se takový příběh přiblížit realitě? V roce 2013 se už tak děsivá legenda stává ještě děsivější skutečností.

V nádrží se obvykle skrývá tělo zmizelé majitelky, foto Pixabay

SMRT V HOTELU CECIL

Je 21. února 2013 a údržbář levného hotelu Cecil ve východním Los Angeles v Kalifornii si odemyká zabezpečené dveře vedoucí na střechu a následně odsouvá těžké víko vodní nádrže, aby zkontroloval její obsah.

Už nějakou dobu si totiž hoteloví hosté stěžují, že voda, ve které se koupou, čistí si zuby a již pijí, má „odpornou pachuť“ a divnou barvu. Stížnostem vedení hotelu nejprve nevěnuje příliš pozornosti, ale po několika dnech, když jsou hosté hlasitější a rozezlenější, je jeden ze správců konečně pověřen úkolem najít příčinu stížností.

Tu nachází v jedné z nádrží na pitnou vodu. Na dně leží rozkládající se nahé ženské tělo, které, jak vzápětí vychází najevo, se do tanku dostalo téměř před třemi týdny! Ale jak?

Elisa Lam, foto neznámý autor / Creative Commons / Fair use

REALITA PŘEDČÍ LEGENDU

Mrtvá žena v nádrži je vzápětí identifikována jako jednadvacetiletá kanadská turistka Elisa Lam, která z hotelu bez ohlášení zmizela před 19 dny. Jako příčina smrti je stanoveno utonutí, ale záhadou zůstává, jak se vlastně do nádrže dostala.

Podle zjištění vyšetřovatelů jde totiž o něco téměř nemožného. Elisa by cestou na střechu musela překovat dveře střežené alarmem, aniž by spustila poplach, následně odklopit těžké kovové víko nádrže a protáhnout se 40 centimetrů úzkým otvorem.

Záchranáři musejí kvůli vyproštění těla celou nádrž rozřezat. Jak se do ní mohla studentka dostat? A proč by to vůbec dělala? Indicie nasvědčují tomu, že jí na střechu a možná i na onen svět dopomohl někdo další.

Žádné obvinění ale dosud nepadlo. Smrt Elisy Lam je velkou záhadou také kvůli nahrávce z hotelového výtahu, která zřejmě zachycuje poslední okamžiky jejího života. Na záznamu se chová podivně a vypadá to, že se snaží před kýmsi uprchnout.

Skrývá se ve výtahu, překotně mačká všechna tlačítka a pak hovoří s někým mimo záběr. S kým? A jak je možné, že se její smrt tak moc podobá moderní pověsti, kterou v mnoha ohledech ještě předčí?

Vodní nádrže hrají hlavní roli v řadě městských legend, foto Pixabay
Foto: Pixabay, Wikimedia commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 2.5tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.0tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.8tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 3.1tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.8tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]