Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Vraclav: Zázračný pramen, tajemný kříž i děsivý upíři

Východočeská Vraclav se zapsala do dějin jednou z nejkrvavějších epizod středověku: vyvražděním Vršovců. Už méně se ale ví o dalších pozoruhodnostech. Jak je to s léčivým pramenem a co zobrazuje prastarý smírčí kříž?

Objevili se zde snad opravdu upíři?

Šokující tragická událost se tu odehrává 26. října 1108. Na zdejším knížecím přemyslovském hradu jsou v rámci vnitropolitického boje povražděni všichni významní členové rodu Vršovců! Sama Vraclav po tři století plní úlohu významné pevnosti, od poloviny 13.

století však její roli přebírá nedaleké Vysoké Mýto. Proč ji dodnes nelze pominout? Třeba také proto, že zdejší romantické údolí je spjato s údajným zázrakem. Legenda vypráví, že kdysi se zde usadil slepý poustevník, který se kál za svůj špatný život.

Oči si omýval vodou z vyvěrajícího pramene. A světe div se, zrak se mu údajně vrátil! Na památku této události je zde v roce 1692 postavena dřevěná poustevna s malou vížkou, které se přezdívá Fráterka.

Léčivý pramen teče v údolí dodnes. Byl skutečně příčinou poustevníkova prozření, nebo je to jen legenda?

MAGICKÉ ÚDOLÍ

Nad léčivým pramenem, ke kterému začínají přicházet lidé z dalekého okolí, je později vystavěn barokní kostel sv. Mikuláše. A řada lidí v léčivé účinky pramene stále pevně věří. Pramen, který pojí několik menších pramínků, protéká místem silného magnetismu, což prý může kvalitu vody ovlivňovat.

Podobný vliv na vodu údajně může mít i kostel. Může snad opravdu působit jako jakýsi silný energetický zářič, který v sobě kumuluje energii působící pozitivně na vše živé?

PODIVNÝ STRÁŽCE

Další z vraclavských pozoruhodností lze objevit krátce poté, co opustíme magické údolí a po silnici se vydáme dál na jih za hranice obce. V poli u silnice tu už dlouhá staletí stojí smírčí kříž. Takovéto kamenné kříže se kdysi vztyčovaly jako připomínka nějaké události (a nemuselo jít nutně o zabití, jak se mnohdy uvádí).

Na vraclavském kříži je ovšem zachycen velice zvláštní výjev. Zpodobňuje téměř pravidelný ovál, který je proťatý šipkou, jež směřuje vzhůru. Co to má znamenat?

Poustevna stojí na místě někdejšího údajného zázraku.

SPADLO NĚCO Z NEBE?

První asociace bývá taková, že reliéf na kříži zachycuje pád jakéhosi tělesa z nebes. Nedaleko kříže se nachází útvar, který bychom mohli označit za kráter. Na dně tohoto útvaru je dosud možno nalézt úlomky jakýchsi neobvyklých nerostů.

Je možné, aby byl na kříži zachycen pád meteoritu? Některé indicie by tomu nasvědčovaly. Badatel JAN ČERNÝ z jaroměřského UFO klubu Záblesk však přichází s tezí, že kříž nezachycuje něco, co spadlo z nebe dolů, ale že se jedná pouze o ne příliš povedené zobrazení samostřílu, který mohl být vražednou zbraní.

ZÁHADNÁ HORNINA

Úlomky horniny ze dna kráteru jsou při archeologickém průzkumu nalezeny ve vraclavském kostelíku sv. Václava. Archeologové zde v 90. letech minulého století objevují hroby datované do 11. století, tedy do doby těsně po založení přemyslovského hradiště.

V odkrytých hrobech je objevena právě ona zvláštní hornina, která může být pozůstatkem po možném pádu vesmírného tělesa nedaleko Vraclavi. Nachází se přitom uložena v předem vyhloubených důlcích. Ale proč?

Vždyť lidé 11. století znají mnohem vzácnější horniny. Proč jsou nerosty ze dna kráteru pro ně natolik výjimečné, že se stávají součástí pohřební výbavy zemřelých?

Žulový obelisk upomíná na nekompromisní řešení mocenských sporů. Vršovci byli vyvražděni a Přemyslovci vládli dalších 200 let.

UPÍŘI Z HRADIŠTĚ?

Mohlo jít o magický akt, související se životem zesnulých nebo s cestou na onen svět? S jistotou to nelze říci, a tak se můžeme jen domýšlet o skutečném účelu a všech souvislostech kolem podivné vraclavské horniny.

V souvislosti s pohřby stojí zato také připomenout, že ve Vraclavi jsou roku 1998 odkryty hroby se znaky tzv. protivampyrických zásahů (tedy zásahů proti údajným upírům), pocházející rovněž z 11. století.

Nejpatrnější to je v hrobě, kde leží kostra s oddělenou hlavou a dřevěným kolíkem vraženým do hrudi na místě srdce. Další dva mrtví pak leží na břiše. Nelze vyloučit, že tyto osoby měly přímou souvislost s vraclavským hradištěm.

Je tu i nějaká souvislost se záhadnou horninou? A proč se jich okolí bálo i po smrti?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...