Čínská vesmírná agentura zveřejnila nové fotografie a videozáznamy z průlomové lunární mise, kdy sonda Chang’e 4 vůbec poprvé dosedla na odvrácenou stranu měsíce.
Jejím úkolem bylo prozkoumat největší impaktní pánev na jižním pólu měsíce-Aitken, která má v průměru 2500 kilometrů. Rover měl na této jedné z nejstarších měsíčních krajin zkoumat horniny na povrchu i pod ním.
Záznamy byly poslány přes satelit, který byl umístěn na oběžnou dráhu kolem libračního centra L2 (Lagrangeův bod L2) v soustavě Země-Měsíc.
Kvůli tomu, že se sonda nachází na straně měsíce, kterou nelze pozorovat, není totiž možná přímá komunikace s řídícím střediskem na Zemi.
„Je to skvělý technologický úspěch, odvrácená strana měsíce je mimo naše zorné pole, takže přímá komunikace s námi na Zemi není možná, pořízené snímky jsme získali zprostředkovaně přes satelit.
I samotné přistání bylo kvůli obtížnému terénu komplikované, ale nakonec úspěšné,“ uvedl profesor fyziky Andrew Coates z Mullardovy vesmírné laboratoře londýnské univerzity UCL.
https://www.youtube.com/watch?v=JJi_YEubKCY