Skip to content

Vražedné údolí v Indii: Zabíjí turisty temné síly?

Temné stíny, létající oheň, přízraky, na které zbraně neplatí, nikdy nepoznaná hrůza a nakonec smrt. Taková společnost prý čeká na každého, kdo vkročí do tajemného indického údolí sedmi mrtvých mužů. Několik expedic je tu prý napadeno a usmrceno neznámou silou. Může za to tajemná ochrana ztraceného města, nebo je vysvětlení mnohem jednodušší?

O tom, že na Zemi existují místa, která jsou životu nebezpečná, není pochyb. V drtivé většině případů dokážeme říct, proč tomu tak je, a co přesně lidské životy v dané oblasti ohrožuje. To se ale nedá říct o indickém údolí, v němž údajně působí neznámé síly, kterým téměř nikdo neunikne živý. Cestovatelé tu prý zažívají děsuplné okamžiky a padají mrtví k zemi. Pokud se nějakému šťastlivci přeci jen podaří uniknout, smrt si ho brzy najde. Záhadná smrt účastníků několika expedic údajně donutí indické úřady, aby držely přesnou polohu vražedného údolí v tajnosti, nechtějí totiž nést zodpovědnost za další mrtvé zvědavce! Nebo se úřady naopak snaží spíš než životy turistů chránit cosi, co zůstává ukryto v záhadném údolí? Teorie o tom, co se v daných místech nachází, se různí. Podle jedné jde o prastaré město chráněné důmyslnou technologií, která zahubí každého, kdo do města vkročí. Jiná vysvětlení jsou ale mnohem jednodušší. Spíše než kletby prý zapomenuté končiny chrání drogové gangy. Kde tedy stojí pravda?

Čeká na návštěvníky tajemného údolí smrt?
PRVNÍ POKUS KONČÍ TRAGICKY

Snad každá pradávná vyspělá civilizace odkazuje pozdějším obyvatelům Země celou řadu pozoruhodných archeologických nálezů a také legend o ztracených městech. Mnohá z těchto měst podle vyprávění disponují obrovským bohatství, či jsou dokonce celá ze zlata. Řada ztracených měst dávno zapomenutých hluboko v džungli je skutečně nalezena, což je hnací silou pro ty, kteří touží po legendárních městech pokladů. Jeden z takových příběhů se začíná psát v roce 1890. Britský cestovatel a dobrodruh Graham Dickford již slyšel dost příběhů o zapomenutých chrámech plných zlata, aby je mohl nechat bez povšimnutí. Chrámy jsou údajně skryty v jakémsi údolí v džungli Indie, kde zrovna drží v rukou moc Británie. Uspořádá tedy expedici, která má bohatství najít. O dva roky později tvrdí, že město našel. To ale Dickford jako jediný přeživší ze své expedice leží těžce zraněn v nemocnici ve stavu naprostého šílenství a zbývají mu poslední tři dny života. Co této podivné tragédii, která expedici postihla, předcházelo?

VELKÝ OHEŇ A STÍNY NOCI

Podle příběhu, které ve své knize Bizarní skutečnosti vypráví německý spisovatel a záhadolog Hartwig Hausdorf (*1955), odchází Graham Dickford do džungle v doprovodu několika dalších mužů. O pár týdnu později je nalezen britskými vojáky, kteří v oblasti slouží. Ostatní členové expedice jsou neznámo kde a sám Dickford je ve zuboženém stavu. Je v deliriu, má vysokou horečku a jeho tělo od hlavy až k patě pokrývají modřiny a popáleniny. Dokonce přišel i o vlasy. Někteří později spekulují, zda jeho zranění neodpovídají popáleninám z radiace. Zřejmé je jen to, že expedice musela být napadena jakousi mocnou silou. Dickford je převezen do nemocnice, kde tvrdí, že nalezl ztracené město a jeho druhové byli zabiti. Mnoho dalšího nepoví. Stále jen zmateně opakuje: „Velký létající oheň, stíny noci, duchové, jejich záře dokáže zabít…“ Co tato zvláštní slova znamenají? To už dobrodruh vysvětlit nemůže. Po třech dnech v nemocnici navzdory všem snahám lékařů totiž umírá.

Hartwig Hausdorf
PADLI K ZEMI MRTVÍ

Slovům blouznícího Dickforda nikdo z přítomných nevěří. V roce 1906 se ovšem britské úřady rozhodnou, že by pravdivost příběhu měla být ověřena, a do tajemného údolí vysílají čtyři muže. Z výpravy se vrátí jen dva z nich. Oba shodně tvrdí, že se do údolí dostali a není radno si v něm zahrával s ohněm. Když prý zapálí jen malý plamen, ozve se údolím řev a od jednoho jeho konce k druhém se přežene ohnivá vlna. „Stačí zapálit jen malý ohýnek a od jednoho konce údolí k druhému přelétne ohnivý jazyk,“ tvrdí muži. Jen se štěstím prý přežili. Později už při nich ale štěstí nestálo. Našli totiž jakési tunely vedoucí směrem dolů do jeskyní a když byli dva muži posláni, aby jeskyni prozkoumali, přemohly je závratě. Po dosažení dna jeskyně se ale začali svíjet jako hadi a nakonec padli k zemi. Byli mrtví. Po tomto zážitku zbylí dva průzkumníci ještě téhož dne z údolí uprchli a už se nevrátili. Ale ani to jim život nezachránilo. Po návratu oba přeživší trpí neustálými bolestmi hlavy a v noci je sužují hrůzostrašné noční můry. Po třech měsících oba umírají. Co muže zabilo?

AŤ ZŮSTANE UTAJENO!

