Domů     Reportáže
Vnutí firmy reklamu i do lidských snů? První pokusy už proběhly!
Dominika Eliášová
od Dominika Eliášová 22.6.2021
4.5tis
Vnutí firmy reklamu i do lidských snů? První pokusy už proběhly!
Ničím nerušenému spánku možná brzy odzvoní. Foto: Unsplash
652
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Reklamy jsou, bohužel, všude. Vnucují se do filmů, videí i na každičkou webovou stránku a v různých úrovních uřvanosti a otravnosti nabádají, ať si koupíme to a to, abychom byli správně „cool“ a „in“.

A teď dokonce některé velké společnosti pracují na tom, jak lidem reklamu vnutit i do snů.

Před reklamou dnes zkrátka není úniku. Foto: Unsplash Netušeně spát a snít - to bude možná brzy minulostí. Firmy chtějí do snů propašovat reklamy. Foto: Unsplash Stanou se smart speakery zbraní proti klidnému spánku? Foto: Unsplash

Bohužel, to není sci-fi. Jeden americký výrobce piva už tento rok provedl experiment, kdy si skupina dobrovolníků před spaním pustila video, které obsahovalo záběry hor, vodopádů, a samozřejmě piva určité značky.

Sny o pivu sice měla jen hrstka, ale i to stačí k tomu, aby seriózní vědci začali bít na poplach.

Před reklamou dnes zkrátka není úniku. Foto: Unsplash

Důvod k obavám tu je

Metoda, jak je možné vpravit reklamu do snů, se nazývá cílená inkubace snů, a využívá se hlavně v terapii. Technika umožňuje navodit konkrétní téma snu, které u člověka docílí větší tvořivost nebo mu umožní vyřešit nějaký problém. A stejně jako další lidské vynálezy se i tato metoda dá zneužít proti člověku.

„Výzkum mozku už umožnil vytvořit několik návykových technologií, od mobilních telefonů po sociální sítě; nechceme být svědky toho, že se to samé stane s našimi sny,“ míní Adam Haar, vědec z MIT, který je spoluautorem dopisu za záchranu snů před spáry marketingových oddělení velkých společností, který podepsali vědci z celého světa.

Netušeně spát a snít – to bude možná brzy minulostí. Firmy chtějí do snů propašovat reklamy. Foto: Unsplash

Reklamní teror

Spánek je klíčový pro správné fungování myšlení a rozhodování, pro regeneraci celého organismu i vyčištění mozku od škodlivin. Sny pak zpracovávají myšlenky, nápady i situace předešlého dne a někteří dokonce věří, že se v nich skrývá hlas lidského podvědomí o tom, jak být šťastnější.

Co se stane, když nám klidný spánek naruší reklamní slogany? Podle Haara nic pěkného. „Reklamní inkubace snů není žádný srandovní fígl,“ píše se v dopise. „Umisťování snů do lidské mysli za účelem prodeje výrobků, zvláště pak návykových látek, vyvolává důležité etické otázky“.

Stanou se smart speakery zbraní proti klidnému spánku? Foto: Unsplash

Pozor na sny

K tomu je nutné, aby legislativa držela krok s kvapným rozvojem nových technologií, aby se zabránilo tomu, že si ziskuchtiví obchodní giganti vezmou lidské sny jako rukojmí pro vyšší výdělky.

Podle autorů dopisu je „snadné si představit svět, v němž smart speakery… se stanou nástrojem pasivní, podvědomé, celonoční reklamní kampaně, ať už s naším dovolením nebo i bez něj,“ píší.

Takže pozor na to, co si přes zařízení s Wi-Fi pouštíte pro klidnější spánek, aby z toho nakonec nebyla reklamní noční můra.

reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]