Domorodce v Gambii na západě Afriky po celé generace děsí vyprávění o netvoru, kterému říkají kikiyaon. Jde o jednoho z méně prozkoumaných kryptidů. Jeho popis se nejvíc blíží obří sově o velikosti člověka.
Pozorován bývá v nejhlubších částech pralesa a v domorodcích budí posvátnou hrůzu. Živí se totiž i lidským masem. Jde o pouhou legendu, nebo děsivou skutečnost?
„Obvykle dosahoval výšky asi pět stop (asi 150 cm, pozn. red.) a se svými velkými kožnatými křídly, zářícíma červenýma očima, ostrými zuby a drápy namísto prstů, byl kikiyaon strašlivým monstrem, kterému je nutné se za každou cenu vyhnout,“ přibližuje současný americký publicista Nick Redfern. Jedním dechem ale dodává, že užití minulého času v tomto prohlášení nemusí být zcela na místě, neboť původ tvora může pocházet ze stovky let vzdálené historie, ovšem svědectví o něm pocházejí i moderní doby.
Žije tedy v gambijském pralese nebezpečná obří sova dodnes?

UDĚLÁ Z VÁS ZOMBII
Jméno kikiyaon by se dalo přeložit jako „požírač duší” a vychází z přesvědčení, že ten, kdo se s obří sovou potká, upadá záhy do jakéhosi stavu apatie. Oběť téměř okamžitě přestane cítit veškeré emoce a začne působit jako tělo bez duše, což nápadně připomíná zombie, které jsou v africkém folkloru a víře masivně rozšířené.
Ani tento stav ovšem netrvá dlouho. Po kousnutí kikiyaonem totiž oběť také onemocní jakousi těžkou nemocí a bez výjimky brzy umírají. Apatie je přitom v lékařství známa jako symptom mnoha různých chorob.
Může tedy onen zombie stav bez emocí být prvním příznakem tajemné choroby přenášené obří sovou? Vyloučeno to jistě není. Ještě děsivější je pro Gambijce fakt, že kikiyaon nenapadá neopatrné domorodce, kteří se v noci vydali příliš daleko do džungle, ale naopak útočí v bezpečí jejich domovů!
Tato obří sova se chová vlastně jako upír. Tiše se připlíží do ložnice spící oběti a aniž by ji vzbudila, začne svými ostrými zuby jemně hodovat na těle.

VĚDÍ, JAK TVORA PŘIVOLAT?
V souvislosti s kikiyaonem je zmiňováno ještě několik pozoruhodných informací. Jednou z nich je rychlost stvoření. Přestože má jít o létajícího tvora, kikiyaon prý dokáže velmi rychle běhat. Za zmínku stojí i charakteristický pach, který jej provází.
Svědky je popsán jako pach hnijícího masa. A neméně zajímavý je fakt, že bytost se také může domorodcům zjevovat v halucinacích či nočních můrách a tamní čarodějnice ji dokonce dokáží přivolat. To vede některé badatele k domněnce, že jde o pouhý mýtus, který vzešel z pověrčivosti obyvatel džungle.
Naopak známý francouzský zoolog Bernard Heuvelmans (1916–2001) je toho názoru, že zprávy o kikiyaonovi stojí na reálných základech. Inspirovat je mohla pozorování zatím neobjevených obřích ptáků či netopýrů a až později se do nich promítly prvky gambijských náboženství a folkloru.
Do jaké míry jsou ale vyprávění o obří sově reálná? A exisuje vůbec? Kromě mrazivých příběhů se zatím jiné důkazy obstarat nepodařilo.