27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Vesmír a technologie
VIDEO: Vyfotila Čchang´e-2 tajnou měsíční základnu?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.3.2022
2.8tis
Vesmírné sondy již zachytily množství podivných anomálií, foto Pixabay
311
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Pravidelná struktura připomínající členitou budovu na odvrácené straně Měsíce byla před deseti lety objevena na fotografii čínské orbitální sondy. Snímek přiživuje rozšířenou konspirační teorii, podle které na Měsíci existují tajní základny či dokonce doly, kde cizí mocnosti těží cenné nerosty.

Již mnoho let mezi příznivci konspiračních teorií kolují zprávy o tajné vojenské základně na odvrácené straně měsíce. Tato tvrzení ještě vydatně přiživuje marketingový tým komediálního filmu Iron Sky z roku 2012, který pojednává o tajné lunární základně, kam se těsně před koncem války uchýlily prominentní nacistické osobnosti.

I když se později tvůrci filmu přiznají, že fotografie stavby ve tvaru hákového kříže ukryté v měsíční kráteru byla falešná a do světa ji vypustili kvůli propagaci filmu, mnozí konspirační teoretikové v existenci tajných základen na odvrácené straně Měsíce věří dál.

A důkazy pro svá tvrzení nacházejí mimo jiné také ve fotografii, kterou pořídila čínská lunární sonda Čchang´e-2 vyslaná na oběžnou dráhu Měsíce v říjnu roku 2010. Úkolem této sondy je snímání lunárního povrchu ve vysokém rozlišení, aby vědci mohli najít vhodné místo pro přistání další plánované sondy.

Na jednom ze snímků se objevují obrysy něčeho, co vypadá jako budova složená z několika obdélníkových sektorů. Je to skutečně tajná měsíční základna?

Mnoho Číňanů věří, že na odvrácené straně Měsíce stojí tajné základny, foto Apollo 16 astronauts / Creative Commons / volné dílo

TAJNÁ ZÁKLADNA A TĚŽEBNÍ OPERACE

Na anomálii na snímku již v roce 2012 upozornil populární YouTube kanál Alien Disclosure Group. V nahraném videu autor na pozadí zvětšeného výseku inkriminované fotografie předkládá domněnku, že by mohlo jít o část tajné lunární základny.

„Dostaly se mi do rukou snímky od zdroje, který tvrdí, že Čína brzy zveřejní fotografie sondy Čchang´e-2 s vysokým rozlišením, na nichž jsou zřetelně viditelné budovy a struktury na měsíčním povrchu,“ prohlašuje další UFO badatel Michael Sallia.

Někteří konspirační teoretikové zajdou se spekulacemi ještě dál a tvrdí, že jde o jakési tajné doly, kde světové mocnosti a možná dokonce za spolupráce těch mimozemských těží cenné nerosty. Existenci tajné základny má prý potvrzovat také náhlé odmlčení sondy Yutu, která na odvrácené straně Měsíce fungovala od prosince 2013 do srpna 2016, kdy se již nepodařilo navázat se sondou spojení.

Tisíce Číňanů tehdy uvěří, že sonda byla cizí mocností záměrně zničena. „Důvodem bylo zabránit robotovi v objevení základen a dalších tajných technologií na povrchu Měsíce,“ prohlašuje současný britský spisovatel Nigel Watson.

Vyfotila orbitální sonda Čchang´e-2 jednu z těchto základen, nebo jde spíše o obyčejné zkreslení vzniklé během zpracovávání velkého objemu dat?

Foto: Pixabay, Youtube (Alien Disclosure Group)
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 1.2tis
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.5tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 22.9.2022 3.4tis
Výzkum vesmíru zahrnuje řadu incidentů, ze kterých jsou občas obviňovány i mimozemské civilizace. Patří k nim též projekty zacílené na Phobos a Deimos, měsíce planety Mars. Zejména osudy sovětských vesmírných sond Phobos 1 a Phobos 2 jsou do jisté míry stále záhadou! Názvy Phobos a Deimos pocházejí z řecké mytologie. Do češtiny je můžeme přeložit jako […]
od Mirek Brát 20.9.2022 2.7tis
Myšlenky na formu mimozemského života již dávnou nejsou omezené pouze na inteligentní tvory podobné lidem. Tak tomu bylo snad jen v devatenáctém století, kdy se rozeběhlo mapování údajných kanálů na planetě Mars. Potenciální život v kosmu mohou představovat zejména neviditelné mikroorganismy. Je zde však jedno velké riziko. Jaké? Vědci zkoumají meteority dopadnuvší na povrch naší planety v naději, […]