27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Vesmír a technologie
VIDEO: Vyfotila Čchang´e-2 tajnou měsíční základnu?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.3.2022
2.8tis
Vesmírné sondy již zachytily množství podivných anomálií, foto Pixabay
311
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Pravidelná struktura připomínající členitou budovu na odvrácené straně Měsíce byla před deseti lety objevena na fotografii čínské orbitální sondy. Snímek přiživuje rozšířenou konspirační teorii, podle které na Měsíci existují tajní základny či dokonce doly, kde cizí mocnosti těží cenné nerosty.

Již mnoho let mezi příznivci konspiračních teorií kolují zprávy o tajné vojenské základně na odvrácené straně měsíce. Tato tvrzení ještě vydatně přiživuje marketingový tým komediálního filmu Iron Sky z roku 2012, který pojednává o tajné lunární základně, kam se těsně před koncem války uchýlily prominentní nacistické osobnosti.

I když se později tvůrci filmu přiznají, že fotografie stavby ve tvaru hákového kříže ukryté v měsíční kráteru byla falešná a do světa ji vypustili kvůli propagaci filmu, mnozí konspirační teoretikové v existenci tajných základen na odvrácené straně Měsíce věří dál.

A důkazy pro svá tvrzení nacházejí mimo jiné také ve fotografii, kterou pořídila čínská lunární sonda Čchang´e-2 vyslaná na oběžnou dráhu Měsíce v říjnu roku 2010. Úkolem této sondy je snímání lunárního povrchu ve vysokém rozlišení, aby vědci mohli najít vhodné místo pro přistání další plánované sondy.

Na jednom ze snímků se objevují obrysy něčeho, co vypadá jako budova složená z několika obdélníkových sektorů. Je to skutečně tajná měsíční základna?

Mnoho Číňanů věří, že na odvrácené straně Měsíce stojí tajné základny, foto Apollo 16 astronauts / Creative Commons / volné dílo

TAJNÁ ZÁKLADNA A TĚŽEBNÍ OPERACE

Na anomálii na snímku již v roce 2012 upozornil populární YouTube kanál Alien Disclosure Group. V nahraném videu autor na pozadí zvětšeného výseku inkriminované fotografie předkládá domněnku, že by mohlo jít o část tajné lunární základny.

„Dostaly se mi do rukou snímky od zdroje, který tvrdí, že Čína brzy zveřejní fotografie sondy Čchang´e-2 s vysokým rozlišením, na nichž jsou zřetelně viditelné budovy a struktury na měsíčním povrchu,“ prohlašuje další UFO badatel Michael Sallia.

Někteří konspirační teoretikové zajdou se spekulacemi ještě dál a tvrdí, že jde o jakési tajné doly, kde světové mocnosti a možná dokonce za spolupráce těch mimozemských těží cenné nerosty. Existenci tajné základny má prý potvrzovat také náhlé odmlčení sondy Yutu, která na odvrácené straně Měsíce fungovala od prosince 2013 do srpna 2016, kdy se již nepodařilo navázat se sondou spojení.

Tisíce Číňanů tehdy uvěří, že sonda byla cizí mocností záměrně zničena. „Důvodem bylo zabránit robotovi v objevení základen a dalších tajných technologií na povrchu Měsíce,“ prohlašuje současný britský spisovatel Nigel Watson.

Vyfotila orbitální sonda Čchang´e-2 jednu z těchto základen, nebo jde spíše o obyčejné zkreslení vzniklé během zpracovávání velkého objemu dat?

Foto: Pixabay, Youtube (Alien Disclosure Group)
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 23.5.2022 2.8tis
Údaje z Hubbleova vesmírného dalekohledu poukázaly na nesrovnalost týkající se rozpínání vesmíru. Pro vědce jsou data natolik matoucí, že hovoří o „nové fyzice“, která by toto mohla vysvětlit. O vesmíru toho jistě mnoho nevíme a jedna z nejtrvalejších záhad se týká skutečnosti, že se vesmír rozpíná stále rychleji. Vědci již léta sbírají data a provádějí […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V roce 2019 byl díky projektu Event Horizon Telescope pořízen vůbec první snímek černé díry. Před několika dny si projekt připsal další prvenství, když zveřejnil první snímek gigantické černé díry ve středu Mléčné dráhy.     Projekt Event Horizon Telescope je velká soustava teleskopů sestávající z globální sítě radioteleskopů, díky nimž získává data potřebná k […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
O tom, že každé vesmírné těleso má svůj charakteristický zvuk, víme již dlouho. Nedávno vědci z NASA pořídili zvukový záznam akustických vln šířících se plynem v okolí supermasivní černé díry v souhvězdí Persea. Záznam, který pochází z černé díry vzdálené 250 milionů světelných let, byl vytvořen pomocí procesu známého jako sonifikace, který spočívá v přeměně […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
Vynálezce z německé univerzity sestrojil zařízení, které nepřetržitě sleduje dění na obloze a za pomoci umělé inteligence vyhodnocuje původ zaznamenaných objektů. Autor vynálezu nyní doufá v celosvětovou síť kamer pro detekci UFO. Nenápadná šedá krabice umístěná na budově Univerzity Julia Maximiliána ve Würzburgu ukrývá převratný kamerový systém SkyCAM-5, který využívá umělou inteligenci k odhalování neidentifikovaných […]
od Adriana Vojtíšková 16.5.2022 3.0tis
Byl antrax biologická zbraň, na titulce kterého sportovního magazínu není radno být a vážně je měsíční prach jedovatý? Čtěte dál…      OTÁZKA 1.: Byl v tajném sovětském zařízení vyráběn antrax  jako biologická zbraň? Jedna malá chyba, která vyústí ve smrt desítek lidí. To je katastrofa, která se stane v roce 1979 v bývalém sovětském […]