reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Reportáže
Vražedná komanda v uniformách vzor Sépie 007
Mirek Brát
od Mirek Brát 9.5.2021
5.1tis
Kromě schopnosti maskování má mořská sépie i další zbraň zajímavou pro vojáky: hydroreaktivní pohon. V případě ohrožení sépie prudce vytlačí vodu ze speciální nálevky a případnému predátorovi doslova „odskočí“ z dosahu.
493
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

Rodinka sedící před televizní obrazovkou ani nedutá. Scéna je akční a iniciativu v ní přebírá dinosaurus, který se umí dokonale maskovat, protože mu vědci do DNA zamíchali i něco z mořské sépie.

„Dobře to hoši scénáristický vymysleli“, komentuje film hlava rodiny a spokojeně odebere z talíře poslední jednohubku.

Sépie je skutečný mistr v maskování i expert na rychlý útok. Dokonalý podmořský agent 007.   Kromě schopnosti maskování má mořská sépie i další zbraň zajímavou pro vojáky: hydroreaktivní pohon. V případě ohrožení sépie prudce vytlačí vodu ze speciální nálevky a případnému predátorovi doslova „odskočí“ z dosahu. Chobotnice, blízká příbuzná sépie. I ona spoléhá na maskovací chromatofory. 
 
Příroda jako inpirace pro vojenskou techniku: Rejnok trnucha jako neviditelný bombardér stealth. Příroda jako inspirace pro vojenskou techniku: želva kareta s dvojící štítovců lodivodů jako těžký letoun  s nebezpečnými střelami v podvěsu.   Příroda jako inspirace pro vojenskou techniku: rak říční padající na dno jako útočící střemhlavý bombardér.

Nechme naši rodinu už klidně spát po napínavém televizním večeru. Zatímco je budou děsit sny o tom, že se jim domácí kocour Bohouš kvůli genetickým pokusům šíleného souseda změnil v druhohorní praprakočku, v tajných vojenských laboratořích se nikdo zatím na lůžko nechystá.

Proč taky, když se tady tvoří skutečné vědeckofantastické scénáře. Ostatně, svět přírody zajímal vojenské vědce odjakživa. V přírodě je ta správná aerodynamika, hydrodynamika, odolnost i predátorská síla.

Sépie je skutečný mistr v maskování i expert na rychlý útok. Dokonalý podmořský agent 007.

Neviditelné uniformy

Armáda Spojených států se o zmíněné mořské sépie dlouhodobě zajímá. Právě tito hlavonožci – mistři v maskování by mohli speciálním komandům poskytnout technologie, které by jim umožnily vyhnout se infračervené detekci.

Byli by tak pro své okolí prakticky neviditelní. „Neviditelný plášť“ by jim mohly předat proteiny v buňkách sépií a jim příbuzných chobotnic. V hledáčku zájmu vědců jsou zejména iridocyty, zvláštní typ chromatoforů u hlavonožců.

Zelené a hnědé kamuflážní vzory uniforem by jednoznačně trumfla maskovací uniforma vzor Sépie 007.

Chobotnice, blízká příbuzná sépie. I ona spoléhá na maskovací chromatofory.

Schopnosti hlavonožců, které příroda vytvořila již před miliony let, si člověk chce přivlastnit za semestr vědeckého výzkumu…. Hlava naší televizní rodinky se na posteli převaluje s žaludkem obtěžkaným talířem jednohubek.

Spánek ne a ne přijít. Počítání oveček nepomáhá, když je blízko zabijácký dinosaurus, v jehož DNA se vlní i chapadla sépie. „Jestli to opravdu ti kluci scénáristický nepřehnali, takovej krvák hned po zprávách“, běduje nočním bděním zbědovaný otec.

Nepřehnali! Realita může být ještě mnohem horší. Vražedná komanda v uniformách vzor Sépie 007 už nastupují do letadel!

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]