Léčitelství je zřejmě nejpopulárnějších nadpřirozenou schopností, se kterou je spojována božská moc. Existují vyvolení, kteří tvrdí, že dokážou léčit pouhým svým dotekem.
Pořádají velká shromáždění, během nichž lidé vstávají z vozíků, navrací se jim zrak, nebo se vyléčí z rakoviny. Někteří kazatelé dokonce vystupují v televizi a nechají svou údajnou moc působit skrz obrazovky. Co se vlastně při takovém léčení děje?
Samotná církev se k léčitelským schopnostem staví obezřetně. Aby bylo nějaké uzdravení označeno za zázračné, musí splnit několik podmínek.
Mělo by k němu dojít u takových chorob, které jsou přirozenou cestou nevyléčitelné, a rovněž by ho měli prozkoumat teologové i lékaři.
Bohem obdarovaní kazatelé?
Český křesťanský teolog Dan Drápal (*1949) po bohoslužbě přistoupí k dívce, která má jednu nohu kratší než druhou. Posadí ji, zvedne nohy, srovná je a krátce se pomodlí. A světe div se, dívčiny dolní končetiny mají stejnou délku.
Tomuto zázraku přihlížel prý muž vystupující pod jménem Joel a nejde prý o jediný podivuhodný čin, který český kazatel vykonal. V Česku je ale více věřících, kteří mají podle svědků dar léčitelství.
Patří mezi ně také Rostislav Klimt. Ten podle svých vlastních slov jako učitel dokonce vykonává zázraky přímo ve škole a léčí nemocné žáky.
„Před modlitbou a položením ruky žádám nemocné, aby vlastními ústy stručně, ale upřímně, požádali Ježíše o odpuštění hříchů a uzdravení,“ popisuje pastor Apoštolské církve.
Skutečný zázrak?
Mladý Američan Jeff je zoufalý. Doktoři mu řekli, že již nikdy nebude chodit! Mladík se však nevzdává a zkouší všechny možnosti. Jeho touha ho nakonec zavede do jednoho letničního sboru v Kalifornii. A z kostela již vyjde po svých!
Od té doby již uplynulo mnoho let a Jeff se stále těší dobrému zdraví. Tento příběh popisuje americký křesťanský spisovatel Tim Stafford (*1950).
Stal se muž svědkem skutečného zázraku, vše si vymyslel, nebo bychom našli pro celou záležitost přirozené vysvětlení?
Kam může vést slepá víra?
„Každý, kdo potřebuje pomoc, ať postoupí vpřed,“ vyzve přítomné americký pastor Daniel Romero.
Manželé Larry a Lucky Parkerovi k němu s nadějí postrčí svého jedenáctiletého syna Wesleyho, který trpí cukrovkou. Kazatel se pomodlí a prohlásí Wesleyho za vyléčeného.
Chlapec se rozradostněně vrací domů. Rodiče mu přestanou dávat inzulín, jenže jejich dítěti je druhý den špatně. Parkerovi však i přes zhoršující se stav Wesleyho stále doufají v zázrak a jenom se modlí.
Přitom na ně naléhá i jejich kněz, aby hocha raději odvezli do nemocnice. Kvůli tomu, že rodiče jsou přesvědčeni o zázračném uzdravení, chlapec nakonec zemře. Ani jeho smrt ale Parkerovy nepřesvědčí, místo toho věří, že jejich syn vstane z mrtvých.
Můžeme i přes takový tragický případ věřit, že některým věřícím Bůh svěřil schopnost uzdravovat?