Průzkumníci se záhadnou zkázou dvou předešlých expedic nenechali zastrašit a tak v roce 1911 do smrtícího údolí míří další výprava. Ze sedmi mužů se vrací opět jen dva. K tomu, co se stalo s ostatními mohou říci jen málo. Muži si k večeru začali stavět stanu na přespání, když se pět z nich začalo náhle nekontrolovatelně třást, točit se kolem dokola, až nakonec padli k zemi bez známek života. Poslední zdokumentovaná expedice se uskuteční v roce 1919. Tehdy se na cestu vydává sedm velmi zkušených lovců. Dva z nich (některé prameny uvádějí tři – pozn. red.) se domů z výpravy nevrátí. Ti ostatní pak vyprávějí, že když došli k údolí, napočítali v něm 17 lidských mrtvol. Co se stalo s těmi, kteří poslední výpravu nepřežili? V jeden okamžik prý stojí vedle sebe, baví se a žertují a ten další jejich těla leží pod vysokým útesem. Jako by se ve zlomku vteřiny rozhodli skočit dolů. Nebo snad byli svrženi neznámou silou? Po této zkušenosti prý vláda oblast uzavře a drží polohu smrtícího údolí v tajnosti.

Řádí snad v údolí nějaké nadpřirozené síly?
JEN NA VINĚ NEZNÁMÝ PLYN?

Když se příběh o vražedném údolí dostane k uším Hartwiga Hausdorfa, i on se pokusí místo najít. Ovšem marně. Úřady o něm mlčí a Indové ani Britové ho neznají. Není tedy ani možné ověřit pravdivost přes sto let starých příběhů. Pokud by se vše odehrálo tak, jak přeživší průzkumníci líčí, má věda k dispozici možné vysvětlení. Popis jevů v údolí nasvědčuje tomu, že v údolí unikají ze země blíže nezjištěné plyny, které v něm vinou okolní krajiny zůstávají uvězněny. Jde zřejmě o plyny hořlavé a pro člověka nebezpečné také tím, že mohou vyvolat halucinace, paralýzu a nakonec i smrt. To by mohlo vysvětlit nejen úmrtí cestovatelů, ale i záhadné popáleniny Grahama Dickforda. Z historie navíc víme, že k takovým úkazům skutečně dochází. Například v srpnu 1986 plyn uvolněný ze dna kamerunského jezera Nyon zabil podle oficiálních údajů nejméně 1800 vesničanů žijících v údolích kolem jezera a několikanásobné množství dobytka. Podle neoficiálních tvrzení je ale lidských obětí několik tisíc. Může k podobnému jev docházet také v Indii?

DROGOVÉ GANGY KRALUJÍ DIVOČINĚ

Objevují se ale i jiná možná vysvětlení. Některá tvrdí, že síly působící v dané oblasti nejsou přirozeného původu. Podle jiných jsou jedovaté plyny vypouštěny důmyslnou technologií zcela záměrně. Mají údajně chránit zlatý poklad prastarých chrámů. Skeptici namítají, že zmizení či smrt některých členů expedic má na svědomí něco mnohem obvyklejšího než tajemné síly či blíže neurčený plyn. Mohli se prý snadno stát obětí místních, kteří si ochraňují své území. Tomu napovídají i novodobé události z údolí Králů v indickém státě Himáčalpradéš. V roce 2000 je zde zaznamenáno několik zabitých a asi 14 pohřešovaných turistů. Policie v údolí nachází pěstírny konopí a zmizení si přímo spojuje s drogovým obchodem. Nešťastní turisté se zkrátka připletli tam, kam neměli. Mohlo by totéž platit i o onom vražedném údolí?

Řádí v krásné indické přírodě drogové gangy?

Foto: Youtube (Paranormal Junkie), ramanan50.files.wordpress.com, Youtube (nextworldTV), Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hubbleův teleskop slaví narozeniny!
epochaplus.cz

Hubbleův teleskop slaví...

Je to již 29 let, co se začala psát nová...
Vylodění na Filipínách: Smůla frajera v pilotkách
epochaplus.cz

Vylodění na Filipínách:...

Jen co si Japonci podmaní Indočínu a svůj...
Josef Carda: Z jeviště rovnou na sál
nasehvezdy.cz

Josef Carda: Z jeviště...

Málem zemřel přímo na jevišti! Josef...
Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...
Milan Design Week 2019 představil unikátní umělecký objekt
iluxus.cz

Milan Design Week 2019...

IQOS, vlajková loď inovací v portfoliu...
Kambodža za komunistické diktatury: Tresty smrti i za to, že lidé nosili brýle
21stoleti.cz

Kambodža za komunistické...

V jihovýchodní části Asie, v oblasti, které se...
Rok 1937: Stovky dětí pohřbeny v troskách školy!
epochaplus.cz

Rok 1937: Stovky dětí...

08V osadě New London v americkém Texasu vybuchl 18....
Módní jistota v sedle
epochalnisvet.cz

Módní jistota v sedle

Nestárnoucí, elegantní, přesto originální. Taková...
Barbora Poláková a Pavel Liška: Krizi řeší útěkem! Bude to definitivní konec?
nasehvezdy.cz

Barbora Poláková a Pavel Liška:...

Krize mezi partnery trvá už od...
Americká kosmonautka se chystá na rekord: Chce být nejdéle pobývající ženou ve vesmíru
21stoleti.cz

Americká kosmonautka se chystá na...

Před několika dny NASA oznámila, že se...
3D model usvědčil nacistické zločince
epochalnisvet.cz

3D model usvědčil nacistické...

Více než 70 let po skončení druhé světové války se...
Objeven pravěký lev
21stoleti.cz

Objeven pravěký lev

Dvojici amerických vědců se podařilo...