Skip to content

Víc než jen pověst: Záhadná smrt kopíruje současnou legendu

Smrt kanadské turistky Elisy Lam je podivná v mnoha ohledech. Jedním z nejmrazivějších aspektů je fakt, že téměř dokonale kopíruje moderní městskou legendu, podle které byl několik let před záhadným incidentem natočen film.

Tato legenda se vypráví hlavně na západě, zejména v USA, ale zaznamenána byla také v Japonsku. Žena beze stopy zmizí a do prázdného domu, který po ní zůstane, se časem nastěhuje nová rodina. Ta si záhy všimne, že z kohoutků teče divně zbarvená zapáchající voda.

Při pátrání po zdroji znečištění kdosi nahlédne do nádrže na vodu u domu a v ní najde rozkládající se tělo ztracené původní obyvatelky domu. V japonské verzi se ztratí malá holčička, po které je sice okamžitě vyhlášeno pátrání, ale najít se ji nepodaří.

Až o tři měsíce později si obyvatelé bytového komplexu, kde dívka se svou rodinou žila, začnou stěžovat na zvláštní chuť vody. Při kontrole vodní nádrže na střeše je nalezeno dívčino tělo. Strašidelná pověst o těle ve vodní nádrže je podobně jako řada dalších zfilmována.

V roce 2005 vzniká horor Temné vody, který s tímto námětem pracuje. Mohl by se takový příběh přiblížit realitě? V roce 2013 se už tak děsivá legenda stává ještě děsivější skutečností.

V nádrží se obvykle skrývá tělo zmizelé majitelky, foto Pixabay

SMRT V HOTELU CECIL

Je 21. února 2013 a údržbář levného hotelu Cecil ve východním Los Angeles v Kalifornii si odemyká zabezpečené dveře vedoucí na střechu a následně odsouvá těžké víko vodní nádrže, aby zkontroloval její obsah.

Už nějakou dobu si totiž hoteloví hosté stěžují, že voda, ve které se koupou, čistí si zuby a již pijí, má „odpornou pachuť“ a divnou barvu. Stížnostem vedení hotelu nejprve nevěnuje příliš pozornosti, ale po několika dnech, když jsou hosté hlasitější a rozezlenější, je jeden ze správců konečně pověřen úkolem najít příčinu stížností.

Tu nachází v jedné z nádrží na pitnou vodu. Na dně leží rozkládající se nahé ženské tělo, které, jak vzápětí vychází najevo, se do tanku dostalo téměř před třemi týdny! Ale jak?

Elisa Lam, foto neznámý autor / Creative Commons / Fair use

REALITA PŘEDČÍ LEGENDU

Mrtvá žena v nádrži je vzápětí identifikována jako jednadvacetiletá kanadská turistka Elisa Lam, která z hotelu bez ohlášení zmizela před 19 dny. Jako příčina smrti je stanoveno utonutí, ale záhadou zůstává, jak se vlastně do nádrže dostala.

Podle zjištění vyšetřovatelů jde totiž o něco téměř nemožného. Elisa by cestou na střechu musela překovat dveře střežené alarmem, aniž by spustila poplach, následně odklopit těžké kovové víko nádrže a protáhnout se 40 centimetrů úzkým otvorem.

Záchranáři musejí kvůli vyproštění těla celou nádrž rozřezat. Jak se do ní mohla studentka dostat? A proč by to vůbec dělala? Indicie nasvědčují tomu, že jí na střechu a možná i na onen svět dopomohl někdo další.

Žádné obvinění ale dosud nepadlo. Smrt Elisy Lam je velkou záhadou také kvůli nahrávce z hotelového výtahu, která zřejmě zachycuje poslední okamžiky jejího života. Na záznamu se chová podivně a vypadá to, že se snaží před kýmsi uprchnout.

Skrývá se ve výtahu, překotně mačká všechna tlačítka a pak hovoří s někým mimo záběr. S kým? A jak je možné, že se její smrt tak moc podobá moderní pověsti, kterou v mnoha ohledech ještě předčí?

Vodní nádrže hrají hlavní roli v řadě městských legend, foto Pixabay

Foto: Pixabay, Wikimedia commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Omega Constellation s mimostřednou vteřinkou
iluxus.cz

Omega Constellation s...

Řada hodinek Omega Constellation se...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Jak se stát oblíbeným?
epochaplus.cz

Jak se stát oblíbeným?

Být oblíbeným není nikdy na škodu. Leckteré...