Skip to content

Vraclav: Zázračný pramen, tajemný kříž i děsivý upíři

Východočeská Vraclav se zapsala do dějin jednou z nejkrvavějších epizod středověku: vyvražděním Vršovců. Už méně se ale ví o dalších pozoruhodnostech. Jak je to s léčivým pramenem a co zobrazuje prastarý smírčí kříž?

Objevili se zde snad opravdu upíři?

Šokující tragická událost se tu odehrává 26. října 1108. Na zdejším knížecím přemyslovském hradu jsou v rámci vnitropolitického boje povražděni všichni významní členové rodu Vršovců! Sama Vraclav po tři století plní úlohu významné pevnosti, od poloviny 13.

století však její roli přebírá nedaleké Vysoké Mýto. Proč ji dodnes nelze pominout? Třeba také proto, že zdejší romantické údolí je spjato s údajným zázrakem. Legenda vypráví, že kdysi se zde usadil slepý poustevník, který se kál za svůj špatný život.

Oči si omýval vodou z vyvěrajícího pramene. A světe div se, zrak se mu údajně vrátil! Na památku této události je zde v roce 1692 postavena dřevěná poustevna s malou vížkou, které se přezdívá Fráterka.

Léčivý pramen teče v údolí dodnes. Byl skutečně příčinou poustevníkova prozření, nebo je to jen legenda?

MAGICKÉ ÚDOLÍ

Nad léčivým pramenem, ke kterému začínají přicházet lidé z dalekého okolí, je později vystavěn barokní kostel sv. Mikuláše. A řada lidí v léčivé účinky pramene stále pevně věří. Pramen, který pojí několik menších pramínků, protéká místem silného magnetismu, což prý může kvalitu vody ovlivňovat.

Podobný vliv na vodu údajně může mít i kostel. Může snad opravdu působit jako jakýsi silný energetický zářič, který v sobě kumuluje energii působící pozitivně na vše živé?

PODIVNÝ STRÁŽCE

Další z vraclavských pozoruhodností lze objevit krátce poté, co opustíme magické údolí a po silnici se vydáme dál na jih za hranice obce. V poli u silnice tu už dlouhá staletí stojí smírčí kříž. Takovéto kamenné kříže se kdysi vztyčovaly jako připomínka nějaké události (a nemuselo jít nutně o zabití, jak se mnohdy uvádí).

Na vraclavském kříži je ovšem zachycen velice zvláštní výjev. Zpodobňuje téměř pravidelný ovál, který je proťatý šipkou, jež směřuje vzhůru. Co to má znamenat?

Poustevna stojí na místě někdejšího údajného zázraku.

SPADLO NĚCO Z NEBE?

První asociace bývá taková, že reliéf na kříži zachycuje pád jakéhosi tělesa z nebes. Nedaleko kříže se nachází útvar, který bychom mohli označit za kráter. Na dně tohoto útvaru je dosud možno nalézt úlomky jakýchsi neobvyklých nerostů.

Je možné, aby byl na kříži zachycen pád meteoritu? Některé indicie by tomu nasvědčovaly. Badatel JAN ČERNÝ z jaroměřského UFO klubu Záblesk však přichází s tezí, že kříž nezachycuje něco, co spadlo z nebe dolů, ale že se jedná pouze o ne příliš povedené zobrazení samostřílu, který mohl být vražednou zbraní.

ZÁHADNÁ HORNINA

Úlomky horniny ze dna kráteru jsou při archeologickém průzkumu nalezeny ve vraclavském kostelíku sv. Václava. Archeologové zde v 90. letech minulého století objevují hroby datované do 11. století, tedy do doby těsně po založení přemyslovského hradiště.

V odkrytých hrobech je objevena právě ona zvláštní hornina, která může být pozůstatkem po možném pádu vesmírného tělesa nedaleko Vraclavi. Nachází se přitom uložena v předem vyhloubených důlcích. Ale proč?

Vždyť lidé 11. století znají mnohem vzácnější horniny. Proč jsou nerosty ze dna kráteru pro ně natolik výjimečné, že se stávají součástí pohřební výbavy zemřelých?

Žulový obelisk upomíná na nekompromisní řešení mocenských sporů. Vršovci byli vyvražděni a Přemyslovci vládli dalších 200 let.

UPÍŘI Z HRADIŠTĚ?

Mohlo jít o magický akt, související se životem zesnulých nebo s cestou na onen svět? S jistotou to nelze říci, a tak se můžeme jen domýšlet o skutečném účelu a všech souvislostech kolem podivné vraclavské horniny.

V souvislosti s pohřby stojí zato také připomenout, že ve Vraclavi jsou roku 1998 odkryty hroby se znaky tzv. protivampyrických zásahů (tedy zásahů proti údajným upírům), pocházející rovněž z 11. století.

Nejpatrnější to je v hrobě, kde leží kostra s oddělenou hlavou a dřevěným kolíkem vraženým do hrudi na místě srdce. Další dva mrtví pak leží na břiše. Nelze vyloučit, že tyto osoby měly přímou souvislost s vraclavským hradištěm.

Je tu i nějaká souvislost se záhadnou horninou? A proč se jich okolí bálo i po smrti?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Budou se muset hodně uskromnit
nasehvezdy.cz

Budou se muset hodně uskromnit

Bohatší herecký pár byste u nás našli jen...
Acháty: Pestrobarevnou krásu milovali už ve starověku!
epochalnisvet.cz

Acháty: Pestrobarevnou krásu...

Sicilská řeka Dirillo se v období antiky jmenuje...
Proběhla dívčí válka ve skutečnosti na jižní Moravě?
epochaplus.cz

Proběhla dívčí válka ve...

„Postavíme si hrad,“ navrhne jedna z dívek....
Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět
epochanacestach.cz

Průhonická botanická zahrada:...

14 odrůd pivoněk...
Senior Pointy pomáhají s registrací k očkování
21stoleti.cz

Senior Pointy pomáhají s...

Senior Pointy se houfně zapojují do pomoci...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
epochaplus.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
Předprodej kombi Suzuki Swace zahájen
iluxus.cz

Předprodej kombi Suzuki...

Po 20 letech se do nabídky značky Suzuki...
Moderna na etnické vlně
rezidenceonline.cz

Moderna na etnické vlně

Způsob, jakým se architektura vily prolíná s krajinou,...
Krémová žampionová polévka
nasehvezdy.cz

Krémová žampionová polévka

Pokud dáváte k večeři přednost polévkám, přijdou...
10 nejkrásnějších stanic metra na světě
epochalnisvet.cz

10 nejkrásnějších stanic...

Metro už je dnes ve větších městech běžným...
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
21stoleti.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...