Skip to content

Vraclav: Zázračný pramen, tajemný kříž i děsivý upíři

Východočeská Vraclav se zapsala do dějin jednou z nejkrvavějších epizod středověku: vyvražděním Vršovců. Už méně se ale ví o dalších pozoruhodnostech. Jak je to s léčivým pramenem a co zobrazuje prastarý smírčí kříž?

Objevili se zde snad opravdu upíři?

Šokující tragická událost se tu odehrává 26. října 1108. Na zdejším knížecím přemyslovském hradu jsou v rámci vnitropolitického boje povražděni všichni významní členové rodu Vršovců! Sama Vraclav po tři století plní úlohu významné pevnosti, od poloviny 13.

století však její roli přebírá nedaleké Vysoké Mýto. Proč ji dodnes nelze pominout? Třeba také proto, že zdejší romantické údolí je spjato s údajným zázrakem. Legenda vypráví, že kdysi se zde usadil slepý poustevník, který se kál za svůj špatný život.

Oči si omýval vodou z vyvěrajícího pramene. A světe div se, zrak se mu údajně vrátil! Na památku této události je zde v roce 1692 postavena dřevěná poustevna s malou vížkou, které se přezdívá Fráterka.

Léčivý pramen teče v údolí dodnes. Byl skutečně příčinou poustevníkova prozření, nebo je to jen legenda?

MAGICKÉ ÚDOLÍ

Nad léčivým pramenem, ke kterému začínají přicházet lidé z dalekého okolí, je později vystavěn barokní kostel sv. Mikuláše. A řada lidí v léčivé účinky pramene stále pevně věří. Pramen, který pojí několik menších pramínků, protéká místem silného magnetismu, což prý může kvalitu vody ovlivňovat.

Podobný vliv na vodu údajně může mít i kostel. Může snad opravdu působit jako jakýsi silný energetický zářič, který v sobě kumuluje energii působící pozitivně na vše živé?

PODIVNÝ STRÁŽCE

Další z vraclavských pozoruhodností lze objevit krátce poté, co opustíme magické údolí a po silnici se vydáme dál na jih za hranice obce. V poli u silnice tu už dlouhá staletí stojí smírčí kříž. Takovéto kamenné kříže se kdysi vztyčovaly jako připomínka nějaké události (a nemuselo jít nutně o zabití, jak se mnohdy uvádí).

Na vraclavském kříži je ovšem zachycen velice zvláštní výjev. Zpodobňuje téměř pravidelný ovál, který je proťatý šipkou, jež směřuje vzhůru. Co to má znamenat?

Poustevna stojí na místě někdejšího údajného zázraku.

SPADLO NĚCO Z NEBE?

První asociace bývá taková, že reliéf na kříži zachycuje pád jakéhosi tělesa z nebes. Nedaleko kříže se nachází útvar, který bychom mohli označit za kráter. Na dně tohoto útvaru je dosud možno nalézt úlomky jakýchsi neobvyklých nerostů.

Je možné, aby byl na kříži zachycen pád meteoritu? Některé indicie by tomu nasvědčovaly. Badatel JAN ČERNÝ z jaroměřského UFO klubu Záblesk však přichází s tezí, že kříž nezachycuje něco, co spadlo z nebe dolů, ale že se jedná pouze o ne příliš povedené zobrazení samostřílu, který mohl být vražednou zbraní.

ZÁHADNÁ HORNINA

Úlomky horniny ze dna kráteru jsou při archeologickém průzkumu nalezeny ve vraclavském kostelíku sv. Václava. Archeologové zde v 90. letech minulého století objevují hroby datované do 11. století, tedy do doby těsně po založení přemyslovského hradiště.

V odkrytých hrobech je objevena právě ona zvláštní hornina, která může být pozůstatkem po možném pádu vesmírného tělesa nedaleko Vraclavi. Nachází se přitom uložena v předem vyhloubených důlcích. Ale proč?

Vždyť lidé 11. století znají mnohem vzácnější horniny. Proč jsou nerosty ze dna kráteru pro ně natolik výjimečné, že se stávají součástí pohřební výbavy zemřelých?

Žulový obelisk upomíná na nekompromisní řešení mocenských sporů. Vršovci byli vyvražděni a Přemyslovci vládli dalších 200 let.

UPÍŘI Z HRADIŠTĚ?

Mohlo jít o magický akt, související se životem zesnulých nebo s cestou na onen svět? S jistotou to nelze říci, a tak se můžeme jen domýšlet o skutečném účelu a všech souvislostech kolem podivné vraclavské horniny.

V souvislosti s pohřby stojí zato také připomenout, že ve Vraclavi jsou roku 1998 odkryty hroby se znaky tzv. protivampyrických zásahů (tedy zásahů proti údajným upírům), pocházející rovněž z 11. století.

Nejpatrnější to je v hrobě, kde leží kostra s oddělenou hlavou a dřevěným kolíkem vraženým do hrudi na místě srdce. Další dva mrtví pak leží na břiše. Nelze vyloučit, že tyto osoby měly přímou souvislost s vraclavským hradištěm.

Je tu i nějaká souvislost se záhadnou horninou? A proč se jich okolí bálo i po smrti?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

12 nejkrásnějších atmosférických jevů
epochaplus.cz

12 nejkrásnějších...

Na nebi lze více či méně často pozorovat ty nejnádhernější...
Bazény, které dokáží zabíjet
epochaplus.cz

Bazény, které dokáží zabíjet

Když je opravdu horko, člověk je schopný...
Frýdek-Místek: Slezské Lurdy
epochanacestach.cz

Frýdek-Místek: Slezské Lurdy

Celou řadu cestovatelských...
Laskavá Andulka pijana a cholerika milovala
nasehvezdy.cz

Laskavá Andulka pijana a...

JIŘÍ SOVÁK (†79) byl bezesporu geniální herec s báječným...
Bájný močálový tygr: Žije v Anglii záhadná černá šelma?
epochalnisvet.cz

Bájný močálový tygr: Žije v...

Je krátce po osmé hodině ranní. Zaměstnanec...
Prvnímu dítěti „ze zkumavky“ je 42 let
21stoleti.cz

Prvnímu dítěti „ze...

Přes 400 milionů – tolik dětí by se podle...
Národní památník Mount Rushmore: Čí hlava rozšíří čtveřici velikánů?
epochanacestach.cz

Národní památník Mount Rushmore: Čí...

Přes 70 let shlížejí...
Od doby dospívání k sobě moje dcery už nenašly cestu!
nasehvezdy.cz

Od doby dospívání k sobě moje...

Věkový rozdíl mezi mými dvěma dcerami je...
Čeští vědci zachraňují africkou divočinu
21stoleti.cz

Čeští vědci zachraňují...

Tým českých vědců pod vedením zoologů...
Dobrodružným pravěkem se Zdeňkem Burianem
epochalnisvet.cz

Dobrodružným pravěkem se...

Výstava Zdeněk Burian – Dobrodružství pravěku nabídne...
Formule 3 ze stáje Effective Racing zářila v The Italians
iluxus.cz

Formule 3 ze stáje Effective...

Ve čtvrtek 13. srpna se v útulných...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...