reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Reportáže
Vnutí firmy reklamu i do lidských snů? První pokusy už proběhly!
Dominika Eliášová
od Dominika Eliášová 22.6.2021
4.5tis
Ničím nerušenému spánku možná brzy odzvoní. Foto: Unsplash
652
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Reklamy jsou, bohužel, všude. Vnucují se do filmů, videí i na každičkou webovou stránku a v různých úrovních uřvanosti a otravnosti nabádají, ať si koupíme to a to, abychom byli správně „cool“ a „in“.

A teď dokonce některé velké společnosti pracují na tom, jak lidem reklamu vnutit i do snů.

Před reklamou dnes zkrátka není úniku. Foto: Unsplash Netušeně spát a snít - to bude možná brzy minulostí. Firmy chtějí do snů propašovat reklamy. Foto: Unsplash Stanou se smart speakery zbraní proti klidnému spánku? Foto: Unsplash

Bohužel, to není sci-fi. Jeden americký výrobce piva už tento rok provedl experiment, kdy si skupina dobrovolníků před spaním pustila video, které obsahovalo záběry hor, vodopádů, a samozřejmě piva určité značky.

Sny o pivu sice měla jen hrstka, ale i to stačí k tomu, aby seriózní vědci začali bít na poplach.

Před reklamou dnes zkrátka není úniku. Foto: Unsplash

Důvod k obavám tu je

Metoda, jak je možné vpravit reklamu do snů, se nazývá cílená inkubace snů, a využívá se hlavně v terapii. Technika umožňuje navodit konkrétní téma snu, které u člověka docílí větší tvořivost nebo mu umožní vyřešit nějaký problém. A stejně jako další lidské vynálezy se i tato metoda dá zneužít proti člověku.

„Výzkum mozku už umožnil vytvořit několik návykových technologií, od mobilních telefonů po sociální sítě; nechceme být svědky toho, že se to samé stane s našimi sny,“ míní Adam Haar, vědec z MIT, který je spoluautorem dopisu za záchranu snů před spáry marketingových oddělení velkých společností, který podepsali vědci z celého světa.

Netušeně spát a snít – to bude možná brzy minulostí. Firmy chtějí do snů propašovat reklamy. Foto: Unsplash

Reklamní teror

Spánek je klíčový pro správné fungování myšlení a rozhodování, pro regeneraci celého organismu i vyčištění mozku od škodlivin. Sny pak zpracovávají myšlenky, nápady i situace předešlého dne a někteří dokonce věří, že se v nich skrývá hlas lidského podvědomí o tom, jak být šťastnější.

Co se stane, když nám klidný spánek naruší reklamní slogany? Podle Haara nic pěkného. „Reklamní inkubace snů není žádný srandovní fígl,“ píše se v dopise. „Umisťování snů do lidské mysli za účelem prodeje výrobků, zvláště pak návykových látek, vyvolává důležité etické otázky“.

Stanou se smart speakery zbraní proti klidnému spánku? Foto: Unsplash

Pozor na sny

K tomu je nutné, aby legislativa držela krok s kvapným rozvojem nových technologií, aby se zabránilo tomu, že si ziskuchtiví obchodní giganti vezmou lidské sny jako rukojmí pro vyšší výdělky.

Podle autorů dopisu je „snadné si představit svět, v němž smart speakery… se stanou nástrojem pasivní, podvědomé, celonoční reklamní kampaně, ať už s naším dovolením nebo i bez něj,“ píší.

Takže pozor na to, co si přes zařízení s Wi-Fi pouštíte pro klidnější spánek, aby z toho nakonec nebyla reklamní noční můra.

Foto: vše Unsplash
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]